Opakujúce sa programy vo vzťahoch a randení: Začne to fajn, ale potom sa to niekde nečakane zabrzdí.

Vo vzťahoch a randení môžu vzniknúť opakujúce sa programy, ktoré bránia v tom, aby ste sa dostali do úspešného cieľa.

Začne to fajn, ale potom sa to niekde nečakane zabrzdí. Je to akoby ste sa vo výťahu vždy zasekli na tom istom poschodí a nie a nie sa dostať domov. O ktoré poschodie sa jedná?

Prejdeme si spolu päť krokov, ktoré dláždia cestu za vytúženým vzťahom.

Na príbehoch reálnych ľudí ľahko pochopíte, prečo je každá z týchto oblastí dôležitá. Pritom objavíte, v ktorých z týchto oblastí sa vám už darí a ktoré naopak potrebujú posilniť. Mená v príbehoch sú zmenené pre zachovanie súkromia.

  • KROK 1 – Môj cieľ je žiaduci a stojí za to.
  • KROK 2 – Je možné dosiahnuť môj cieľ.
  • KROK 3 – To, čo je potrebné urobiť, aby som dosiahol svoj cieľ, je primerané.
  • KROK 4 – Mám schopnosti potrebné na dosiahnutie svojho cieľa.
  • KROK 5 – Som zodpovedný za dosiahnutie cieľa a zaslúžim si ho dosiahnuť.

Päť krokov vysvetlené na príkladoch

KROK 1- Môj cieľ je žiaduci a stojí za to.

Pokiaľ nemáte jasný cieľ, respektíve nie ste presvedčený o tom, že stojí za to za ním ísť, chýba vám motivácia prečo vôbec vynakladať na to energiu. Zastavíte sa hneď v prvom kroku. 

Problém na tejto úrovni vznikne, keď osoba nevie, čo chce, respektíve má vnútorný konflikt medzi dvoma protichodnými cieľmi.

Časté vyjadrenia sú:

  • Mám predstavu, čo chcem, ale nemám to do detailov premyslené.
  • Viem, čo nechcem, ale zdá sa, že to neustále priťahujem.
  • Chcem mať dobrý vzťah, ale chcem aj … (Tu si doplňte protichodný cieľ.)

Anastásia (47 rokov)

Anastázia nemala jasnú predstavu o vzťahu, okrem toho, že chcela stretnúť niekoho, kto ju prijme takú, aká je, a bude ju bezpodmienečne ľúbiť. Na prvý pohľad sa táto túžba zdala v poriadku ako súčasť ideálneho vzťahu. 




Klientov pozorne počúvam a analyzujem nielen obsah, ale aj lingvistické vyjadrenie, akým o cieľoch hovoria. V tomto prípade som zistila, že Anastásia mala v skutočnosti alternatívny cieľ, ktorý bol pre ňu dôležitejší než romantický vzťah. Bol to cieľ byť prijatá. Len sa nesprávne domnievala, že romantický vzťah jej naplní to, čo sa jej v detstve nedostalo. V minulosti sa jej opakovalo, že ostávala vo vzťahu s nekompatibilnými mužmi, robila všetko pre nich a dúfala, že si tak zaslúži ich lásku a akceptáciu. Najprv sme teda museli vyriešiť otázku sebaprijatia, predtým než sa mohla plne sústrediť na to, ako by mal vyzerať jej ideálny, vzájomne vyrovnaný partnerský vzťah.

Patrik bol 35-ročný výrečný sympaťák, ktorý si túžil nájsť vážnu známosť.

Pohyboval sa na spoločenských akciách obklopený ženami a tak logicky robil všetko preto, aby si ženu našiel. Ale niečo mu vo vnútri hovorilo, že vo vzťahu stratí slobodu a bude pod papučou. Kedysi sa zaprisahal, že jemu sa také niečo nestane, a teraz ho to podvedome brzdilo v tom, aby dal niektorej žene šancu. V realite sa mu opakovalo, že si vyberal žiarlivé ženy, ktoré ho chceli držať na uzde, a tak jeho vzťahy končili po pár stretnutiach. Našli sme historickú príčinu, ktorá naštartovala strach z toho, že bude ovládaný, vyriešil si vnútorný konflikt a následne sa otvoril pre vzťah. O pár mesiacov mi hlásil, že už sa zoznámil so ženou, s ktorou si skvele rozumie. Majú vzájomnú dôveru bez žiarlivosti. 

KROK 2 – Je možné dosiahnuť môj cieľ.

Ak aj veríte, že cieľ stojí za to, ale neveríte, že je možné ho dosiahnuť, znovu vám chýba motivácia investovať do toho čas a energiu. Pri opakovaných sklamaniach sa stávate skeptický a zatrpknutý. Táto energetická vibrácia vás od dosiahnutia cieľa ešte vzďaľuje. Logický záver v tejto situácii, ktorý u mojich klientov evidujem, je absolutistické zovšeobecnenie typu: “Všetci chlapi (ženy) sú aj tak… (tu si doplňte, čo je na mužoch a ženách najhoršie) a preto je mi lepšie samej/samému.”

Problém na tejto úrovni spočíva v tom, že klient zažil opakovane neúspech a chýba mu aspoň jedna referencia úspechu v danej oblasti. Vytvoril si tak presvedčenie, že úspech ani zmena nie je možná, lebo logicky keď niečo nefungovalo 5-krát, tak to nebude fungovať ani šiestykrát. Pravda je, že pokiaľ nezmení svoj prístup akým chce cieľ dosiahnuť, tak očakávať iný výsledok by bolo nelogické.

Časté vyjadrenia sú:

  • Doteraz to nikdy nefungovalo, takže to nebude fungovať ani v budúcnosti.
  • Predtým som zlyhal, pochybujem, že to nabudúce zvládnem lepšie.
  • Všetci dobrí muži/ženy sú už zadaní.

Darina (27 rokov) ešte nikdy nemala priateľa.

Ani nevedela ako, vždy sa dostala do role bútľavej vŕby. Chlapi ju využívali na vyrozprávanie sa, privítali by aj nezáväzný sex, avšak o vzťah nejavili záujem. Ona si ich prítomnosť vysvetľovala inak. Verila, že má u nich šancu a postupne sa do nej zamilujú. Naznačovala im svoj záujem a čakaním premárnila celé roky. Čím bola staršia, tým viac pochybovala, že je to možné. Darine pomohlo, že sme spravili terapeutické cvičenie, kde sa prepojila so svojou ideálnou budúcnosťou, kde už má taký vzťah, ako si praje. Vyhrkli jej slzy a povedala: „Toto je najbližšie tomu, ako som kedy zažila pocit lásky s mužom. Ani sa mi nechce otvoriť oči a vrátiť sa do reality.“ 




S použitím neurolingvistického programovania pomáham klientom zistiť, ako si ich mozog kóduje určité informácie.

Mozog potrebuje mať zakódovanú informáciu o tom, že niečo je možné. Nezáleží na tom, či je to minulosť alebo budúcnosť, pokiaľ tento stav zažije, vyhodnotí ho ako realitu. Pre mozog to potvrdzuje, že keď sa to už raz stalo (aj keď len vo virtuálnej realite), môže sa to stať znovu. Otvárajú sa tak dvere možností aj tam, kde doteraz neexistovali. Darina v ďalších mesiacoch začala vedome meniť svoje správanie voči mužom, prestala strácať čas so zadanými kolegami a čoskoro stretla Daniela na spoločenskej akcii. Medzičasom prešlo päť rokov. Žijú už dlho spolu a minulý rok sa stali rodičmi dcérky, z ktorej sa veľmi tešia. 

Záver:

Vzťahy a randenie môžu byť komplexné a náročné, no pomocou správnych krokov môžete dosiahnuť vzťahy, ktoré vám prinášajú radosť a spokojnosť. Dôležité je mať jasný a žiaduci cieľ a veriť, že je možné ho dosiahnuť. 

Dúfam, že prvá časť tohto článku vám pomohla nájsť aspoň trochu jasnosti vo vašom snažení dosiahnuť úspešný vzťah. Budem sa tešiť, keď sa ku mne pridáte v ďalšej časti, kde si prejdeme ďalšie tri kroky. 

Michaela Ray

Regresná terapeutka, NLP koučka a autorka bestselleru „Som skvelé dieťa – 7 pilierov detského sebavedomia“. Pracuje s dospelými, vytvorila vlastnú metódu rýchlej identifikácie, ktoré psychologické symptómy súvisia s akými energetickými úrovňami a ako sa dá posunúť na vyššie úrovne, kde sa človeku automaticky viac darí. Jej M-Ray metóda získala záujem aj medzi psychológmi, ako nástroj na urýchľovanie pokroku v terapii u klientov. www.Sebavedomie.com

Mohlo by vás zaujímať