Petr Drulák: Ukrajina skončí katastrofou a potom sa zabudne, čo kto tvrdil. Povie sa, že sa to nepodarilo…

Petr Drulák: Ukrajina skončí katastrofou a potom sa zabudne, čo kto tvrdil. Povie sa, že sa to nepodarilo…

Za posledné dva roky vojny na Ukrajine sme počuli alebo čítali mnoho analýz, ako na tom Rusko je. A mnoho predpovedí, ako sa čoskoro zrúti a prehrá.

Nenaplnili sa.

A v súčasnosti sa zdá, že práve Ukrajina stojí pred kolapsom pod ťarchou svojich strašných strát. A to aj napriek značnej podpore Západu, ktorá zároveň zrejme narazila na svoje limity.
Vytvoril si západ to, čo nechcel?

Expert na medzinárodné vzťahy profesor Petr Drulák: „Západ si možno vytvoril to, čo vôbec nechcel. Totiž Rusko je lepšie vyzbrojené a bojaschopnejšie, a navyše s fungujúcou ekonomikou. Z pohľadu Českej republiky je situácia o to bizarnejšia, že zatiaľ čo zo západnej Európy a Ameriky prichádzajú oveľa triezvejšie komentáre, u nás naďalej prevláda ostro protiruská, hoci bezzubá rétorika. O jej konci však pravdepodobne rozhodne výsledok jesenných volieb prezidenta USA. Hoci sa voľby hlavy štátu budú konať aj na Ukrajine a tiež v Rusku, Ukrajina je teraz plne závislá od Západu a v Rusku sa neočakáva žiadna zmena.“ Uviedol.

Diskusia a propaganda…

„Rusko nie je krajinou, kde sa vedú veľké, slobodné, verejné diskusie. Na druhej strane by bolo chybou vidieť Rusov ako stádo oviec. Samozrejme, sú vystavení propagande, tvrdej propagande, ale na druhej strane, v momente, keď bežný človek vidí, že propaganda a realita sú veľmi odlišné, začne sa búriť. A to platí pre Rusov, Číňanov, pre všetkých.“ Povedal v rozhovore

Celý rozhovor na rádiu Universum môžete sledovať aj priamo tu…

Pripravila: Matina Valachová

Mohlo by vás zaujímať