Domáce liečivo zo zázvoru, vodky a medu nám pomáha pri bolesti hrdla a kašli. Pripravte si s nami…

Domáce liečivo zo zázvoru, vodky a medu nám pomáha pri bolesti hrdla a kašli. Pripravte si s nami...Domáce liečivo zo zázvoru, vodky a medu nám pomáha pri bolesti hrdla a kašli. Pripravte si s nami…

Oslabená imunita? Boľavé hrdlo, kašeľ. My si už roky doma pripravujeme vlastný „liek“, ako tomu hovorí môj manžel – ekrazit. Domáce liečivo zo zázvoru zaberá takmer okamžite. Jeho príprava je jednoduchá a výhodou je, že si ho uložíte vo fľaši a kedykoľvek potrebujete, iba rozriedite časť „ekrazitu“ medom.

Poďme ale postupne…

Ingrediencie

  • Zázvor
  • Vodka
  • Med

Príprava extraktu zo zázvoru…

Očistite väčší zázvor – veľkosť približne ako vaša ruka. Nakrájajte ho na tenké plátky. Rozložte na dosku a nechajte ho voľne sušiť. Proces sušenia závisí od toho, kedy zázvor sušíte. Vo vykurovacej sezóne, keď máte v byte či dome suchší vzduch, to ide rýchlejšie. V prechodnom období je sušenie zdĺhavejšie. Zázvor musí byť úplne suchý, aby sa dal rozdrviť…

Drvenie

My doma drvíme zázvor v mažiari – zdedili sme po manželovej babke. Ak nemáte mažiar, skúste to tak, ako ste zvyknutí. Alebo si požičajte od susedky. Ak zázvor dobre vysušíte, ako zemiakové lupienky, tak ho ani drviť nemusíte. Základ je, aby v zázvore nebola už žiadna vlhkosť. Aby bol suchý ako čips.

Zázvor zalejete vodkou. Alebo iným bielym alkoholom. Nám sa osvedčila vodka. Je bez chuti… Množstvo alkoholu na toto množstvo extraktu 7dcl.

Takto necháte zázvor odležať minimálne týždeň. Ideálne dva. Skladujete na tmavom mieste v špajzi.

Domáce liečivo zo zázvoru – použitie

Ak zacítite bolesť v hrdle, stačí si odliať z fľaše do malej nádobky a v pomere 1:1 rozriediť s medom. Med musí byť kvalitný, nie tzv. pančovaný… Užívame 3-4 x denne polievkovú lyžicu. Rozriedený extrakt držíme v chladničke.

Nám tento extrakt pomohol už veľakrát…

Tak vyskúšajte. My ho nazývame aj domáce antibiotikum. Väčšinou totiž zaberie tak, že nemusíme ísť k lekárovi. Ale je možné, že sme si to vsugerovali a je to ako placebo… To už nechajme na každom čitateľovi a užívateľovi.

Martina Valachová na základe receptu od manžela : – )

Mohlo by vás zaujímať