Ak zistíte, že človek vo vašom blízkom okolí (i v práci) vykazuje narcistické prejavy, máte problém.

Narcista v práci? Narcista NIE JE ten, kto si myslíte

Narcista. Tento pojem v poslednej dobe počúvame na každom rohu, akoby sa s nimi roztrhlo vrece. Oprávnene. Myslíte si, že vás sa to netýka? Že žijete v krásnom, láskyplnom vzťahu? Nuž, tak vám teda blahoželám, ale narcistov môžete stretávať skutočne dennodenne a všade. Niekedy ako otravnú klebetnú susedu, inokedy ako manipulatívneho a krutého šéfa.

Niekedy ako zákernú kolegyňu, ktorá si bez mihnutia oka pripíše zásluhy za vašu prácu, inokedy ako nepríjemného člena rodiny, ktorý zásadne vytresne tie najzraňujúcejšie slová v najnevhodnejšej chvíli.

Koľko ich vlastne je?

Odhaduje sa, že až 20% populácie vykazuje narcistické tendencie, pričom 6% ľudí trpí narcistickou poruchou osobnosti. Tieto čísla sú len približné, lebo len zlomok narcistov zájde k psychológovi, ktorý určí jednoznačnú diagnózu narcistickej poruchy osobnosti. Tí ostatní behajú medzi nami a viac alebo menej nás svojím správaním nejako ovplyvňujú. Väčšinou nie priaznivo.

Takže, suma sumárum, jeden z piatich. Ešte stále si myslíte, že sa vás to netýka?

Kto teda je narcista?

Narcista rozhodne NIE JE človek, ktorý má rád sám seba, páči sa sám sebe, potrebuje vyvolať dobrý dojem a prehnane sa chváli. Toto je len malá časť celej pravdy, ak vôbec. Stručne povedané, narcisti sú ľudia, ktorí pre svoju existenciu nutne potrebujú akékoľvek sýtenie zvonka, či už vo forme nekritického obdivu, pochvál, lichôtok, ba až pochlebovania, alebo naopak, vo forme negatívnej pozornosti, ako sú vyhrotené konflikty, hádky, slzy a trápenie iných ľudí.V skutočnosti sa nemajú príliš radi – práve naopak, nenávidia sami seba, no len zriedka si to takto otvorene pripustia. Vo vnútri sú totálne prázdni, preto potrebujú nakŕmiť svoje pokrivené ego z externých zdrojov. Čiže aj od vás.

Americká príručka pre diagnózu duševných chorôb uvádza deväť znakov narcizmu, ako sú napríklad grandióznosť, nulová empatia voči ostatným ľuďom, arogancia, využívanie a manipulácia iných ľudí, musia mať vždy pravdu a podobne. Na potvrdenie diagnózy narcistickej poruchy osobnosti však postačí, ak je prítomných päť z nich.

Čierna alebo biela? Takto to nefunguje.

Viacerí psychológovia sa zhodujú v tom, že narcizmus nikdy nie je čiernobiely. V skutočnosti, narcizmus je spektrum. Škála. Na jednom konci tejto škály sa pohybujú úplne normálni a zdravo sebavedomí ľudia. Na tom druhom konci zasa nájdeme plnohodnotných narcistov so všetkými prejavmi ako z učebnice. No a medzitým sa nachádzajú ľudia s rôznym stupňom narcizmu, pričom ich prejavy a správanie sa môžu líšiť.

Z hľadiska vášho spokojného života, či už rodinného alebo pracovného, je úplne jedno, kde na škále sa narcista nachádza a či trpí alebo netrpí narcistickou poruchou osobnosti. Ak zistíte, že človek vo vašom blízkom okolí vykazuje akékoľvek narcistické prejavy, máte problém.

V ďalšej časti tejto minisérie si rozoberieme tri základné typy narcistov, lebo nie sú všetci rovnakí.  A možno vás prekvapí, že vaša milá a skromná kolegyňa, za ktorú dorábate prácu na poslednú chvíľu, lebo sa neustále nachádza v ťažkej situácii, je v skutočnosti skrytá narcistka.

Lea Marko: https://linktr.ee/leamarko

Autorka románu Vstať z popola podľa skutočných udalostí o živote s človekom trpiacim narcistickou poruchou osobnosti a ceste z pekla von. Knihu si môžete kúpiť aj tu: https://www.fortunalibri.sk/products/vstat-z-popola

Mohlo by vás zaujímať