Najlacnejšie nemusí byť najlepšie: Ako si vybrať skutočne výhodné PZP?

Ako si vybrať skutočne výhodné PZPNajlacnejšie nemusí byť najlepšie: Ako si vybrať skutočne výhodné PZP?

Plánujete kupovať nové auto a pozeráte si ceny PZP, ktoré by ste si naň mohli uzatvoriť? Alebo uvažujete nad zmenou vašej aktuálnej poisťovne, aby ste získali výhodnejšie podmienky? Ak si budete vyberať povinné zmluvné poistenie, nepozerajte sa len na čo najnižšiu cenu. Všímajte si, čo skutočne dostávate za svoje peniaze. Jedine tak budete mať istotu, že vaša poistka je naozaj výhodná.

Čo všetko kryje PZP?

Povinné zmluvné poistenie štandardne kryje škody spôsobené na majetku a zdraví iných účastníkov premávky. Predovšetkým škody na iných vozidlách, zdraví a štátnom alebo súkromnom majetku, ušlý zisk a dokonca aj právne zastupovanie pri komplikáciách s riešením nehody. Chráni vás tak pred veľkými výdavkami, ak svojím autom spôsobíte škodu inému človeku.

Praktický tip: Keď si budete vyberať PZP, všímajte si, aký poistný limit má daná poisťovňa. Zo zákona je poistný limit nastavený na minimálne 1 050 000 € za vecné škody a 5 240 000 € za škody na zdraví a pri usmrtení. Niektoré poisťovne však svojim klientom ponúkajú aj rozšírené krytie, ktoré sa v niektorých prípadoch môže hodiť.

Faktory vplývajúce na cenu PZP

Keď zákon stanovuje minimálnu výšku krytia, ako je potom možné, že sa ceny poistiek v jednotlivých poisťovniach často líšia aj o niekoľko desiatok eur? Dôvodom je, že každá poisťovňa inak vypočítava cenu podľa viacerých faktorov. Niektoré poisťovne kladú väčší dôraz na vek, keďže vekom môže klesať naša schopnosť šoférovať. Iné zas viac sledujú výkon vozidla či objem motora, prípadne upravujú cenu podľa lokality.

Práve preto sa môže stať, že jedna poisťovňa vám ponúkne lepšiu ponuku ako druhá, aj keď podmienky budú prakticky rovnaké.

Porovnávajte rýchlo a jednoducho

Pri výbere poistky si porovnajte ceny PZP online cez praktický internetový porovnávač. Vďaka nemu presne uvidíte, koľko vás vyjde poistenie v rôznych poisťovniach a čo všetko získate v cene. V priebehu pár minút tak dokážete identifikovať najvýhodnejšiu ponuku bez toho, aby ste prácne vypĺňali formuláre na stránkach jednotlivých poisťovní.

Naša rada: Uzatvorením poistky cez nezávislého sprostredkovateľa, ktorý má s danou poisťovňou vybudovaný dobrý vzťah, môžete v niektorých prípadoch získať lepšiu cenu. Preto zvážte aj túto možnosť.

Asistenčné služby majú význam

Pri výbere poistky si všímajte, čo všetko máte v cene. K štandardnému balíku PZP poisťovne obvykle „pribaľujú“ aj asistenčné služby. V tomto smere venujte pozornosť tomu, čo všetko je náplňou asistenčných služieb. Je to len poradenstvo v prípade nehody alebo aj odtiahnutie vozidla zadarmo na určitú vzdialenosť? V akých krajinách platia tieto asistenčné služby? Čím viac benefitov získate v cene, tým lepšie pre vás.

Zvážte možnosti pripoistenia

V dnešnej dobe sa veľkej obľube teší pripoistenie k PZP, ktoré kryje určité poškodenia aj na vašom majetku. Ide tak o akési mini havarijné poistenie. Jeho výhodou je nízka cena. Pripoistenia zvyčajne stoja len pár eur naviac k štandardnej cene povinného zmluvného poistenia, no môžu vám priniesť množstvo výhod.

Napríklad, viete si uzatvoriť pripoistenie čelného skla či vandalizmu. Ak vám náhodou niekto cez noc rozbije okno alebo v čelnom skle vznikne prasklina od kamienka, nebudete musieť celú opravu zaplatiť z vlastného vrecka – preplatí sa z vášho PZP. Pri porovnávaní cien za povinné zmluvné poistenie teda berte do úvahy aj to, aké pripoistenia získate v danej cene a čo všetko pokrývajú.

Platí jednoduché pravidlo – najvýhodnejšie PZP nie je to, za ktoré platíte ročne najmenej peňazí, ale to, ktoré dokáže za danú cenu pokryť čo najviac škôd a priniesť vám maximum praktických benefitov.

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať