Tomáš Lukavec: Ak všetci chcú, aby si hovoril, buď ticho. Ak ťa všetko hnevá, neprejav hnev, prejav súcit

Tomáš LukavecTomáš Lukavec: Každý musí v živote hľadať to svoje. A každý to môže nájsť, ak chce.

Tomáš Lukavec: Existujú dve možnosti. Chodiť po chráme života a sveta a sťažovať sa a reptať, alebo naozaj na chvíľu zavrieť ústa a cítiť, hýbať sa. To je strašne nepríjemné, zásadne nepríjemné a drastické, pretože nás naučili, najmä tu v euro-zóne, ako všetko treba rozpitvávať. Ako dieťa som si vždy vzal dážďovku a pitval som ju a sledoval, čo v nej je, lebo som bol zvedavý. A chlapci boli tiež zvedaví. A potom sme chodili do školy a tam sme sa učili všetko o tom, že dva plus dva sú štyri. A, že sa kedysi narodila nejaká Mária Terézia, ktorá zaviedla povinnú školskú dochádzku, a tak ďalej. A teraz to máme v hlave všetko poskladané, a potom príde práca, hypotéka, deti, je to krásne.

Niektorí ľudia sa nezastavia, kým nemajú možno šesťdesiat, alebo päťdesiat.

Nastane ticho, často, keď deti odídu z domu. Veľa ľudí mi píše, že keď ich deti odídu z domu, zažívajú také ticho.
A teraz sa s ním môžete začať hrať. S tým tichom.

Alebo si môžete sadnúť a jednoducho si povedať: „Dobre, toto je život.“

Jeden múdry muž, spisovateľ, v Keni mi rozprával pekný príbeh a povedal: „Pozri, stratený človek, stratená duša. Ide na púť k slávnemu mníchovi, ktorý pozná odpoveď na všetko, a chce zistiť, kto je, lebo to nevie, a stále je nešťastný. A keď po týždňoch putovania konečne príde k mníchovi, spýta sa ho: „Mních, poznáte odpoveď na všetko?“ Mních mu odpovie: „Áno. A on hovorí?“Áno, poznám odpoveď na všetko.“A pýta sa ho:“Povedz mi, kto som?“ A mních sa naňho pozrie a hovorí: „A kto sa pýta?“ „A kto sa pýta?

Takže ja na to nepoznám recept. Existuje niekoľko zásad, o ktorých viem, že na mňa osobne fungujú. Napríklad zásada, že ak všetci chcú, aby si hovoril, tak buď ticho, ak ťa všetko hnevá, tak neprejavuj hnev, ale prejavuj súcit. Takéto veci, ktorými sa riadim alebo sa snažím riadiť, mi pomáhajú uvedomiť si svoje vnútorné bohatstvo.

Celý rozhovor s Tomášom si môžete pozrieť tu…

Rozhovor je to nadčasový…

Pripravila: Martina Valachová

Zdroj: Rádio Universum

Mohlo by vás zaujímať