Zuzanin dych. Kniha, ktorá si ma našla…

Zuzanin dych. Kniha, ktorá si ma našla

Stalo sa vám niekedy, že ste sa v nepravidelných intervaloch stretávali s tou istou knihou? Napriek tomu, že ste odolávali jej kúpe? U mňa to bol román českej autorky Terezy Jandové – Zuzanin dych (Ikar, 2022), ktorý napísala, tak ako ostatné svoje knihy, pod pseudonymom Jakuba Katalpa.

Kým mnohých čitateľov oslovila práve výrazná obálka knihy, mňa naopak odrádzala. Nevyhľadávam príbehy z obdobia holokaustu, naopak, skôr sa im vyhýbam. Sú depresívne, tragické, často až príliš drsné a ničím ma neprekvapujú. Zuzanin dych mi však vyskakoval na sociálnych sieťach v podobe recenzií blogerov a na stránkach kníhkupectiev, kde mala kniha vždy výborné hodnotenia od čitateľov. Keď knihu ponúkla jedna čitateľka v knižnom bazáre za pár eur, tak som neodolala.

Hlavnou postavou je Zuzana Liebeskindová, vytúžená dcéra židovského cukrovarníka, ktorá vyrastá v blahobyte, v šťastnej rodine, v ktorej jej nič nechýba.

Čitateľ sleduje jej životné kroky od úplného narodenia. Spoznáva milujúcich rodičov i starých rodičov, život v cukrovare a dvoch zásadných mužov jej života – Hanuša a Jana. Úvodné pasáže opisujúce Zuzanino bezstarostné detstvo, sa môžu zdať čitateľovi rozvláčne. Dej začína gradovať s pomaly sa blížiacim nebezpečenstvom – druhou svetovou vojnou. Nič netušiace postavy románu žijú svoj bezstarostný život, no my vieme, že sa schyľuje k neodvratnej tragédii.

Transport do koncentračného táboru nečakane zasiahne do jej života. A tu ma autorka prekvapila, že viac ako na strašidelné opisy praktík v tábore smrti, upriamila pozornosť na ich prežívanie z pohľadu Zuzany. Na jej silu a odhodlanie prežiť a vrátiť sa späť do rodných Holešovíc. Na jej túžbu po živote aj po strašných zákrokoch, ktoré denne prežívala u nacistického lekára. Vďaka odhodlaniu a pevnej viere v samu seba prežije. A vracia sa späť, aj keď vie, že už nič nebude ako pred tým.

Zuzanin príbeh pokračuje, no viac neprezradím.

Kniha drží čitateľa v napätí a je tým príbehom, ktorý musíte dočítať stoj čo stoj. Jazyk autorky je iný, chytľavý, oduševnený. Priam cítime vôňu cukru, ktorá sa vznáša nad cukrovarom. Ale aj neznesiteľný zápach, ktorý je súčasťou koncentračného tábora. V jednom rozhovore Jakuba Katalpa upresnila, že nejde o historický román, ani príbeh o holokauste. „Je to kniha o láske, priateľstve a o láske rodičov k deťom.“

Zuzanin dych je román, ktorý rozhodne stojí za prečítanie.

Pripravila: Jana Túry

Mohlo by vás zaujímať