fbpx

Pravý Slovenský folklór z regiónu Tatier

Pravý Slovenský folklór z regiónu Tatier

Keď ste sa doteraz nestretli s článkami o folklóre a zvykoch našich predkov, práve vám sú určené nasledujúce riadky. Našim cieľom je osveta v širokých vrstvách, odborníci si isto nájdu podrobnejšie zdroje informácií. My budeme radi, ak z našich článkov načerpáte základné informácie o našom krásnom Slovensku, jeho zvykoch, obyčajoch a kultúre odievania.

Čítať ďalej

Chcete sa po štyridsiatke zamestnať podľa predstáv?

Chcete sa po štyridsiatke zamestnať podľa predstáv

Ak si hľadáte prácu po prvýkrát po dlhšom čase, asi vnímate istú nervozitu a strach. Je to normálne a prežívajú ich všetci kandidáti. Ak už zamestnanie hľadáte nejaký čas a nedarí sa vám, s veľkou pravdepodobnosťou bojujete aj s hnevom, ľútosťou a ďalšími negatívnymi emóciami, ktoré vás ďalej ovplyvňujú a odvádzajú vašu pozornosť od vášho cieľa k nepodstatným veciam.

Čítať ďalej

Môj fotoaparát VILIJA zo ZSSR

Môj fotoaparát VILIJA zo ZSSR

Fotografie sú skvelá vec. Zachytávajú prúd času v jeho neopakovateľnom okamihu. Sú lepšie ako video, lebo napriek tomu, že sú statické, spustia prúd obrazov v hlave pozorovateľa. Škoda, že sa nedajú, zatiaľ, robiť obrázky z vnútra našich myslí. To by boli spektakulárne výjavy.

Čítať ďalej

Benátky Alsaska? Colmar. Pozývame na výlet.

Benátky Alsaska? Colmar. Pozývame na výlet.

Celé nábrežie je posiate kaviarničkami, reštauráciami alebo obchodíkmi s umeleckými predmetmi. Colmar je vďaka svojej polohe mestom vína. Vlastne sa pokladá sa hlavné mesto na alsaskej vínnej ceste. Okrem bieleho vína si môžete chuťové poháriky poštekliť aj dobrôtkami, medzi ktoré určite patrí tvrdý nugát s mandľami alebo medovníkový koláč. Oba sa vyrábajú v obrovských bochníkoch, z ktorých vám v obchode kúsok odlomia či odrežú.

Čítať ďalej

Kto nekradne, okráda svoju rodinu

kto nekradne, okráda svoju rodinu

Je to neuveriteľné, ako čas letí. Keď sa hovorí o Nežnej Revolúcii, chcem či nechcem, spomeniem si na jedného „politika“, ktorý si November 1989 nevšimol, lebo kachličkoval kúpeľňu. Ja som nekachličkovala. Bola som čerstvo po pôrode a dojčila som.

Čítať ďalej

Tvarohový ryžový nákyp ako retro dezert

Tvarohový ryžový nákyp ako retro dezert

Existujú recepty, kde sa na ryžový nákyp dáva snehová perina, ako na žemľovku. Alebo ak si spomeniete na ten zo školskej jedálne, navrchu zvykla byť hustá posýpka práškového cukru s poliatym sirupom. Tu sa však nič také nežiada. Stačí potrieť maslom a nechať do zlatista zapiecť.

Čítať ďalej

Ku komu vzhliadajú Vaše deti?

Chlapci a dievčatá sa zhodujú v tom, že by chceli byť youtubermi. Povedia mi mená, ktoré mne, ako čerstvému tridsiatnikovi, už nič nehovoria. Ale je to len preto, lebo títo youtuberi už nie sú v oblasti môjho záujmu. Preto neviem povedať, kto z nich robí len videá na zabavenie, ukazuje ako cestuje po svete a užíva si život, a kto z nich prináša deťom aj pridanú hodnotu. Niečo, čím pomáha aj ostatným ľuďom a inšpiruje ich.

Čítať ďalej

Ako sa stať známym spisovateľom?

Ako sa stať známym spisovateľom?

Na to, aby ste sa stali úspešným spisovateľom, potrebujete buď peniaze, čas, známosti alebo zázrak. Ak sa autori nechcú propagovať sami, potrebujú niekoho, kto to bude robiť za nich. Veľké vydavateľstvo, známosti, PR agentúru alebo komunitu, ktorá ich podporuje. Bez toho to nejde.

Čítať ďalej

Ako začať podnikať po štyridsiatke?

Ako začať podnikať po štyridsiatke?

Začínate podnikať alebo ste rozbehli svoj biznis, ale potrebujete ho posunúť ďalej? Chcete získať nové informácie, kontakty, ale aj veľa inšpirácie pre vaše podnikanie či tvorbu reklamy na sociálnych sieťach? Bizniskonferencia v Bratislave je určená práve pre vás - začínajúcich, malých, či stredných podnikateľov, ktorí sa chcú dozvedieť niečo nové.

Čítať ďalej

Sedem otázok, ktoré zmenia váš pohľad na život

Sedem otázok, ktoré zmenia váš pohľad na život

Mnohí z nás sú si celý život cudzincami, pretože sa jednoducho nikdy nezastavia na dostatočne dlho, aby hľadali odpovede na otázky u SEBA. Sme takí zaneprázdnení hľadaním odpovedí na problémy iných ľudí, že zabúdame klásť otázky, ktoré sú dôležité pre naše vlastné šťastie, sami sebe.

Čítať ďalej

V budúcnosti pôjde geneticky upraviť všeličo

V budúcnosti pôjde geneticky upraviť všeličo

Predstavte si, že vo vašej rodine je rakovina prsníka. Mali ju všetky ženy. Máte ju aj vy. A vy chcete mať dcéru a hrozí teda, že vaše dieťa ju na 70% dostane tiež. Nuž a teraz si predstavte, že máte možnosť zasiahnuť. Ako by ste sa rozhodli, ak by to nestálo na peniazoch? Brali by ste do úvahy etiku a morálku pri manipulácii s génmi?

Čítať ďalej

ZHASNITE! Vyzýva autorka Monika Macháčková. Kto a prečo má zhasnúť?

Novinka ZHASNITE! je deviatou knihou Moniky Macháčkovej.  Je na pultoch kníhkupectiev iba pár dní, ona však už myslí na knihu s poradovým číslom desať. „Nielen myslím, už na nej pracujem. Nebude to však román, ale iný žáner. Hoci ... možno moje plány nakoniec vypália inak a najskôr urobím román a až potom plánovanú novinku ... Uvidíme...“

Čítať ďalej

Výstava v Galérii Zavodny stvorená na zamyslenie

Výstava v Galérii Zavodny stvorená na zamyslenie

Použité fotografické papiere rôznych formátov, ktoré prešli technologickým procesom vzniku fotografie klasickou metódou spracovania analogické fotografie a nesú na sebe stopy vývojky a ustaľovačov, tvoria chrbtovú kosť celej výstavy. Jednotlivé formát sú zaujímavé tým, že na svojom povrchu nesú vizuálnu genetickú informáciu o zrode jednotlivých uzavretých fotografických cyklov.

Čítať ďalej

Ako prekonať sám seba

Ako prekonať sám seba

Vybrali sme nedávno do Raja. Slovenského. Na pár dní. Že si posledný víkend babieho leta užijeme na túrach v lone krásnej prírody. Aj na Orave ju máme nádhernú, to hej, ale zachcelo sa nám vybehnúť za hranice všedných dní a schodených cestičiek. My veľkí sme sa tešili. Mladšia, teenagerská polovica rodiny už o čosi …

Čítať ďalej

Desať najzábavnejších otázok personalistov a recruiterov

desať najzábavnejších otázok personalistov a recruiterov pri zamestnávaní ľudí nad 40 rokov

S týmito (a nielen týmito) otázkami ste sa už asi stretli aj vy. Určite ich poznáte viac a ja budem veľmi rada, ak ich s nami pozdieľate a zároveň prezradíte, ako ste na ne odpovedali. V každom prípade, či už vás pobavia, zabolia alebo nahnevajú, stojí za to, zabojovať a stáť si za svojim. Počítajte ale aj s tým, že vďaka takýmto otázkam prídete niekedy aj na to, že do tejto firmy holt nepatríte.

Čítať ďalej

Ako sa lepšie pripraviť na pohovor do nového zamestnania

Ako sa lepšie pripraviť na pohovor do nového zamestnania po 40ke

NOVOROČNÝ TRÉNING PRE 40+ Ako sa lepšie pripraviť na pohovor do nového zamestnania  Po štyridsiatke, zdá sa, riešime najviac zmeny v kariére, v zamestnaní.  Niekedy neplánovane. Zlé skúsenosti z výberových konaní nás, zvlášť nad 40 stavia do nelichotivej situácie. V tom horšom prípade si pripadáme, ako totálne nekompetentní. V tom lepšom, zase …

Čítať ďalej

Perimenopauza začína po 40ke. Ako ju zvládnuť?

Perimenopauza začína po 40ke. Ako ju zvládnuť?

Ďalšou nástrahou tohto obdobia je zhoršený spánok. Mnohé zo žien síce večer zaspia, ale v polovici spánku sa preberú a zaspať už nevedia. Ráno sa budia unavené, čo samozrejme pôsobí na ich pracovný výkon a na celkovú náladu počas dňa. Preto je vhodné nenechávať nespavosť len tak. Ideálne je konzultovať možnosti s vašim lekárom (gynekológom).

Čítať ďalej

Martin Miler: Mysteriózny štvrtok

Martin Miler: Mysteriózny štvrtok

Či to bol skutočne štvrtok, to si vlastne nie som celkom istý, ale pri aplikovaní vylučovacej metódy som k nemu dospel. A prečo táto ilustračná foto? To sa dočítate dole... Pondelok to byť nemohol. Pondelok je jednoducho deň, kedy začína nový týždeň a vtedy nie je priestor na záhady, mystériá, snívanie. Utorok je príliš blízko pondelka a príliš ďaleko od víkendu, takže je to deň, ktorý musí človek, tak nejako prežiť. Streda už začína mať pach konca týždňa, teda by prichádzala do úvahy, ale akosi nekorešponduje s pocitmi, ktoré sa mi pri tej spomienke vynárajú.

Čítať ďalej

Ako neopakovať dokola rovnaké chyby, ako naši rodičia?

Ako neopakovať dokola rovnaké chyby, ako naši rodičia

Prečo sa bojíme vyjadriť svoje pocity? PRETVARUJEME  sa aj vo vzťahoch a snažíme sa mužom vo veľa veciach vyhovieť. Aj preto narastá počet týraných žien. Ak muž nedostane mantinel , žena psychické a fyzické násilie MASKUJE, ostatní sa to nedozvedia. Trauma sa nemôže ukončiť. Ukončí sa vtedy, keď to všetci uznajú a vedia. Keď to zastavíme, potom môžeme všetkým ODPUSTIŤ. To je pre naše zdravie veľmi dôležité. Máte z tohoto strach? Zbytočne.

Čítať ďalej

Slovenský ornament za socializmu a dnes

Slovenský ornament za socializmu a dnes

Ornamentálna vlna, ktorá sa ešte stále valí konzumom tohoto obdobia, záplava folklórnej tematiky je in a trendy v akejkoľvek podobe… Bez ladu a skladu Firmy “švácaju” na produkty kadečo bez rozmyslu, len sa viezť na módnej vlne, s úmyslom jediným! A to je zisk… Prihliadnutie k súzneniu tradičného a moderného …

Čítať ďalej