fbpx

Svet je len taký, ako ho dokážeme vnímať.

Ak niekto povie, že písanie o starých ľuďoch je smutné a depresívne, možno by bolo správne sa zamyslieť, či nie je depresívny on sám. Svet je len taký, ako ho dokážeme vnímať. A to nielen zmyslami, ale aj postojmi, ktoré si počas života tvoríme. Mladosť je svieža, dospelosť rozmanitá a staroba neexistuje?

Čítať ďalej

Ako si zabezpečiť telefón proti hackerom

Ako si zabezpečiť telefón proti hackerom

Ako si zabezpečiť telefón proti hackerom? Môžu vám ukradnúť data, identitu či dokonca vybieliť účet? Ako sa brániť a na čo si dávať najväčší pozor? V rozhovore s Patrikom Cvengrošom som sa rozprávala aj o tom, ako má vyzerať správne heslo. Tiež aj o tom, že otváranie telefónu len na odtlačok prsta vás vie dostať do problémov.

Čítať ďalej

Ako láska môže ovplyvniť náš život

Ako láska môže ovplyvniť náš život

V marci Bratislava privíta tibetského duchovného majstra Riponche Tulku  Lamu Lobsanga, ktorý bude  viesť dvojdňový seminár na tému Sila lásky a prijatia. Vďaka Klubu Maitrí, a Janke Suškovej, ktorá Lamu Lobsanga na Slovensko pravidelne privádza, sme mali možnosť spýtať sa za vás, ako láska môže ovplyvniť náš život. 

Čítať ďalej

Martina Valachová: Mám taký sen – snívam o lepšej krajine

Koho voliť do parlamentu v 2020

Chcem poprosiť všetkých, aby sme tieto posledné dni vydržali a skúsili presvedčiť našich priateľov nevoličov, aby sa postavili a išli voliť. Každý z vás presvedčte aspoň dvoch. Lebo je vás veľa, milí moji, čo nechodíte voliť. Prosím choďte. Lebo aj keď vás politika nebaví, slobodu si treba vážiť a chrániť. Lebo je dôležitá a dejiny ukazujú, že vôbec nemusí byť samozrejmosťou...

Čítať ďalej

Bozkávam vás všade a nekonečne sa teším už. Nefeť pleseň. Ja si to užívam. Jak u debilov?

Bozkávam vás všade a nekonečne sa teším

Všetko je zo života. Snažím sa vyjadriť, ako sa cítime – ja, moji blízki, priatelia, zákazníci... v podstate nejako okľukou odrážam celospoločenskú klímu. Chodím stále s ušami na stopkách a veľkým telefónom „Note“ s elektronickým perom po ruke... ak ma niečo napadne alebo začujem, rýchlo zapisujem! Moja krátkodobá pamäť je na tom dosť mizerne, lebo som v neustálom pohybe medzi firmou, deťmi, telefonátmi a miliónompäť ďalších úloh a čo si nezapíšem, o pár minút si nespomeniem

Čítať ďalej

Čo sa s ajurvédou dá liečiť?

Čo sa s ajurvédou dá liečiť?

Ako terapeut vždy začínam od seba. Keď je niečo nové, napríklad procesy alternatívneho liečenia ducha a tela, najskôr si to vyskúšam na sebe. O ajurvéde som počula veľa aj predtým, ale nič konkrétne. Pobyt na Srí Lanke mi otvoril oči, vďaka rozhovorom s miestnymi ajurvédskymi lekármi, ktorí sa o nás denne starali. 

Čítať ďalej

So zvyšujúcim sa vekom priamo úmerne stúpa aj riziko výskytu rakoviny.

So zvyšujúcim sa vekom stúpa riziko rakoviny

Ženy sú podľa štatistík zodpovednejšie, čo sa týka prevencie. Napriek tomu sa čoraz viac hlásia onkologické ochorenia. Podľa štatistík sa do roku 2040 predpokladá o 100% viac onko ochorení. Rozprávali sme sa s Pavlom Demeterom, primárom oddelenia klinickej a radiačnej onkológie, ktorý sa venuje onkologickým ochoreniam v Nemocnici Komárno a bude aj spíkrom na konferencii Pre zdravie ženy.

Čítať ďalej

Toto je príbeh o novom začiatku po šesťdesiatke!

Má prácu snov, nádhernú a zmysluplnú

Je povzbudzujúce čítať príbehy o nových začiatkoch a reštartoch po štyridsiatke či päťdesiatke. Toto je ale príbeh o novom začiatku po šesťdesiatke. A parádny príbeh ! Bývalý novinár JÁN KORECKÝ má prácu snov,  nádhernú a zmysluplnú – šíri umenie medzi ľudí. Ako sa stal organizátorom koncertov klasickej hudby , ktorý dostal na Slovensko najväčšie operné hviezdy? 

Čítať ďalej

Projekt TOTO SOM… (napísal, namaľovala)

Projekt TOTO SOM... (napísal, namaľovala)

Patrím ku generácii, ktorá vyrastala na piesňach Deža Ursínyho v muzikáli Neberte nám princeznú!, ale aj muzikáli Cyrano z predmestia. Ku generácii, ktorej z rádia zneli piesne od Mira Žbirku Zažni a Prvá, Müllerova Tlaková níž, či hit Beaty Dubasovej Ten príbeh je dávno preč. 

Čítať ďalej

Na Slovensku vznikla občianska iniciatíva „NIE v našej krajine“

Občianska iniciatíva „NIE v našej krajine“

Na Slovensku vznikla občianska iniciatíva „NIE v našej krajine“, ktorej posolstvo stojí na jednoznačnom odmietaní totalitnej ideológie a strachu, ktorý šíri. Dáva o sebe vedieť v období, keď na Slovensku silnie extrémistický hlas a plíživý strach viac, ako kedykoľvek za posledných tridsať rokov. Iniciátori zabezpečili výrobu a distribúciu 100 000 odznakov s nápisom „NIE v našej krajine“ do 46 miest a obcí po celom Slovensku. Každý jeden pripnutý odznak je prejavom túžby žiť v krajine bez strachu.

Čítať ďalej

Barbara Lisá: Aspoň na chvíľu som sa stala mamou

Umelé oplodnenie dáva párom šancu otehotnieť

Každá klinika má svoju kultúru, ktorá sa odzrkadľuje v správaní sa lekárov voči žene a jej partnerovi. Podľa mňa záleží na manažmente kliniky, aké priority  nastavia, a tiež aj od štátu, čo požaduje od lekárov. Anglický zdravotný systém je založený na postoji voči pacientom. Tu sa dá totiž ľahko sťažovať  sa na nevhodné správanie sa  lekára voči pacientovi. Sťažnosti sa berú veľmi seriózne.

Čítať ďalej

Diagnóza Asperger – ako pracovať s deťmi?

Diagnóza Asperger - ako pracovať s deťmi?

Dve útle ženy a napriek tomu veľké bojovníčky. Miška Suríniová Saleh a Natália Šultýsová. Obe spája niekoľko vecí. Sú matky. Ich deti sú trochu iné, ako je zvykom. Niekto nezainteresovaný by možno ich deti nazval drzými. Alebo nevychovanými. Alebo...A celé iba preto, že naša spoločnosť stále nie je dostatočne vzdelaná a nevenuje pozornosť diagnóze, ktorej je medzi deťmi stále viac. Asperger. Miška a Natália sa rozhodli, že prelomia ľady. Ľad je studená hmota a deti s touto diagnózou potrebujú skôr cit, lásku a pocit tepla a blízkosti.

Čítať ďalej

Pravé slovenské ornamenty v relácii Zem spieva?

Pravé slovenské ornamenty v relácii Zem spieva?

Zovšadiaľ počúvame – národ sem, národ tam, za vlasť, za Slovensko, folklór je módny hit, ale aby sme si dokázali nájsť jeden skutočne slovenský ornament, to je problém. Z našich daní a koncesionárskych poplatkov platené verejnoprávne médium odfláknutým vizuálmi, ktoré robil nejaký grafik-amatér, vytvára medzi širokou verejnosťou pokrivený obraz o slovenskej ornamentike.

Čítať ďalej

O ružové okuliare môžete veľmi ľahko prísť

O ružové okuliare môžete veľmi ľahko prísť

Každý z nás mal niekedy v živote na očiach ružové okuliare. Nie také, čo sa rozbijú, keď spoznáme charakter človeka a zistíme, že sme sa v ňom mýlili. Sú aj ružové okuliare, ktoré nám spadnú z očí, aby sme zistili , že sme nimi len zakrývali niečo, čo sme nechceli vedieť.

Čítať ďalej

Keď sa z koníčka stane nový job

Keď sa z koníčka stane nový job

Z kybernetiky presedlal na fotografovanie alebo keď sa z koníčka stane nový job. Aj takto by sa dal popísať reštart Josefa Edvarda Gregora. Pôvodne vyštudoval kybernetiku. Viedol firmu, ktorú sa rozhodol predať a prišla otázka: Čo so životom? Josefa som spoznala prostredníctvom siete LinkedIn a rozhodla som sa ho vyspovedať.

Čítať ďalej

Čakanie na Godota? Či na kariérnu príležitosť?

Pracovné príležitosti pre ľudí po 40kepríležitosť?

Chcieť-Mocť-Vedieť. To nás posúva dopredu a praktická skúsenosť nám napovie, či to robíme dobre. Zaujímavé je, že kým do štyridsiatky zdá sa, všetko robíme správne a recruiter nám dokonca s pochopením odpustí nejakú tú chybičku v CV, po štyridsiatke nastane zlom a stávame sa pre  trh práce menej zrozumiteľní, hľadanie nových príležitostí je zrazu ťažšie.

Čítať ďalej

Ako som takmer pokazil výchovu dcéry

Ako som takmer pokazil výchovu dcéry

Donedávna som bol dobrý otec. Vedel som to, a bol som na to hrdý. Mám 11-ročnú dcéru, ktorá žije s mamou a dochádzam za ňou 140 km tak často, ako sa nám podarí sa vzájomne dohodnúť. Nejde však o pravidelnosť a čas, ktorý s ňou trávim, ale o čosi viac. Ide o lásku, porozumenie a pochopenie, ktoré sa jej snažím dať. Čo sa však stalo, že som zistil, že všetko je inak?

Čítať ďalej

Cesta ku zdraviu je veľmi jednoduchá

Cesta ku zdraviu je veľmi jednoduchá

Spadnúť na dno môže hocikto a hocikedy. Ale  ísť ďalej a ešte aj začať pomáhať iným, to už si vyžaduje vnútornú silu. Často ju objavíme až vtedy, keď sa niečo zlé stane. Tak ako JURAJ HAJDUK, náš nový spolupracovník. V  prvom článku prinášame jeho životný príbeh a o dva týždne sa môžete tešiť na prvý príspevok o tom, aké jednoduché je udržiavať si telo v rovnováhe.

Čítať ďalej

Je pivo nápoj mužský alebo ženský?

Je pivo nápoj mužský alebo ženský?

Mohlo by sa zdať, podľa zaužívanej a všeobecne rozšírenej predstavy, že pivo pijú iba muži. Veď aj vtipné tričká o prospešnosti piva a vtipy na túto tému sa viažu výlučne k mužskej časti populácie. A pritom to tak vôbec nie.

Čítať ďalej

My ženy sme niekedy ako čmeliak

My ženy sme niekedy ako čmeliak

Prišla som tiež na to, že žena je niekedy ako čmeliak. Lebo čmeliak by podľa fyzikálnych zákonov nemal vedieť lietať. Má obrovské telo, malé krídla a veľmi málo energie. Nikto mu to však nepovedal. A tak lieta... Proti všetkým zákonitostiam Musí, tak lieta. Možno je to jeho húževnatosť. Možno niečo iné, čo ho ženie vpred. Tak ako nás ženy, keď nevieme, čo nás čaká. Do čoho ideme...

Čítať ďalej

Najväčšia odvaha je prijať strach zo zlyhania

Najväčšia odvaha je prijať strach zo zlyhania

Do nového zápisníka si novým perom ešte v starom roku zapisujem svoj sen o novom živote. Päťkrát do týždňa budem hneď po zobudení cvičiť yogu. Potom budem každý deň písať, každý deň, minimálne... tri hodiny. Telefón bude zatiaľ v letovom režime, ani obraz ani zvuk. O strave, kultúre, jazykoch už ani nehovorím. Tohto roku už určite prečítam Zolu vo francúzštine. Uf, je to super pocit, tak keď toto dám...

Čítať ďalej

Sedavá práca vedie k degenerácii tela

Sedavá práca vedie k degenerácii tela

Sedieť budeme čoraz viac a zatiaľ to nevyzerá, že by sa to najbližšej dobe zásadne zmenilo. Uvidíme neskôr čo sa stane po nástupe rôznych technológií, ktoré mnoho ľudí vytlačia z trhu práce [1].  Treba si však uvedomiť, že ak väčšinu dňa človek presedí, robí to X rokov, telo sa začína na toto sedenie adaptovať.

Čítať ďalej

Zdravý rozum a hodnoty potrebujeme ako soľ

Zdravý rozum a hodnoty potrebujeme ako soľ

Nedávno sme priniesli rozhovor s Caroline Líškovou. Bol o jej reštarte po štyridsiatke. Dostali sme aj reakcie, že rozhovor bol krátky a nešiel do hĺbky. Caroline je odborníčka v oblasti financií a podnikania, a zároveň je žena, matka, ktorej záleží na tom, v akej krajine bude žiť spolu so svojou rodinou. Spýtali sme sa jej preto, ako vníma súvislosti, ktoré vyplývajú zo zle nastavených základov a procesov na úrovni zákonov a legislatívy, a či sa vôbec dá rozmýšľať nad tým, že existuje reálna cesta, ako z aktuálnych problémov von.

Čítať ďalej