Martin Kasarda: Hlad a zvratky

Martin Kasarda: Hlad a zvratky

Máte dcéru vo veku takých 16? A kedy ste ju videli naposledy jesť? A nezjedla toho akosi príliš veľa naraz? A kam šla od stola?

Anorexia a bulímia nie sú práve dobré kamarátky pre tínejdžerky (chlapci v tom lietajú zreteľne menej). Dvadsať sedem ročná  Nikoleta Vujisič má za sebou štúdium jadrovo-fyzikálneho inžinierstva, boj s poruchami príjmu potravy, blogovanie o vlastných stroskotaniach a víťazstvách a k tomu aj knihu.

Neinstantná krása je projekt, ktorý začal vznikať, keď sa Nikolete začali ozývať dievčatá, ktoré prežívali to isté peklo, s akým sa zdôverila svojmu tajnému blogovému denníčku, teda všetkým na internete.

Jesť? Veď budem tučná. Som hladná? Tak zjem aj dve kilá mrkvy, aby bolo potom čo vyvrátiť. Upozorňujem, že v knihe sa k nechutnostiam bulimického dávenia a anorektických porúch dostanete tak často, až tomu nebudete veriť, že takíto ľudia, takéto dievčatá sú medzi nami. A možno bývajú s vami pod jednou strechou. Lebo táto kniha je varovanie.

Anorektické a bulimické poruchy dokonca dlho nie je možné odhaliť. Jednou z neuveriteľných schopností takto psychicky narušených mladých ľudí je až desivá schopnosť skrývať pred svetom svoju závislosť.

Isto, Nikoletina kniha 13 príbehov dievčat a ako bonus jeden príbeh chlapca, nezastavia presvedčenie dospievajúcich, že nie sú dosť pekní pre tento svet. Poruchy príjmu potravy však majú spoločného menovateľa v rodine – ak máte s deťmi pekný, láskyplný vzťah, ak sa s nimi kamarátite, vediete ich k dôvere, skôr s nimi preplávate cez úskalia dospievania, uvedomovania si svojho tela, telesnosti, pohlavia a miesta vo svete.

S knihou Neinstantne krásna Nikolety Vujisič sa vám pod perinou nebude ľahko zaspávať. Najmä ak vaše dcéry práve zakúšajú prvé lásky, prvé stredoškolské či vysokoškolské stresy a spoznávajú sa so svetom, ktorý má rád sebavedomých, úspešných a krásnych. A kto je taký v šestnástich?

Martin Kasarda

Mohlo by vás zaujímať