Prof Jiří Beran: Najlepšie bude, ak čierny kašeľ prebehne v celej populácii. Očkovanie nerieši slizničnú ochranu

Čierny kašeľ? Prof Jiří Beran: Najlepšie bude, ak sa premoríme Čierny kašeľ? Prof Jiří Beran: „Najlepšie bude, ak prebehne v celej populácii. Očkovanie nerieši slizničnú ochranu…“

„Najlepšie zo všetkého bude, ak čierny kašeľ prebehne v celej populácii. Ak ju absolvujeme. Pretože to, že sa necháme očkovať, povedie to k tomu, že si vytvoríme nejakú protilátkovú imunitnú odpoveď, ktorú máme v tele, ale na slizniciach nemáme žiadnu ochranu,“ hovorí v rozhovore pre reláciu Kupředu do minulosti profesor Jiří Beran, popredný český epidemiológ a vakcinológ.

Asi ste si všimli, že čoraz viac správ a článkov sa v poslednej dobe sústreďuje priamo na čierny kašeľ.

Pripravujem rozhovor Hanou Zelenou. Ale veľa toho povedal prof. Beran v relácii u Martiny Kociánovej.

Musíme sa pripraviť na to, že najlepšie zo všetkého je, keď choroba prejde celou populáciou.

A to práve absolvujeme. Pretože očkovanie, opäť by som to prirovnal ku kovidu, vedie k tomu, že si vybudujeme akúsi protilátkovú imunitnú odpoveď, ktorú máme vo vnútri tela, ale na sliznici nemáme žiadnu ochranu.
Myslím si, že človek, ktorý nemá oslabený imunitný systém, a tých je v tejto populácii väčšina, sa samozrejme nemusí obávať čierneho kašľa.

Osobne by som povedal, že hlavnou charakteristikou čierneho kašľa je, že je nepríjemný. Pretože v skutočnosti choroba postupuje tak, že máte len mierny kašeľ a nemusíte si ho ani všimnúť, varovným signálom je podľa môjho názoru to, že niekoľkokrát za minútu slabo zakašlete, a vtedy sa treba zamyslieť a začať užívať antibiotiká. Pretože to, čo nám spôsobuje akoby tú komplikáciu, ten silný, záchvatovitý kašeľ, je spôsobené dvoma faktormi, a to je, po prvé, toxíny, ktoré baktérie produkujú. Tie toxíny ničia výstelku v našich dýchacích cestách, a potom tá výstelka je náchylná na to, aby bola podráždená. Kašeľ sa môže potom rozvinúť, a to samozrejme vedie k tomu, že zmení na reflexný kašeľ.

Takže baktérie už vôbec nie sú v tele a človek má silný záchvatový kašeľ. Najdôležitejšie je rozpoznať to na začiatku, nasadiť antibiotiká. Ak sa to nestane, potom bude musieť osoba prejsť záchvatovým štádiom, keď sa jednoducho môže v noci zobudiť, začne kašľať a je to nepríjemné, otravné, ale dá sa to prežiť. Musíme si zvyknúť na to, že momentálne nemáme v dohľade lepšiu vakcínu a že toto je najlepšie riešenie. Pretože opäť platí, že vakcína vás bude chrániť povedzme päť rokov a potom by ste sa museli dať znova zaočkovať.

Celý rozhovor môžete sledovať priamo tu…

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať