Trauma môže spôsobiť rôzne duševné a zdravotné problémy. Ako zistiť, že máte traumu a ako ju spracovať?

traumaTrauma z Marhulovice

Trauma z marhulovice? Sedeli sme s kamarátkou na streche môjho domu a kecali a popíjali „Marhulovicu“. Vypili sme celú fľašu. Áno, čítate správne, vypili sme celú fľašu domácej, čírej, ovocnej, 50% alkoholovej fľaše, ako keby bolo pitie šport. A potom? Išli sme si ľahnúť do trávy a pozorovať hviezdy. Nikdy som nepovedala, že sme vtedy boli veľmi inteligentné.

Na druhý deň bolo peklo. Svet sa točil ako kolotoč a môj žalúdok sa správal, akoby robil jarné upratovanie a všetko preč. A najzábavnejšie bolo, že v ten deň som bola pozvaná na výlet loďou s priateľmi po rieke Dunaj. Už len z toho, že o tom píšem, ma bolí hlava, žalúdok robí kotrmelce a z toho všetkého mi naskakuje husia koža. A nie tá prijemná. Dodnes marhulovicu nemôžem ani cítiť a ani vônu marhúl neznášam dobre a je mi z toho zle aj keď sa to stalo asi pred 20 rokmi.

Tomu sa hovorí traumatická reakcia.

Toto je veľmi jednoduché vysvetlenie toho, ako trauma funguje.

V živote človeka sa udeje veľa traumatických udalostí, ktoré sú veľmi jasné a pochopiteľné, prečo sa u tohto človeka rozvinie posttraumatická stresová porucha. Vojna, smrť, znásilnenie, fyzické napadnutie, sexuálne napadnutie, fyzické a psychické týranie a iné. Trauma môže spôsobiť rôzne duševné aj dokonca zdravotné problémy. Symptómy sa líšia od človeka k človeku a môžu byť vyvolané aj tými najjednoduchšími vecami, ako sú naše vlastné myšlienky a pocity, ako aj slová iných, predmety, farby, zvuky alebo situácie, ktoré udalosť pripomínajú. Napríklad len myšlienka na nápoj, alebo vôňa nápoja vo mne môžu vyvolať nevoľnosť. Ble…




Existuje však veľa udalostí, ktoré sa zdajú byť neškodné, ale môžu spôsobiť traumatický zážitok a ovplyvniť naše životy?

Aj keď táto moja špecifická skúsenosť drasticky neovplyvnila alebo nezmenila môj život, z mojej skúsenosti existujú aj iné zdanlivo ľahké situácie, ktoré majú obrovský vplyv na niektoré životy a môžu spôsobiť traumatickú reakciu.

Uvediem niekoľko príkladov z môjho života alebo z príbehov mojich klientov. Samozrejme, požiadala som o povolenie o nich písať.

Možno vám tieto príklady pomôžu pochopiť, prečo v niektorých situáciách konáte určitým spôsobom. Niekedy sa Vám môžu zdať tieto reakcie dokonca nelogické a iracionálne.

Moj príbeh:

Keď som otehotnela s dcérou, začala som vracať už od druhého týždňa tehotenstva. Za dva týždne som schudla takmer 8 kg. V nemocnici mi diagnostikovali tehotenskú hepatopatiu (ochorenie pečene). Lekár mi povedal, že musím ísť na potrat. Povedal mi, aby som sa rozhodla medzi svojím životom a životom môjho dieťaťa. Aj keď sa situácia vyriešila veľmi rýchlo, pretože to nebolo také vážne, ako sa na začiatku zdalo, hneď na to, čo lekár vyslovil slová, bolo vo mne niečo zakorenené. Moja dcéra bola moje druhé dieťa, ale strach, ktorý som cítila o to dieťa, bol nesmierne odlišný od môjho strachu o syna. Už len predstava potratu vytvorila traumu zo straty dieťaťa.

Trauma

Slová sa počítajú.

V živote sme počuli veľa vecí, ktoré nám povedali naši blízki a dokonca aj neznámi ľudia, ktorí mohli zasiať semienko, ktoré v nás vyrástlo a ovplyvnilo naše každodenné reakcie. Dokonca aj my sme možno povedali veci, ktoré mohli nielen spustiť traumatickú reakciu, ale aj vytvoriť traumu.

Môj klient 1:

Dieťa môjho klienta koktalo. Jej koktanie sa vyvinulo neskôr v živote, konkrétne počas puberty. Ako matka a dcéra mali zdanlivo skvelý vzťah, takže nerozumela, prečo sa jej dcéra veľmi odmlčala a keď rozprávala, bolo veľmi ťažké sa plynule vyjadrovať. Počas našich sedení sme zistili dôvod.

Jedného dňa prišla jej dcéra domov nadšená. Bola veľmi hyperaktívne a hlasité dieťa, ale jej matka bola zvyčajne veľmi trpezlivá. V ten deň mala moja klientka mimoriadne ťažký deň. Tiež ju neznesiteľne bolela hlava. Keď sa jej dcéra vrátila domov, nebola schopná byť taká pozorná ako vždy a požiadala svoju dcéru, aby jej príbehy povedala neskôr. Dieťa tomu nerozumelo a ako to s deťmi chodí, pokračovala v bombardovaní svojej matky. Moja klientka praskla a povedala svojej dcére „drž hubu“. To bola trauma, ktorá vytvorila symptómy.

To nebolo všetko. V priebehu terapie sa objavila, že aj ten výbuch bola traumatická reakcia matky. Strach z toho, že nebude dosť dobrá, strach z chýb a ublíženia svojmu dieťaťu ju nútilo potlačať svoje emócie a snažiť sa nasilu “byť dobrá”. Symptómy jej matky boli hlboká úzkosť zo zadržiavania hnevu, frustrácia, únava a iné. Preto malo jej „drž hubu“ taký silný vplyv, pretože to bolo, ako keby bomba vybuchla z nahromadených emócií.

Ako vznikla tá trauma u matky? Niekde v detstve tým, že ju opustil niekto, koho milovala. Pocit, že ten človek odišiel, lebo nebola “dosť dobrá” aby zostal.

Opustenie je traumatická udalosť a môže vyvolať mnoho rôznych reakcií.

Ale je treba pochopiť, že nemusí odísť rodič, aby sme mali traumatickú reakciu z opustenia, ale aj napríklad keď sa blízky priateľ/priateľka odsťahuje do iného mesta alebo krajiny, môže spôsobiť veľmi hlboké rany.

Vzťahy sú ťažké a rodičovstvo je najťažšie, ale strach z chýb len priťahuje ešte väčšie chyby. Najlepší spôsob, ako byť dobrým rodičom alebo partnerom, je vyliečiť naše vnútorné traumy, aby sa nespustili v nesprávny čas, na nesprávnom mieste, voči nesprávnej osobe.

Môj klient 2:

Myslím, že ste počuli o ľuďoch traumatizovaných tmou alebo klaustrofóbnymi priestormi, pretože boli niekde náhodne zamknutí a nemohli sa dostať von alebo uviazli napríklad vo výťahu alebo iné. Môj klient mal podobnú skúsenosť, ale dôvodom traumy nebola tma, klaustrofobický priestor alebo strach, že sa nebude môcť dostať von. Nie. Jeho trauma vznikla reakciou okolia po tom, čo sa dostal von. „Ale no tak, to nič nie je.“ „Neplač, si muž. Nemal by si sa báť tmy.“

Vysmievať sa mu, bagatelizovať jeho skúsenosti a nepotvrdzovať jeho emócie. Vytvoril si tým problém s dôverou. Jeho reakcie na túto traumu s minulosti boli, že sa nikomu neotváral, ostatným sa zdal chladný a stával sa introvertom, kde predtým nebol. Takáto zdanlivo malá záležitosť spôsobila v jeho živote obrovský zvrat.

Uznať skúsenosti z emócií je také dôležité. To, čo sa nám môže zdať triviálne, môže byť pre iných veľkým problémom. Nikdy nepodceňujte príbeh. V zdanlivo obyčajnej životnej skúsenosti môže byť veľa skrytých trhlín, jemných zlomov, nestabilných stien, vratkých stĺpov.




Toľko vecí môže byť traumou? Áno.

Za mojich viac ako 25 ročných skúseností s prácou s ľuďmi a 50 rokov života vám môžem povedať toto: Každý z nás má nejakú traumu.

* S niektorými môžeme žiť a nemusíme ich skutočne riešiť, napríklad piť alebo nepiť Marhulovicu.

* Na niektorých je viditeľne potrebné pracovať, aby sme mohli správne fungovať, aby sme mohli mať normálny život, ako napríklad trauma z napadnutia alebo zneužitia alebo akákoľvek iná silná trauma, ktorá spôsobila ťažké duševné problémy, ako je PTSD (posttraumatická stresová porucha) a iné.

* Niektoré traumy sú skryté, alebo aj zabudnuté a potlačené.

* A potom tu máme tie najčastejšie, zvyčajne podceňované traumy.

To sú mnohé každodenné príbehy nášho života z detstva, ktoré sú nepochopené, vnímané ako triviálne, no vytvárajú traumy. Sú zdanlivo neškodné, ale môže spôsobiť deformáciu v našich životoch a môžu nám stáť v ceste a blokovať naše šťastie a úspech.

Pochopte, aká je vaša trauma, zistite, či vám stojí v ceste a ako blokuje váš život, a rozhodnite sa, na ktorej budete pracovať.

Vyriešila som si Traumu z Marhulovice? NIE. Vyriešila som si svoj strach z výšok? NIE, ale vyriešila som si traumu z lietania, pretože milujem cestovanie a chcela som cestovať pohodlne.

Ani netušíte, koľkokrát som počula od klientov, že “mi je ľúto prísť s takýmto malým problémom”. Ale ja im hovorím: „Vždy je lepšie prísť s kvapkou vody na vysušenie, pretože kvapka na kvapku môže spôsobiť cunami.“

Pripravila:  Darina Szabo – kontakt https://www.darinaszabo.com/sk/

Kto je Darina Szabo: 

Prešla si školami Reiki, Arolo, Tifaru, Škola energetických terapií, Kvantova terapia, meditačná terapia, regresná terapia a iné tu na Slovensku a aj v zahraničí. Spolupracovala s rôznymi šamanmi a terapeutmi z rôznych kútov sveta. Už 30 rokov pracuje s ľuďmi hlavne ako terapeut, školiteľ, lektor, kouč a tréner meditácie. Pre vyrovnanie energií pracuje aj ako školiteľ a kouč v obchodnom sektore, kde školí nové medzinárodné obchodné procesy (manažérske, komunikačné, obchodné zručnosti a iné), ktoré vyzbierala zo svojich skúseností pri spolupráci so zahraničnými firmami aj ako manažér.

Mohlo by vás zaujímať