Narcizmus má korene v detstve. Vzniká ako dôsledok zlého alebo idealizujúceho zaobchádzania s dieťaťom.

Ako sa vysporiadať s narcistom v práci – časť štvrtá

Tak. Zistili ste, že Váš šéf, kolega, kolegyňa alebo dokonca podriadený v práci vykazuje niekoľko (alebo všetky) znakov narcistu. Znepríjemňuje vám život, a možno aj ohrozuje kariéru. Čo s tým? Ako sa brániť? Ako sa vysporiadať s narcistom?

Najdôležitejšie pravidlo jednania s narcistami

Ak si myslíte, že s narcistami sa dohodnete na nejakom kompromise, ste na omyle.

Problém je v tom, že narcista neuvažuje ako normálny človek so zdravo vyvinutým egom. Tu je potrebné si uvedomiť, že narcizmus má korene v detstve. Vzniká ako dôsledok zlého (alebo až príliš idealizujúceho) zaobchádzania s dieťaťom.

Nechcem sa príliš odborne rozpisovať, ale v zásade vedci zistili, že ľudia s narcizmom nemajú vyvinutú limbickú časť mozgu tak, ako zdravá populácia. Z toho dôvodu sa ich reakcie na akýkoľvek spúšťač ani zďaleka nepodobajú normálnym, dospelým reakciám.

Jednoducho povedané, niekedy pripomínajú malé dieťa v dospelom tele.

Čo z toho vyplýva?

Najdôležitejšie pravidlo: S narcistom sa nedohodnete. Nemôžete mu dôverovať a preto s ním nemôžete jednať tak, ako s inými ľuďmi.

Ak si myslíte, že mu v niečom ustúpite a potom on ustúpi vám, aby ste dosiahli kompromis, chyba lávky. Stane sa jedine to, že vy ustúpite, on si vezme, čo mu dobrovoľne dávate a bude požadovať ešte viac.




Narcistom častokrát vôbec nejde o výhru. Chcú vyhrať, to áno, ale ešte viac túžia po tom, aby svoju obeť dostali do kolien. Nepostačí mu, že vám ukradne vašu prácu. Na dôvažok sa postará o krivé obvinenie a o váš vyhadzov zo zamestnania (ja viem, extrémny príklad, ale aspoň máte šajnu, o čom tu točím).

Ako sa vysporiadať s narcistom a čo teda robiť?

Vaše ďalšie kroky závisia najmä od pozície, v ktorej sa voči narcistovi v práci nachádzate:

Ak je narcista váš šéf:

Uvedomte si, že narcistický šéf vytvára toxické prostredie, v ktorom nechcete dlhodobo pracovať. Inak sa vystavíte extrémnemu stresu, čo sa skôr alebo neskôr podpíše na vašom zdraví.

Z toho dôvodu je ideálne zamestnanie zmeniť. Lenže, ľahko sa to povie, ťažko spraví. Ak nechcete odísť, lebo dúfate, že šéf čoskoro odíde, bude preložený, a podobne, tak sa môžete pokúsiť uplatňovať taktiky prežitia, o ktorých si povieme v poslednej časti tejto minisérie. Držím vám palce, aby to netrvalo dlho.

Ak sa predsa len rozhodnete odísť, majte na pamäti, že svojím odchodom šéfa neskutočne urazíte alebo naštvete. Od takého fantastického šéfa sa predsa neodchádza! Mimochodom, hovorím tu o tzv. narcistickom zranení, ale o tom niekedy inokedy.

Ak nechcete vyvolať akúkoľvek pomstu a znepríjemniť si posledné týždne v práci, tu je niekoľko tipov:

  • Zásadne nikomu nehovorte, že si hľadáte novú prácu. Myslite na to, že váš narcistický šéf môže mať medzi kolegami donášačov a môže sa vám to kruto vypomstiť.
  • Počas hľadania si novej práce sa správajte tak, ako doteraz. Niekedy môžete šéfovi podhodiť obdivný kompliment, aby vás nepodozrieval zo zajačích úmyslov. Áno, ja viem – je to manipulácia, ale s narcistom sa nedá vyjednávať tak, ako s normálnymi ľuďmi (viď vyššie o najdôležitejšom pravidle).
  • Keď budete dávať výpoveď, nezabudnite začať tým, čo sa vám na tejto práci páčilo. Povedzte mu, ako veľa ste sa naučili, že si ho vážite, ale pozor – nesmiete znieť príliš sarkasticky. Ak ste mali so šéfom otvorené konflikty, tak to radšej nehovorte, lebo ak nie je hlúpy, pochopí, koľká bije. Možno sa vám to zdá prehnané (najmä ak to nie je pravda), preto sa riaďte svojou vlastnou intuíciou. Dávam vám to len ako tip.
  • Ako dôvod svojej výpovede mu uveďte nejaké osobné dôvody, ale pozor, nie v zmysle, že potrebujete skúsiť niečo nové, lebo tým vlastne urazíte jeho prácu. Skôr niečo v zmysle, že čelíte nepriaznivým udalostiam (bez špecifikácie) a potrebujete čas na spamätanie sa. Tým nemyslím uvádzať tieto dôvody do písomnej výpovede, ide jedine o rozhovor.
  • Ak môžete, nehovorte mu, do akého nového zamestnania odchádzate. Garantujem vám, že vás poohovára pred novým šéfom ešte pred vaším nástupom.
  • Ak môžete, čerpajte počas posledných týždňov vášho zamestnania dovolenku.

Ak je narcista váš podriadený:

Ste v omnoho lepšej pozícii. Predsa len, vy môžete rozhodovať o zložení a formovaní vášho tímu.

Pokiaľ váš narcistický podriadený pracuje samostatne, zodpovedá sám za seba a odvádza dobrú prácu, možno situácia nebude taká kritická, lebo svoje narcistické tendencie s najväčšou pravdepodobnosťou prejavujú inde. Aj tak stojí za to byť obozretný a venovať mu zvýšenú pozornosť.

Pokiaľ je však narcistický podriadený súčasťou vášho tímu, moje najúprimnejšie odporúčanie sa podobá tomu vyššie: prepustite ho.

Benjamin Franklin vo svojej práci z 18. storočia napísal: „Zhnité jablko otrávi svojho spoločníka.“ Tento citát na narcistu presne sedí, pretože ten svojimi zákernými ťahmi a praktikami môže postupne zadusiť akúkoľvek tvorivosť a spoluprácu.

Spomínam si na situáciu, kedy nová manažérka v poradenskej firme, ťažká narcistka, postupne nepriamo vyštvala minimálne tretinu svojich odborných kolegov, ktorí si potom založili vlastnú konkurenčnú firmu.

Ak je narcista váš kolega:

Najideálnejšie riešenie je odísť, pokiaľ sa sám stanete hlavným terčom narcistu.

Ak sa vám vaša práca páči a odísť nechcete, tak uplatňujte taktiky prežitia (v nasledujúcej časti minisérie) a myslite na to, že vaša integrita, pracovná morálka a čestná povaha v konečnom dôsledku víťazí na celej čiare.

Ak máte férového šéfa, on si s veľkou pravdepodobnosťou bude všímať, akú fantastickú prácu odvádzate, a to aj napriek intrigám vášho kolegu.

No pripomínam – nezabudnite na taktiky prežitia, lebo tie budú pre vás v situácii s narcistickým kolegom mimoriadne dôležité. O tých však nabudúce.

Lea Marko link: https://linktr.ee/leamarko

Autorka románu Vstať z popola podľa skutočných udalostí o živote s človekom trpiacim narcistickou poruchou osobnosti a ceste z pekla von.

Predošlé diely nájdete tu:

Diel prvý

Diel druhý

Diel tretí

 

Mohlo by vás zaujímať