Narcisti radi a často popierajú, čo povedali, prípadne trvajú na tom, čo nikdy nepovedali. Vytvárajú zmätok!

Taktiky prežitia s narcistom (nielen) v práci

Ak si z nejakého dôvodu nemôžete dovoliť zo vzťahu s narcistom jednoducho odkráčať a zabuchnúť za sebou dvere, základom je stanoviť si hranice a vynucovať si ich dodržiavanie. Teda taktiky prežitia s narcistom.

Opäť, ľahko sa povie a ťažko sa spraví, lebo narcistu nič nepoteší viac, ako vaše hranice ignorovať. Preto tu uvádzam zopár skúsenosťami preverených taktík, ktoré by vám mohli pomôcť minimalizovať toxický vplyv tohto človeka na váš život.

Tieto taktiky fungujú najmä v zamestnaní, ale aj kdekoľvek inde (s obmenami). Takže, poďme na to:

Zvoľte si výlučne jeden spôsob komunikácie

Ak ste v pracovnom alebo v biznis vzťahu s narcistom, asi najlepšie pre vás je komunikovať s ním písomne, a to e-mailom. Dôvodom je, že narcisti radi a často popierajú, čo povedali, prípadne trvajú na tom, čo nikdy nepovedali. Vytvárajú zmätok a dostávajú vás do zložitých situácií, ktoré musíte hasiť.

Moja nedávna skúsenosť: veľmi milá kolegyňa ma požiadala, aby som jej neposielala maily, lebo ich dostáva priveľa. Trvala na komunikácii cez hlasové správy v aplikácii Whatsapp.

Ako to dopadlo?

Už od samého začiatku vznikal chaos, pretože som od nej dostávala 10 až 15-minútové správy v nedeľu večer, ktoré vyžadovali okamžitú odpoveď. Šípila som, že to nie je v poriadku, a tak som pre istotu zosumarizovala hlavný odkaz jej správ do e-mailu, ktorý som jej následne poslala ako potvrdenie.

Jej odpoveď bola ďalšia hlasovka cez Whatsapp, tentokrát poriadne otráveným tónom o tom, že ma niekoľkokrát požiadala, aby som jej v žiadnom prípade neposielala maily.

Nuž, v tej chvíli mi bolo jasné, o čo ide, ale inak bola naozaj veľmi milá, preto som aj napriek ostatným varovným signálom stále odmietala uveriť, že by mohlo ísť o skrytú narcistku (to sa bohužiaľ neskôr potvrdilo na celej čiare).

Ako čerešnička na torte sa vo veľmi konfliktnej situácii stalo to, že tie hlasovky jednoducho vymazala  a ja som nemala nijaký dôkaz o našej komunikácii.

Pre mňa to napokon dopadlo dobre, pre vás nemusí.

Ak váš narcistický kolega alebo šéf trvá na telefonickej komunikácii, alebo na správach cez rôzne aplikácie ako Messenger alebo Whatsapp, myslite na to, že tieto správy môžu zmiznúť, a vo Váš prospech to nebude. Potvrdzujte si dohody mailom, robte si screenshoty, naučte sa zálohovať si prijaté hlasové správy (aj keď v čase umelej inteligencie nemusia ako dôkaz obstáť).




Nikdy neostávajte s narcistom sám

Ak je to čo i len trochu možné, neostávajte s narcistom bez svedkov. Tak mu totiž dáte priestor, aby vám povedal čokoľvek, čo by vám pred svedkami nepovedal.

Navyše, nemáte dôkaz o tom, na čom ste sa pracovne dohodli. Môžete po stretnutí síce napísať e-mail so sumarizáciou stretnutia ako uvádzam vyššie, ale vzápätí môžete dostať od neho odpoveď, že na tom ste sa predsa nedohodli, lebo vy ste súhlasili s XY (pričom vy ste s XY nikdy nesúhlasili).

Nereagujte, ale odpovedajte

Ak s narcistickým kolegom nesúhlasíte, svoj nesúhlas vyjadrite stručne a bez emócií, aj keď to vo vašom vnútri vrie. Vyjadrujte sa len k veciam, na ktoré reagovať musíte – k ostatnému nie.

Ako príklad opäť uvediem vlastnú skúsenosť s narcistickou kolegyňou. Spoločne sme prednášali pred skupinou profesionálov a ja som len okrajovo spomenula, že „nie som si istá, kedy presne bolo toto nové pravidlo prijaté – či to bolo v máji alebo v júni tohto roka, ale…“ Pokračovala som ďalej, lebo presný dátum naozaj nebol podstatný.

Prednáška zaznamenala veľký úspech, no po nej si ma kolegyňa odtiahla bokom a zúrivo sa do mňa pustila: „Toto nemyslíš vážne! Ty predsa nemôžeš pred klientami povedať, že niečo nevieš, ty si predsa expert! Ako teraz vyzerám? Vďaka tebe ako debil! A do zajtra mi láskavo pošleš novú prezentáciu!“

Zásadnou chybou by bolo začať sa obhajovať a emocionálne reagovať, no bola som pripravená. Moja odpoveď bola nasledovná: „Prezentáciu ti pošlem pozajtra tak, ako som to minulý týždeň potvrdila v maile. S ostatným nesúhlasím a nebudem na to reagovať.“

Takže, odpovedajte len na to, na čo musíte a na ostatné nereagujte. Formu odpovede si samozrejme musíte prispôsobiť konkrétnej situácii a pozícii, v ktorej sa nachádzate.

Ako spoznať narcistu v práci
Lea Marko – autorka minisérie o narcistoch

Dokumentujte do nemoty

Akonáhle zistíte, že ste v styku s narcistom, starostlivo si vašu komunikáciu dokumentujte a ukladajte ju na nejaké bezpečné miesto. Nájdite si systém, ktorý vám vyhovuje.

Nechcem tu vyznieť ako top paranoik sveta, lebo možno tú dokumentáciu ani nebudete potrebovať, ale niekedy sa môže zísť a budete si za to vďačný.

Pokiaľ sa nachádzate v ťažšej rodinnej situácii s narcistom, napríklad sa s ním súdite o zverenie dieťaťa do opatery, tento tip je pre vás obzvlášť dôležitý, aj keď o tomto táto miniséria nie je.

Takže, zakladajte si emaily, ukladajte si hlasové správy, prípadne si formou krátkych zápiskov zaznamenávajte, čo sa udialo (bez komentárov a emócií). Keď pôjde do tuhého, emaily môžu záhadne zmiznúť z firemného servera a o hlasovkách ani nehovorím.

Zažila som aj situáciu, kedy si niektorí členovia tímu potajomky nahrali video s interakciou so svojím narcistickým šéfom. Pravdupovediac, s týmto skúsenosť nemám, ale možno to niekedy zaberie.

Technika sivej skaly

Tento pojem začali používať americkí psychológovia, no udomácnil sa už aj v našich končinách.

Skrátka, v komunikácii s narcistom sa zmeníte na sivú skalu. Budete nudní, málo responzívny, nereagujte na nič, nedáte najavo nijaké emócie (ktoré sú zdroj narcistického sýtenia), až si napokon narcista nájde svoj zdroj inde.

Tento tip úzko súvisí s tipom číslo 3, ale zachádza ešte ďalej. Najlepšie je sa aktívne vyhýbať stretom s narcistom. Nijaká kávička, ranné klebetenie, obedík, nijaké reakcie na jeho príbehy. Ak vás zavalí nejakou tirádou, obvineniami a podobnými záležitosťami, venujete mu len prázdny pohľad a odídete.

Odložme to na neskôr

Často sa stáva, že vám kolega zaklope na dvere s otázkou: „Máš sekundu?“

Veľmi dobre viete, že to nebude len sekunda, ale minimálne desať minút vášho drahocenného času, o ktoré sa vás chystá okradnúť.

Skúste túto odpoveď: „O tri minúty musím niekam zatelefonovať, môžeme to odložiť na neskôr?“

Takto reagujte aj vtedy, ak vás kolega alebo klebetný rodinný príslušník začne obšťastňovať siahodlhými historkami.

Porozmýšľam o tom

Ak vás narcistický kolega tlačí do nejakého rozhodnutia alebo do nejakého vyjadrenia, ktoré si neželáte, skúste mu dať časový odstup:

„Hm, momentálne sa k tomu neviem vyjadriť. Porozmýšľam o tom a vrátime sa k tomu.“

Vo väčšine prípadov sa k danej veci nevrátite.

Na záver tejto minisérie pripomínam, že absolútne najlepší spôsob jednania s narcistom v akomkoľvek vzťahu je nulový kontakt, ak je možný.

Veľmi vám držím palce.

Lea Marko link: https://linktr.ee/leamarko

Autorka románu Vstať z popola podľa skutočných udalostí o živote s človekom trpiacim narcistickou poruchou osobnosti a ceste z pekla von.

Predošlé diely nájdete tu:

Diel prvý

Diel druhý

Diel tretí

Diel štvrtý

Mohlo by vás zaujímať