Boľavé koleno nespracované ego, seknuté kríže narušené vzťahy, obličky nefunkčná rodina? Čo hovorí telo?

Nina Menkynová: KEĎ HLAVA S TELOM SÚHLASÍ alebo Počúvajme svoje telo. Rozpoznávajme jeho správy.

Aj ty dostávaš častokrát nevyžiadané rady, o tom, ako by si sa mal/a počúvať? Ale čo to vlastne znamená? Momentálne je veľa spôsobov, ktoré sú nám ponúkané ako návody, riešenia. Veľa ľudí, odborníkov, profesionálov sa snaží „čítať“ telo… Ale koho odporučenie je to správne? Ako to v praxi urobiť?

Môj spôsob, ako sa dopracovávať k tomu, čo pre každého z nás INDIVIUÁLNE funguje, spočíva nie v hľadaní odpovedí, ale, naopak – v umení PÝTAŤ SA.

Práve OTÁZKY totiž OTVÁRAJÚ MOŽNOSTI.

Odpovede, žiaľ, často spôsobujú pravý opak. Sú limitom, obmedzením. Nie úplne súzniem s racionalizáciou a tvrdeniami, kde nám niekto presne povie, ako telo reaguje. Pre príklad: „Koleno je nespracované ego, seknuté kríže demonštrujú naše narušené vzťahy, obličky sú rodinný systém atď…“ Som presvedčená, že telo je INDIVIDUÁLNY CHRÁM, od ktorého máme tie najsprávnejšie kľúče my sami.

Všimnime si až nelogickosť vo fungovaní tela.

V jednu chvíľu dokážeme v súzvuku s telom doslova preniesť horu a odbehnúť polmaratón. V iné chvíle sme tak „dole“, že nám robí fyzický problém aj ráno vstať z postele a telo doslova volá po oddychu, vypnutí, úľave od akejkoľvek aktivity… A to sa v odstupe týchto dvoch chvíľ v našich životoch nič až také zásadné nezmenilo.
Čosi tu v tom celom „nehrá“…

Akoby tu neplatili takmer žiadne pravidlá, akoby sa tu nedalo na nič spoľahnúť. Fungujú tu akési iné princípy, kde často naša hlava/rozum/racionálno a, žiaľ, často ani veda a výskum nestačia.
Samozrejme, nejdem vyvracať tvrdenia, že choroby sú správy a nesú pre nás dôležité odkazy. Ani tvrdenia a postupy, ktoré sú úspešne používané v medicíne či vedách o ľudskom tele. Reč nášho tela však nemožno čítať iba našou logikou, chcieť riešiť našimi racionálnymi vzorcami a postupmi.

Celou touto úvahou smerujem k slovíčku ENERGIA…

Verím, že energia je len jedna, avšak kvôli jednoduchšiemu vysvetleniu mojich slov ju rozdelím na:

  • ENERGIA MYSLE – tá, ktorá nás dokáže CEZ MYŠLIENKY nabudiť, namotivovať, presvedčiť. Ale, naopak – aj veľmi ľahko a rýchlo stiahnuť dolu.
  • ENERGIA SRDCA – v situáciách, kedy nás „schmatnú emócie“ a my sa stávame ich figúrkami. Alebo, naopak, vďaka emóciám doslova lietame.
  • ENERGIA TELA – telo nás dokáže takisto poriadne zmiasť. Túžime vystupovať sebaisto a zrazu nám naskáču na krku červené fľaky, roztrasú sa nám kolená alebo zlyhá hlas.

Najvýstižnejšie mi tu znejú slová skupiny Elán – „Keď hlava s telom súhlasí“…

Každý z nás sa stáva svojím pravým JA oveľa viac práve vtedy, keď sa cítime byť V SÚLADE. Keď máme všetky naše časti v zhode a bez odporov. Ak sme vo svojej energii, vo svojom strede, vo svojej sile – nie je možné sa klamať. Aktuálna energia nás kontaktuje s realitou. Skúšajme cez telo/pohyby/dych vnímať pocit. (Počas hodiny jogy sa zvyknem sama seba napríklad pýtať: „Ako si cítiš brucho?“ „Dokážeš sa naplno nadýchnuť?“ „Si vo svojej plnej energii?“)

Zostúpme na chvíľu do tela a opýtajme sa ho, ako sa má.

  • Či je voľné, či napäté?
  • Či dokáže voľne dýchať?

Hľadajme, kde sme pocitovo, v tele, v mysli ĽAHŠÍ.

Alebo čo musíme zmeniť/nastaviť inak?

Možno napríklad aj v postoji tela… (Vystrieť sa, otvoriť hruď, postaviť sa hrdšie/vzpriamene.)

Zisťujme, čo je to to „naučené“ v nás – čo už ale možno dávno neplatí.

Vytvárajme si každý deň svoj SEBAOBRAZ NANOVO, nefixujme ho. („Ja som taký. Ja toto nikdy nerobím“… atď.) My NIE SME naše NIKDY ani VŽDY!

Pýtajme sa veľa. Pýtajme sa často.

Nemusíme mať odpovede! OTÁZKAMI otvárame MOŽNOSTI, priestor.

A čo má priestor, to dýcha, ŽIJE, funguje.

Nina Menkynová

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať