Kvások a prikrmovanie kvásku. Čo je to rozkvas a ako sa starať o kvások, aby „nezomrel“?

Kvások ako základ na rozkvas a kváskový chlieb

Kvások a prikrmovanie kvásku. Čo je to rozkvas a ako sa starať o kvások, aby „nezomrel“?

Asi 5 mesiacov pečiem pravidelne kváskový chlieb. Donútili ma okolnosti, pretože chlieb z obchodu bol po 2-3 dňoch nejedlý alebo plesnivý. Navyše nás nadúvalo. Zadovážila som si kvások a prikrmovanie kvásku bola moja najväčšia obava. Na to mi však moja dobrá sestra Katka povedala, že ak budem piecť chlieb aspoň raz týždenne, tak prikrmovanie kvásku nehrozí. Nebude to treba. To ma samozrejme potešilo, aj keď som si myslela, že nie vždy predsa raz týždenne napečiem chlieb. A naozaj. Chlieb pečiem každý druhý deň : – )

Kvások a prikrmovanie kvásku v praxi…

Ako vyplýva z úvodu, prikrmovanie kvásku by prichádzalo do úvahy len vtedy, ak by som nepiekla chlieb viac ako týždeň. Ak by sa také niečo aj stalo, tak prikrmovanie je vlastne to isté, ako keď robíte rozkvas na chlieb. Akurát, že nepridáte toľko múky ako na rozkvas ( bežne robím rozkvas zo 150g múky a 180 ml vody). Stačí teda, v prípade, že nejdete piecť chlieb a potrebujete udržať kvások živý, ak do kvásku z chladničky pridáte 50g ražnej múky chlebovej a 60 ml vody a necháte na 12 hodín pod pokrievkou pri izbovej teplote. Potom takýto kvások odložíte do chladničky a použijete ho na nový rozkvas na chlieb. Vydrží vám 7 dní v chladničke.

Čo je to rozkvas? 

Z môjho kvásku som rozdala už asi 10 ľuďom. Bolo to 9 žien a jeden chlap. Všetkým vyšli krásne chlebíky. Často sa ma však pýtali, keď som im poslala recept na kváskový chlieb, že čo je to ten rozkvas a ako treba prikrmovať. Ako vyplýva z horeuvedeného, prikrmovať netreba, ak pečiete aspoň raz do týždňa. A poďme teda na vysvetlenie rozkvasu.




Kvások v chladničke spočíva a spí v uzatvorenej nádobe.

Iba jemne pracuje. Keď idete piecť clieb, kvások vytiahnete a pripravíte si rozkvas na chlieb. Kvások presuniete do misky, v ktorej budete neskôr miesiť chlieb. Kvások je treba vybrať lyžicou a presunúť ho do misky za pomoci druhej lyžice alebo varešky. Nikdy sa nesmiete kvásku dotýkať rukami. Mohol by sa pokaziť. Za ďalšie, ak budete z toho kvásku chcieť niekomu darovať, tak asi by nechcel mať kvások, ktorý je znečistený. Myslite preto pri práci s kváskom na to, že treba robiť trošku akoby v laboratórnych podmienkach.

Kvások a prikrmovanie kvásku

Ak chcete robiť chlieb z cca 900 g múky, bude vám stačiť rozkvas z lyžice kvásku (z chladničky) a 150 g ražnej múky chlebovej.

Do kvásku pridáte spomínaných 150g ražnej múky chlebovej a primiešate 180 ml vody. Ideálne je mať odmerku. Ak budete robiť od oka, môže sa stať, že si kvások znehodnotíte. Misku s rozkvasom zakryjete tanierom alebo pokrievkou, aby vám rozkvas neobschol. Takto necháte pri izbovej teplote 12 hodín. Ideálne cez noc. Ráno z rozkvasu odoberiete lyžicu kvásku. A opäť bez toho, aby ste sa dotkli kvásku rukou, presuniete lyžicu kvásku do nádobky. Pomôžte si druhou lyžicou. Nádobku uzatvorte a dajte do chladničky. Tento kvások budete mať základ na rozkvas pre budúci chlebík…

Zvyšný rozkvas v miske už len doplníte múkou a vodou podľa receptu na chlieb, ktorý máte. A to je všetko. Ak chcete vyskúšať recept, ktorý robím ja, nech sa páči: Kváskový chlieb

Upozornenie: Recept v linku vyššie je na 600 g múky (sem sa nepočíta tých 150 g na rozkvas). Ja som si ho prepočítala na 900 g múky, pretože ten malý chlebík u nás padol za obeť ihneď. To by som musela piecť každý deň. A toľko času nemám. Ak teda budete chceť väčší chlieb, tak použite 900 g múky do rozkvasu ( ja používam výrobcu Pernerka- špaldová múka hladká + T 650) a 4,5 dcl. vody. Celý zvyšný postup na kváskový chlieb ostáva tak, ako vidíte v linku vyššie.

Snáď som to napísala zrozumiteľne.

Tento návod na kvások a prikrmovanie kvásku (ak budete potrebovať prikrmovať) som napísala hlavne preto, že dostávam otázky, ako sa o kvások starať.

Takže odteraz už iba pošlem link. Starať sa vlastne netreba, stačí pravidelne piecť. Čo vám poviem…

Dobrú chuť…

Martina Valachová

P.S. Začala som piecť chlieb v mise z jenského skla. Odporúčam. Asi o tom neskôr aj napíšem… Tento text som chcela venovať hlavne téme kvások a prikrmovanie kvásku… A ak by ste chceli múku, ktorá je z prastarého obilia, inšpirujte sa podcastom s Robom Pappom.

GMO? Zistite viac…

 

Mohlo by vás zaujímať