Ako rozoznať narcistu – tri najbežnejšie typy narcistov na pracovisku

Ako rozoznať narcistu - tri najbežnejšie typy narcistov na pracoviskuAko rozoznať narcistu – Tri najbežnejšie typy narcistov

Všeobecne panuje názor, že narcistu rozpoznáte ľahko: stará sa o svoju vizáž a v jednom kuse sa naparuje, pričom svoje úspechy značne preháňa. Ale pozor. Ako sme spomínali v prvej časti tejto minisérie, podľa oficiálnych zdrojov existuje deväť znakov ako rozoznať narcistu, pričom na potvrdenie narcistickej poruchy osobnosti ich postačí päť.

To znamená, že nie všetci narcisti majú identické vzory správania a identické prejavy.

Kombinácií piatich znakov z deviatich je skutočne mnoho, takže narcisti sa môžu naozaj prejavovať rôzne. Vo všeobecnosti však existujú tri základné typy, na ktoré si treba dať pozor.

Typ 1: Grandiózny narcista

Toto je presne ten typický narcista, ktorého pomerne ľahko odhalíte. Rád sa chvastá, zahŕňa vás historkami o svojich úspechoch alebo hrdinských činoch, pričom priam vyžaduje uznanie a obdiv. Rád na seba strháva pozornosť a dokáže každého vo svojom okolí svojou charizmou očariť.

Tento typ narcistu býva veľmi dominantný a agresívny. Vždy vie všetko najlepšie sám. Nedbá na rady ostatných, no keď sa niečo pokazí, nikdy to nie je jeho vina. Veľmi často ho nájdeme v úlohe manažéra, politika alebo inej riadiacej osobnosti, lebo miluje kontrolu a moc nad ostatnými ľuďmi.

Typ 2: Skrytý narcista

Toto je hádam najzákernejší typ narcistu, lebo na prvý dojem pôsobí veľmi milo, ba až zraniteľne. Na rozdiel od grandiózneho narcistu vyvoláva zdanie, že sa úprimne zaujíma o iných ľudí, pričom môže ísť len o taktiku získavania citlivých informácií.

Je to presne tá milá kolegyňa, ktorej sa zveríte so svojím ťažkým víkendom po veľkej párty a ktorá z vás následne spraví v očiach ostatných kolegov alkoholika. Alebo kolega, ktorý vám pred celým tímom sľúbi, že za vás vezme službu, aby ju na poslednú chvíľu zrušil, lebo mu do toho niečo strašné prišlo. Samozrejme, informuje vás v hodine dvanástej.

Skrytý narcista miluje rolu obete. Spomínam si na jednu pani účtovníčku, ktorá nedodržiavala termíny, svoju prácu odovzdávala neskoro a častokrát za ňu museli papiere dorábať kolegovia.

Prečo to vlastne robili? Lebo pani účtovníčka bola ku každému milá. Počas rannej kávy kolegom nikdy nezabudla porozprávať, ako ju šéf nenávidí, ako si na ňu zasadol a ako ona nevydrží ten stres. Samozrejme, pridala aj nešťastné historky zo svojho súkromného života.
A keď s ňou veľký šéf konečne stratil trpezlivosť a vyhrážal sa jej výpoveďou, so slzami v očiach sa každému sťažovala, ako ju šikanuje, pričom neurobila ani najmenší pokus o zlepšenie svojej pracovnej morálky a výkonu.

Typ 3: Zhubný narcista

Tento typ narcistu je najnebezpečnejší, no našťastie sa vyskytuje najzriedkavejšie. Je to typ, ktorý vás neváha zámerne zraniť, niekedy až zlikvidovať, ak sa dotknete jeho ega.

Je to typ, ktorý môže svoju obeť sledovať, vydierať, zničiť mu kariéru, obviniť ho zo závažných zločinov a ktovie, čo ešte.

Počas svojej dlhoročnej práce externej konzultantky v rôznych firmách som sa stretla skutočne s každým typom. Podľa mojich skúseností, grandiózni narcisti bývajú skôr muži a skrytí narcisti skôr ženy, ale nie je to pravidlo.

V ďalšej časti tejto minisérie sa pozrieme na zopár príznakov toho, že v práci sa potýkate s narcistom. Vaša obrana začína v presnom porozumení toho, čo pred vami stojí. Tak do toho.

Lea Marko link: https://linktr.ee/leamarko

 

Autorka románu Vstať z popola podľa skutočných udalostí o živote s človekom trpiacim narcistickou poruchou osobnosti a ceste z pekla von. Knihu si môžete kúpiť aj tu: https://www.fortunalibri.sk/products/vstat-z-popola

Autorka románu Vstať z popola podľa skutočných udalostí o živote s človekom trpiacim narcistickou poruchou osobnosti a ceste z pekla von

 

Mohlo by vás zaujímať