Funkčná porucha trávenia – máte dlhodobé problémy s trávením?
Alebo, keď sme si mysleli, že hlava „zblbla“ črevo…
V gastroenterológii existuje skupina chorôb, ktoré sa nazývajú funkčné poruchy trávenia. Patrí do nej diagnóza IBS – syndróm dráždivého čreva. Túto chorobu „dostanete“, keď máte dlhodobé problémy s trávením, pochodíte po doktoroch a „nič sa nenájde“, teda nezistí sa iná chorobná príčina vašich ťažkostí. Frustrujúce…
Za pôvod tohto stavu bola obviňovaná „hlava“ a ochorenie bolo považované za psychosomatické, teda také, kedy hlava ovplyvnila, „zblbla“ zdravé črevo.
Tento názor je z minulého storočia.
Neexistuje porucha funkcie bez poruchy materiálu.
Problém je v tom, ako dobre poruchu alebo chorobnú zmenu hľadáme… teda, ako dobre sa dívame a pátrame.
V poslednom desaťročí sa začíname inak, podrobnejšie dívať viac do čreva a na črevnú bariéru. A vedci zistili, že pacienti s IBS majú predsa len poruchu na úrovni čreva a že hlava je v tom nevinne.
Touto chorobnou zmenou v tráviacom trakte u pacientov s IBS sa zdá byť porucha mikrobiómu a porucha črevnej bariéry.
Téma mikrobiómu a jeho vzťahu k zdraviu celého tela je v poslednej dobe horúca.
Problém je, že sa o nej viac hovorí v populárnych médiách, ako v ambulancii u lekára. Má to svoje pochopiteľné dôvody.
Využitie vedeckých informácií v medicíne je dnes pod tlakom EBM – medicíny dôkazov, to znamená, že je potrebné overenie klinickými štúdiami. Bežné vedomosti a vlastné skúsenosti sú výrazne v nevýhode. A vyšetrovanie a liečba mikrobiómu a črevnej bariéry vo svetle EBM je len v plienkach.
Druhým dôvodom je to, že v ambulancii u lekára nemáme reálne dostupné vyšetrenia, ktorými by sme mikrobióm a črevnú bariéru dokázali bežne vyšetriť…
Sú však už prvé lastovičky. Tak si o nich skúsme povedať.
Typická porucha mikrobiómu, teda okrem hnačky pri črevnej infekcii a po ATB, o ktorej sa u lekára hovorí, je SIBO syndróm.
Je to stav, kedy sa do tenkého čreva nasťahujú mikroorganizmy. Tie tam za „normálu“ nemajú čo hľadať, tenké črevo je územie trávenia potravy našimi tráviacimi šťavami. Trávenie mikroorganizmami príde na rad až v hrubom čreve. Prítomnosť mikroorganizmov na tomto území vedie k tomu, že s nami súťažia o potravu. A keď si uchmatnú svoju časť skôr, vytvárajú z nej látky, ktoré nám škodia – poškodzujú črevnú bariéru. Okrem toho vytvárajú plyn, a tak vedú k „pretlakovaniu“ tenkého čreva, s typickými príznakmi plynatosti a bolesti.
SIBO syndróm – a teda aj porucha mikrobiómu, sa dá vyšetriť i u lekára.
Porucha črevnej bariéry je zákerná, nie je vidieť. Táto krehká hranica oddeľuje vnútorný svet, ktorý máme v črevách, obsahujúci množstvo cudzorodých chemických látok a mikroorganizmov, od nášho tela, ktoré je sterilné a presne definovaného zloženia. Pri porušení črevnej bariéry náš imunitný systém začína na tejto hranici boj. A to znamená zápal a aktiváciu imunitného systému. Nie veľkú s typickými príznakmi, ako je napr. teplota, zvýšené CRP, ale dlhodobú, ktorú v medicíne poznáme ako dlhodobý nízkodávkovaný zápal. A ten je príčinou mnohých chronických ochorení, napríklad aj sklerotického upchávania ciev, cukrovky, či demencie…
Nepriamym dôkazom o takomto boji sú IgG protilátky proti strave. A tie sa dajú vyšetriť aj v ambulancii. Toto všetko sa môže začínať práve u pacientov s IBS. A toto všetko môže byť i hlavnou príčinou ich ťažkostí. Je dobré o tom vedieť. Lebo poznať príčinu, znamená pokúsiť sa odstrániť ju a vyliečiť sa.
Možno si myslíte, že vy tieto informácie nepotrebujete… prajem vám, aby ste sa nemýlili…
Ak však máte akékoľvek zdravotné ťažkosti, zamyslite sa. Vedomosti o fungovaní vášho tela, ktoré máme od rodičov a z prírodovedy zo základnej či strednej školy, nám pravdepodobne na celý život nevydržia. Je potrebné ich resetovať a dopĺňať. Nie preto, aby ste sa stali lekármi, ale preto, aby ste rozumeli svojmu telu a mohli upraviť svoje správanie. Správanie a starostlivosť o svoje telo. To je cesta, ako zabezpečiť, aby vám vaše telo vydržalo čo najdlhšie v efektívnej forme. Žiadne zázračné skratky na vyliečenie a regeneráciu neexistujú. Druhé telo nedostaneme, aspoň nie v tomto živote.
Spoliehať sa na zdravotný systém, že sa o naše zdravie postará, je nebezpečne naivné.
Systém je totiž presýtený akútnymi stavmi a veľmi chorými ľuďmi a stará sa v prvom kole o VEĽMI CHORÝCH. V skutočnej prevencii, teda v predchádzaní chorobám, nie vyhľadávaní prvých štádií ochorení, vám vie pomôcť len málo.
Učenie sa starostlivosti o svoje telo je teda na každom z nás.
Viac informácií o IBS pre tých, ktorí ním trpia a hľadajú cestu, voľne dostupné na: https://www.facebook.com/danavavricova.sk/videos/378616454169987
MUDr. Dana Vavricová Ďureje https://danavavricova.sk/
Pracujem ako lekárka viac ako 20 rokov… Za ten čas som pochopila, že v bežnej medicínskej praxi sa málo času venuje tomu, aby pacient pochopil, kde je problém.
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/