Mikroplasty sú už aj v plodovej vode budúcich mamičiek. Našli sa aj v mrakoch. Čo spôsobujú?

Mikroplasty sú už aj v plodovej vode budúcich mamičiekMikroplasty sú už aj v plodovej vode budúcich mamičiek. Našli sa aj v mrakoch. Čo spôsobujú?

S vysokoškolským pedagógom a popularizátorom témy ovplyvňovania počasia Radovanom Dluhým Smithom som sa rozprávala o mikroplastoch v nás, ale aj v mrakoch. Je to téma, ktorú som zachytila za posledné mesiace dvakrát. Raz z výskumu z českej univerzity, kde ako prví na svete zachytili mikroplasty už aj v plodovej vode. A potom prišla správa z TA3 o mikroplastoch v oblakoch, ktoré môžu ovplyvňovať počasie. Ako to vlastne celé je?

Radovana som sa pýtala aj…

  • Čo si majú ľudia predstaviť pod tým, že mikroplasty sa dostali už aj do oblakov a vedci sa boja, že by to mohlo mať vplyv na počasie… ?
  • V správe sa uvádzalo: „Tvorba mrakov má obrovský vplyv nielen na naše miestne počasie, ale aj na globálne teploty,“ znamená to teda, že my sa budeme zbytočne snažiť – problém je už nad našimi hlavami? Šéf klimatickej konferencie spochybňuje vplyv CO₂ na globálne otepľovanie. Čo ty na to hovoríš?
  • Veď ak by som dala také niečo do titulku, tak budem buzerovaná za konšpirácie…
  • 1 % najbohatších na svete emituje viac CO₂ než polovica ľudí na planéte. Vlastne by stačilo, aby títo ľudia zmenili návyky a máme vybavené. Nie?
  • Mikroplasty sú už aj v plodovej vode budúcich mamičiek. Čo ty na to?
  • Čo všetko sa od nášho posledného rozhovoru v oblasti ovplyvňovania počasia zmenilo?
  • Ty sa okrem ovplyvňovania počasia zaoberáš aj inými vecami, ktoré majú vplyv na zdravie. Napríklad problematika GMO. Čo je nové v tejto oblasti?
  • Čo môžu ľudia podľa teba robiť? Obyčajný človek, ktorý nás pozerá. Lebo napríklad, ak budú ľudia trpieť stresom aj z tejto témy, ktorú tu dnes preberáme, tak sa im vlastne zhorší imunita. Budú chorí. Predčasne zomrú… Stres je najväčší spúšťač chorôb … Tak čo robiť?

Celý rozhovor je dostupný aj priamo tu…

Stačí stlačiť play…

Radovana nájdete tu: https://www.radovan.org/

Ďakujem, že máte rozhovory ODznova radi. Veľmi si to cením.

Ďakujem za každé zdieľanie, každú podporu .. aj tú finančnú… Ak sa chcete pridať, nech sa páči: Podpora podcastu ODznova možná tu: https://ko-fi.com/odznovapodcast/tiers alebo na č.u: SK45 8330 0000 0022 0165 1060 – do poznámky uveďte, že ide o dar.

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať