Ľudia sa často necítia v práci dobre. Môže za to šéf či zle nastavený systém?

WellbeingWellbeing? Ľudia sa často necítia v práci dobre. Môže za to šéf? Či systém? A čo by pomohlo vám?

Možno ste dnes ráno vstali a prvá myšlienka bola: Zase do práce. V práci trávime väčšinu času. Keď sa v nej cítime zle, naše telo aj hlava sú v strese. Vieme, že stres má za následok choroby. A často aj tie, o ktorých by sme sa nechceli ani dočítať. A nie ich ešte prežiť. Ako to zmeniť? Existujú firmy, ktoré dbajú o to, aby sa v nich človek cítil dobre? Dbajú na tzv. wellbeing? Aby mal človek pocit, že je naozaj členom tímu a jeho práca má zmysel?

Veľa firiem rozpráva o balanse.

V inzerátoch často vidíme, že napíšu, aké benefity človeka u nich čakajú. Niektoré vám preplatia aj wellness. To všetko, aby ste sa naladili, aby ste si telo a hlavu takpovediac „opravili“. A oddýchnutí, hor sa do práce. Ak sa však v práci cítite zle, nepomôže vám ani poukážka na wellness či ku kaderníčke. Čo s tým? Lebo najlepšou ukážkou toho, ako sa ľudia dnes v práci cítia je vyhorenie. Ešte nikdy nebolo toľko ľudí vyhorených a bez zmyslu. V práci a následne aj v živote…

O vyhorení som robila jeden z prvých rozhovorov so Zuzanou Reľovskou. Doteraz ho videlo viac ako 14 000 ľudí. Zuzana sama vyhorela a už roky sa venuje téme. Pomáha ľuďom hľadať odpovede, ako si nastaviť ten balans. Aby sme sa cítili a žili dobre. Nazýva to wellbeing, čo je prevzaté z angličtiny a znamená to „dobre žiť“.

Zuzana hovorí:

Ľudí, ktorí čelia vyčerpaniu, vyhoreniu a následným ťažkostiam s duševným zdravím, je bohužiaľ, čoraz viac. Žijeme v náročnej dobe neistoty a rapídnych zmien. Tzv. „Nový normál“, ktorý sme očakávali po skončení pandémie, prináša zamestnávateľom a majiteľom firiem nové výzvy aj v pracovnom prostredí. Mnohé firmy sa snažia investovať do rôznych benefitov a wellness aktivít na zmiernenie dopadov stresujúceho prostredia. No neprináša to očakávané výsledky.

Do akej miery sú šéfovia a manažéri zodpovední a najmä schopní tento posun inšpirovať a viesť?

Je ťažké odpovedať na pár riadkoch na otázku, ktorú sa nedarí úspešne zodpovedať v praxi. Zatiaľ. Preto som sa rozhodla, že pripravím k tomu celý deň rozhovorov a príbehov. Verím, že aj riešení. Konkrétne na konferencii, ktorá nesie názov WWCon2023 (prvú konferencu na Slovensku, ktorá sa venuje špecificky a odborne téme zlepšovania kvality nášho života v práci).

Čo všetko je na ceste hľadania riešení dôležité a môžu to ľudia nájsť na konferencii?

Počas konferencie budú mať účastníci možnosť oboznámiť sa s novými trendami v téme wellbeing v práci. Ako s dátami, tak aj s faktami, ktoré potvrdzujú dôležitosť témy. Stretnete sa s ľuďmi, ktorí z pozície lídra už úspešne formujú pracovné prostredie, ktoré je podnetné a psychologicky bezpečné, no najmä produktívne.

Vypočujete si skúsenosti a názory odborníkov a rešpektovaných riaditeľov firiem. Zoznámite sa s najnovšími trendami a témami v oblasti, stanete sa súčasťou komunity, ktorá sa skutočne venuje zlepšovaniu kvality pracovného života vo firmách.

V prípade záujmu môžete „ochutnať“ aj psychoterapiu.

Pre koho je konferencia vhodná?

Konferencie sa môže zúčastniť každý, komu záleží na tom, aby sa jeho tím cítil v práci dobre. Nie je určená len pre vrcholných manažérov, ale celkovo pre ľudí, ktorí sa snažia zlepšovať prostredie, v ktorom pracujú. Kam denne chodia. Detailné informácie a možnosť registrácie nájdete na www.wwconference.com. Tešíme sa na Vás . Zuzana Reľovská ( Leadership Consultant || Executive Coach || Wellbeing Advisor || Psychological Safety Expert) & WWCon2023 Team

Rada by som vás pozvala na konferenciu #WWCon2023 – prvú konferencu na Slovensku, ktorá sa venuje špecificky a odborne téme zlepšovania kvality nášho života v práci.

Konferencia Workplace Wellbeing Conference #WWCon2023  sa bude konať 23. 11. 2023, vo Wellness Hoteli Ponteo od 9:30 do 17:00.

Pripravila: Martina Valachová

Čo by pomohlo vám? 

Ak máte námety, čo by mohlo pomôcť na vašom pracovisku, napíšte mi na valachova@40plus.sk

Posuniem informácie Zuzke. Samozrejme, anonymne…

Mohlo by vás zaujímať