Jozef Kroner: Keď človek nemá miesto odkiaľ prichádza, tak nikde nie je doma…

Jozef KronerJozef Kroner: Keď človek nemá miesto odkiaľ prichádza, tak nikde nie je doma. 

Výrok Jozefa Kronera: „Keď človek nemá miesto odkiaľ prichádza, tak nikde nie je doma“ v dokumente Trate života Jozefa Kronera (1988) nesie v sebe silný odkaz pre dnešok, ale aj pre budúcnosť.  Súhlasíte? Tento rok by mal Jozef Kroner 100 rokov a jeho herecké majstrovstvo si pripomenie aj vysielanie rádií a televízie…

Herecké majstrovstvo Jozefa Kronera 

Jednotka si osobnosť Jozefa Kronera pripomenie počas dvoch nedieľ, 17. marca popoludní ponúkne divákom satirickú komédiu Statočný zlodej podľa divadelnej hry Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariéra. V nedeľu 24. marca popoludní sa diváci môžu tešiť na ďalšiu zlatú klasiku – príbeh dvoch priateľov a správcov vysokohorskej chaty Stratená dolina.Herecké majstrovstvo Jozefa Kronera si Dvojka bude pripomínať po celý týždeň od pondelka 18. marca do piatka 22. marca v predpoludňajšom slote archívnej dramatiky o 10.00 h. Výročie vyvrcholí v stredu 20. marca. Popoludní o 16.30 h sa diváci môžu tešiť na špeciál denného magazínu Regina. Banskobystrickí tvorcovia relácie ponúknu mimoriadne živé vysielanie priamo z kysuckej obce Staškov – rodiska Jozefa Kronera. Celovečerný program otvorí o 20.10 h portrét zo série Radosť zo života. O 20.35 h bude nasledovať vzácnosť z archívu Slovenskej televízie – trikový televízny film z roku 1965 podľa poviedky Karla Čapka Muž, ktorý vedel lietať. Film bol odvysielaný iba raz, na Vianoce 1966.

Spravodajský kanál RTVS :24 sa bude výročiu venovať v stredu 20. marca počas celého dňa v rámci relácie Aktuálne :24.

Rádio Slovensko ponúkne poslucháčom tematický Príbeh na týždeň – päť častí pravidelnej rubriky. Rádio Devín pripravuje Týždeň s Jozefom Kronerom, ktorý vyplní vysielanie od 16. do 22. marca. Herca si pripomenie aj Rádio Regina. Radio Slovakia International predstaví osobnosť Kronera v šiestich jazykoch. Rádio Junior pripravilo takisto program, keďže Kroner bol interpretom aj monologických čítaní predovšetkým pre deti. Spomienke na herca sa bude Rádio Junior venovať vo vysielaní celý mesiac. Rádio Litera venuje spomienke na Jozefa Kronera celý jeden týždeň v rámci svojho vysielania od 18. do 24. marca.
Správu priniesla: TASR

Trate života Jozefa Kronera, 1988

Dokument si môžete pozrieť aj priamo tu…

Mohlo by vás zaujímať