Ako správne kombinovať bylinky a koreniny pre dokonalú chuť

Ako správne kombinovať bylinky a koreniny pre dokonalú chuť

Bylinky sa už odpradávna používali v rôznych kultúrach ako esenciálne zložky varenia a pečenia. Ich využitie sa osvedčilo nielen pri dochucovaní pokrmov, ale aj v náboženských rituáloch, či liečení tela. Dnes aj napriek tomu, že nám doba ponúka stále viac možností a alternatív, sa bylinky tešia záujmu o ne a tak nám svoju silu preukazujú nielen na tanieri, ale aj v starostlivosti o naše telo.

Bylinky starých mám- kôpor a petržlenová vňať

Keď sa vysloví slovo kôpor, asi každý z nás si zaspomína na svoje staré mamy, ktoré nám s veľkou láskou varievali svoje obľúbené recepty na slovenské polievky. Ich tajnou ingredienciou, bola táto výnimočná bylinka, ktorú pridávali takmer do každej výdatnej fazuľovej, šošovicovej alebo zemiakovej polievky. Tie sa následne pýšili ich nezameniteľnou chuťou. Kôpor však perfektne dochutí aj vaše obľúbené recepty na hlavné jedlá, z ktorých najznámejšia je kôprová omáčka, bryndzové halušky, varené zemiaky, či čerstvé zeleninové šaláty. Najlepšie chutí čerstvý, no rozdiel takmer neucítite, ani keď ho použijete zmrazený.

Ideálnu kombináciu tvorí s: petržlenom, bazalkou a pažítkou.

Tip: Vyrobte si domáce tzatziki – okrem kôpru budete potrebovať grécky jogurt, šalátovú uhorku, cesnak, citrónovú šťavu, olivový olej, soľ a korenie.

Pohľad na petržlenovú vňať mnohým z nás pripomenie nedeľný obed s najbližšími, či prvú úrodu zemiakov, ktoré najlepšie chutia s maslom a jemne nasekanou vňaťkou. Táto bylinka je jednou z najobľúbenejších dochucovadiel v kuchyni, pričom častokrát zabúdame práve na jej blahodárny vplyv, ktorým znižuje zápaly v našom tele. Jej jemná chuť zas osvieži nielen vaše zdravé recepty na obed, ale zosilní aj účinok smoothie nápojov, najmä ak ste sa rozhodli prečistiť svoje telo od toxických látok.

Ideálnu kombináciu tvorí s: bazalkou, koriandrom, mätou, kôprom, tymiánom a šalviou.

Tip: Osviežte vaše šaláty petržlenových dresingom- zmiešajte petržlenovú vňať s citrónovou šťavou, olivovým olejom, pretlačeným cesnakom a dijonskou horčicou. Celý dresing môžete dochutiť podľa potreby soľou a čiernym korením.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí milujú experimentovať v kuchyni, potom oživte váš jedálniček aj o chute iných krajín, ktorých kombinácie vás zaručene prekvapia. Napokon čítajte ďalej.

Naučte sa prepájať chute!

Správne kombinovanie bylín a korenín môže premeniť každé jedlo na kulinársky zážitok. Jednou z pomôcok je poznatok o chuťových profilov jednotlivých byliniek a toho, ako sa vzájomne podporujú. Podľa toho môžeme bylinky rozdeliť na:

  • Sladké ako sú bazalka, mäta, estragón a škorica dodávajú pokrmom jemnú sladkosť a sú ideálne na dochutenie ovocných šalátov, dezertov a niektorých druhov mäsa.
  • Zemité medzi ktoré patria rozmarín, tymián, šalvia a rasca majú hlbokú, zemitú chuť a skvele sa hodia k mäsovým jedlám, zemiakom a pečeným jedlám.
  • Citrusové kam patrí koriander, citrónová tráva, limetkový list a kôpor. vnášajú svojou citrusovou chuťou pocit osvieženia, ktorá vynikne najmä v rybacích jedlách, morských plodoch a v ázijskej kuchyni.
  • Pikantné koreniny, z ktorých sú najznámejšie čili, paprika, zázvor a čierne korenie zas dodávajú jedlám pikantnosť a sú ideálne pre polievky, omáčky a jedlá, ktoré potrebujú trochu ohňa.

Základné pravidlá kombinovania

Naučte sa kombinovať bylinky a koreniny, ktoré sa chuťovo dopĺňajú. Napríklad, bazalka a oregano spolu vytvárajú nezameniteľnú súhru, pretože obidve majú jemnú sladkú a zemitú chuť. Naopak kontrastné chute vytvárajú zaujímavé prepojenie. Skúste kombinovať sladké a pikantné koreniny, ako je škorica a čili.

Pozor by ste si mali dávať pri silných koreninách, tie používajte skutočne opatrne, aby neprebili jemnejšie chute. Napríklad, silné koreniny ako rozmarín používajte v menších množstvách, pokiaľ ho kombinujete s jemnejšími bylinkami ako je tymián.

Napokon už len malá štipka niečoho nového, môže priniesť do jedla úplne nový rozmer. Ak si nie ste istí, začnite s jednoduchými kombináciami. Pomocou  experimentovania môžete vytvoriť jedlá, ktoré ulahodia vašim chuťovým pohárikom a zároveň prekvapia vašu rodinu a priateľov. Takže, smelo do kuchyne a začnite skúšať nové chuťové kombinácie!

-Infoservis-

 

Mohlo by vás zaujímať