Pôjde autorka Pottera do väzenia? Spisovateľka v minulosti neraz čelila obvineniam z transfóbie.

Na škótske ženy je vyvíjaný tlak zo strany vlády, aby zavrhli biologické fakty. Pôjde autorka Pottera do väzenia?

Niektoré krajiny si vo svojich zákonoch posúvajú hranice možného. Či skôr kedysi nemožného? Inak sa to nedá nazvať, pretože to, čo bolo kedysi považové za normál sa dnes mení a zasiahlo to aj oblasť humoru, prípadne toho, čo sa môže označiť ako urážanie a znevažovanie.

Autorke svetoznámych kníh o čarodejníkovi Harrym Potterovi by mohli hroziť opletačky s políciou za jej výroky o transrodových ľuďoch.

Nový zákon v Škótsku, kde J. K. Rowling žije, má takýchto ľudí chrániť pred nenávistnými prejavmi. Spisovateľka si však stojí za svojím a polícii odkazuje, že sa teší na zatknutie.

Nový škótsky zákon, na základe ktorého by mohli J. K. Rowling hroziť problémy, má zabrániť nenávistnému správaniu medzi ľuďmi na základe veku, zdravotného postihnutia, náboženstva, sexuálnej orientácie a transrodovej identity, informuje TN.cz s odkazom na britský Independent.
Svetoznáma spisovateľka v minulosti neraz čelila obvineniam z transfóbie.

Naposledy sa v marci škótska novinárka India Willoughbyová, ktorá podstúpila zmenu pohlavia, sťažovala, že Rowling ju označuje za muža. A to aj napriek tomu, že vo všetkých úradných dokumentoch už má napísané, že je žena.

Háji práva žien?

Podľa námestníčky škótskej ministerky vnútra Siobhian Brownovej môže byť takéto konanie skutočne teoreticky považované za protizákonné. Dodala ale, že konkrétny postup záleží na tom, ako prípad vyhodnotí polícia.

Spisovateľka pritom dlhodobo tvrdí, že iba obhajuje práva žien.

„Už niekoľko rokov je na škótske ženy vyvíjaný tlak zo strany vlády a bezpečnostných zložiek, aby zavrhli biologické fakty a prijali neo-náboženský koncept genderu, ktorý je nepreukázateľný a netestovateľný. Zmena definície ženy tak, aby zahŕňala každého muža, ktorý sa za ňu vyhlási, už mala vážne dôsledky pre práva a bezpečnosť žien a dievčat v Škótsku,“ napísala na sociálnej sieti X.

Vyjadrila sa aj k možnosti jej možného zatknutia. „Momentálne som mimo krajiny, ale ak sa to, čo som napísala, kvalifikuje podľa nového zákona ako trestný čin, teším sa na zatknutie, až sa vrátim do rodiska škótskeho osvietenstva,“ dodala s hashtagom „ArrestMe“, teda ZatkniteMa.

V Kanade zájdu ešte ďalej?

Podľa informácií, ktoré kolujú na internete je Kanada ešte ďalej. Podľa pripravovanej novelizácie vraj bude môcť byť človek potrestaný nielen za to, čo spáchal, ale za to, čo by hypoteticky mohol spáchať v budúcnosti. Teda, že je predpoklad, že by tak mohol uvažovať. So Slovenkou v Kanade onedlho prinesiem rozhovor a zistím, ako na to, kedysi slobodná krajina, je.

Pripravila Martina Valachová

Stretnime sa naživo…

Už 18.04.2024 sa budeme rozprávať s dvomi lekármi o tom, ako prežívali a prežívajú nálepkovanie a ostrakizovanie len preto, že majú iný odborný názor…

Viac informácií a lístky za 9,90€ tu: https://tickpo.zoznam.sk/sk/listky/ako-sa-vyrovnat-s-nalepkovanim-lekari-lakota-a-fisher-38767/

Lakota a Fischer

Mohlo by vás zaujímať