Je váš šéf narcista? Nakladá vám príliš veľa práce s krátkymi termínmi? Nikdy vás nepochváli? Nezabudne kritizovať?

Ako spoznať narcistu v práci – 8 príznakov narcistu v práci – časť tretia

Váš šéf vám nakladá na plecia príliš veľa práce s príliš krátkymi termínmi. Nikdy vás za úspechy nepochváli, no nezabudne vás kruto skritizovať za najmenšie chyby. Nasľubuje vám hory-doly (napríklad povýšenie, zvýšenie platu, špeciálne odmeny), no kvôli rozpočtu (alebo inej vymyslenej kravine) nič z toho nemôže splniť. Ako spoznať narcistu v práci?

Z niektorých kolegov si vytvára  „spojencov“, ktorí mu donášajú klebety o ostatných členoch tímu. Pripisuje si vaše zásluhy.  Chodíte okolo neho po špičkách. Často sa objaví v nepredvídateľnej nálade.  A tak ďalej, a tak ďalej…

Ako spoznať narcistu v práci

Ak vám niečo z tohto pripomína vlastnú situáciu v práci, môže to naznačovať narcistického šéfa. Nie všetci sú však rovnakí, no ak sa pred príchodom vášho šéfa aktivuje guča vo vašom žalúdku, nič viac nepotrebujete vedieť. Situácia je pomerne jasná – zrejme máte pred sebou narcistu (alebo aspoň toxického človeka).

Čo však v prípade, kedy neviete jednoznačne určiť, s kým máte do činenia? Ako spoznať narcistu v práci?

Napríklad, predstavte si kolegyňu, ktorá sa zdá byť skromná, milá, hovorí o sebe, že je silne duchovne založená, no život sa s ňou nemaznal. Každý ju má rád, ale vy pri nej cítite nejaké spodné prúdy. Niečo je zle. Ale čo? Veď je taká milá…

No vám sa čoraz častejšie v súvislosti s ňou dejú nepríjemné veci. Zabudla vám povedať, že v zasadačke je mini oslava. Na poslednú chvíľu vám zavolá, že termín sa posunul. Nespraví svoju časť práce na projekte, lebo ste jej to jasne nevysvetlili.

No na všetko má dôveryhodné vysvetlenie. Nemohla vám zavolať skôr, lebo sa jej vybil mobil. Ona vám predsa poslala email so svojou časťou projektu, ale asi jej nefungovalo odosielanie. Myslela si, že o posune termínu už viete od šéfa.




Práve preto je extrémne ťažké z niečoho ju podozrievať. Navyše, vaši kolegovia o nej zmýšľajú len dobre. Veď ona je predsa taká milá, nikomu by nikdy neublížila.

Zbystrite pozornosť. Možno máte do činenia so skrytým narcistom a ak nenasadíte tú správnu obranu, nemusí to dopadnúť dobre. O tom však v ďalšej časti.

Teraz si povedzme o nenápadných znakoch toho, že skutočne jednáte so skrytým narcistom a treba sa mať na pozore.

Podotýkam, že váš milý kolega alebo kolegyňa nemusí vykazovať všetky tieto príznaky. Stačí, ak zbadáte zopár z nich. Poďme na to:

1

Spočiatku raj, potom peklo: Ak vám bol narcistický kolega alebo šéf spočiatku veľmi sympatický a okamžite ste si „sadli“, ale potom sa zrazu všetko začalo kaziť, majte sa na pozore. Akýkoľvek bližší vzťah s narcistom má tri základné fázy: idealizácia ( = „raj“), devalvácia (= „očistec“, kedy začína jemná kritika, výčitky a zákernosti), odvrhnutie (= „peklo“, tu netreba ďalší komentár). Práve táto náhla zmena z raja na očistec alebo peklo môže signalizovať narcistu.

2

Falošné komplimenty: Radi vás kritizujú, ale svoju kritiku zaobaľujú do falošných komplimentov. V skutočnosti vám uštedrujú podpásovky, ktoré sa otláčajú do vášho podvedomia a nahrýzajú vašu sebahodnotu.

Príklad: „Na to, že si taká neskúsená, to nebolo najhoršie. Celkom dobre si to zvládla, ale zabudla si na XY. To nič, doplnila som to za teba.“

3

Sú extrémne citliví: neznesú ani náznak kritiky. V skutočnosti vnímajú kritiku ako hlbokú urážku a buď sa začnú plamenne obhajovať, alebo len stisnú pery a spočítajú vám to neskôr nejakým zákerným spôsobom.

Pozor, ako kritiku môžu pochopiť aj to, čo ste tak v skutočnosti nemysleli. Sú priam majstri v odhaľovaní skrytých významov vašich slov, aj keď vy v nich nijaké skryté významy nevidíte.

4

Pripomínajú chameleóna: svoje správanie a spôsob rozprávania často prispôsobia tomu, s kým sa aktuálne bavia. Pred šéfom budú horlivo prikyvovať a snažiť sa mu zapáčiť, s mladším kolegom sa budú baviť zvrchu, alebo vôbec nie. Ak ich nejaký čas pozorujete, zistíte, že sú vo svojich prejavoch nekonzistentní.

5

Pripisujú si zásluhy za vašu prácu: toto je obzvlášť nepríjemné. Neváhajú počkať, kým urobíte celú prácu, a potom ju bez mihnutia oka pošlú mailom šéfovi ako svoj výtvor. Áno, robia to zámerne a často. Smutnou pravdou je, že oni sami často robia len absolútne minimum, a aj to nie kvalitne a načas.

6

Zadržiavajú informácie: Nepovedia vám o zmene termínu, neinformujú vás o rozhovore so šéfom, neodovzdajú vám pochvalu od klienta. Prečo to robia? Lebo nemôžu dopustiť, aby ste boli lepší ako oni.

7

Gaslighting a iné pasívno-agresívne taktiky: agresia naozaj nemusí byť otvorená, práve naopak, jej skrytá forma je účinnejšia, lebo ju neodhalíte ihneď. Ak s niečím nesúhlasíte, s kamennou tvárou vám budú tvrdiť, že ste sa na danej veci minule dohodli, pričom vy ste si istý, že podobný rozhovor nikdy neprebehol. Ešte vás aj obvinia, že strácate pamäť.

8

Zámerne vytvárajú napätie v kolektíve: sem-tam o vás rozšíria nejakú klebetu, napríklad sa pošepky zveria šéfovej sekretárke, že majú o vás obavy, lebo v poslednej dobe pijete priveľa alkoholu. Alebo vám povedia, že kolega z vedľajšej kancelárie o vás nelichotivo rozpráva pred šéfom.

Skrátka, zákerne štvú ľudí proti sebe. Niekedy zo seba spravia obeť: „Nemôžem uveriť, ako sa ku mne XY správa po tom všetkom, čo som preňho urobila!“ Často si z kolegov vytvárajú takzvané „lietajúce opice“ (flying monkeys) – čiže spojencov proti vám na základe absolútne nepravdivých, falošných informácií.

Toto sú len niektoré príklady toxického správania zo strany narcistických kolegov. Samozrejme, každá situácia je iná, ale zakaždým vám niečo na danej osobe „nesedí“.

Nuž, a čo teda robiť, ak zistíte, že vám prácu otravuje narcista? O tom si povieme v ďalšej časti tejto minisérie.

Lea Marko link: https://linktr.ee/leamarko

 

Autorka románu Vstať z popola podľa skutočných udalostí o živote s človekom trpiacim narcistickou poruchou osobnosti a ceste z pekla von. Knihu si môžete kúpiť aj tu: https://www.fortunalibri.sk/products/vstat-z-popola

Autorka románu Vstať z popola podľa skutočných udalostí o živote s človekom trpiacim narcistickou poruchou osobnosti a ceste z pekla von.

Predošlé časti nájdete tu:

Ak zistíte, že človek vo vašom blízkom okolí (i v práci) vykazuje narcistické prejavy, máte problém.

https://www.40plus.sk/ako-rozoznat-narcistu-tri-najbeznejsie-typy-narcistov-na-pracovisku/

Mohlo by vás zaujímať