Prepašoval tajné dokumenty o zabíjaní civilistov austrálskymi jednotkami v Afganistane a dostal 6 rokov

zdroj foto: BBC

Prepašoval tajné dokumenty preukazujúce zabíjanie civilistov austrálskymi špeciálnymi jednotkami počas pôsobenia v Afganistane – dostal 6 rokov…

V denníku Štandard som si všimla správu, ktorú priniesli aj viaceré svetové médiá. Austráliu sme vždy považovali za plne demokratickú krajinu. Vyzerá to však, že nielen počas pandémie, ale aj aktuálne sa ukazuje, že sloboda slova je tu vnímaná len odtiaľ potiaľ. Hlavne, ak ide  o tzv. ohrozenie zahraničnej politiky krajiny. Rozumejte, Austrálie…

Temný deň pre demokraciu?

Aj týmito slovami hodnotia ľudskoprávni experti odsúdenie austrálskeho právnika Davida McBridea, ktorý na verejnosť prepašoval tajné dokumenty preukazujúce zabíjanie civilistov austrálskymi špeciálnymi jednotkami počas pôsobenia v Afganistane. Podľa prokuratúry ohrozil zahraničnú politiku krajiny.

V Austrálii odsúdili na takmer šesť rokov odňatia slobody whistleblowera Davida McBridea, ktorý odhalil podrobnosti o neľudskom správaní tamojších špeciálnych jednotiek počas vojny v Afganistane.

McBride, niekdajší armádny právnik, ukradol tajné dokumenty so sporným obsahom v rokoch 2014 až 2015 a materiály odovzdal tamojšej televíznej spoločnosti Australian Broadcasting Corporation (ABC).
Sedemdielna séria…

V nadväznosti na to ABC v roku 2017 zverejnila sedemdielnu sériu s názvom Afghan Files, ktorá podrobne opisuje sériu vojnových zločinov vrátane zabíjania neozbrojených Afgancov austrálskymi vojakmi v tejto ázijskej krajine. Civilných obetí bolo minimálne 39 vrátane detí.

Správu ABC neskôr potvrdili zistenia Austrálskych obranných síl (ADF), ktoré našli dôveryhodné dôkazy o tom, že príslušníci austrálskej špeciálnej leteckej služby (SAS) v rokoch 2005 až 2013 vojnové zločiny v Afganistane skutočne spáchali.


Záver? 

O demokraciu vždy ide asi len odtiaľ potiaľ. Ostatné už nechám na každom z vás…

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať