fbpx

Púšťate sa do vzťahov, ktoré sú často komplikované a vyžadujú veľa energie? Možno ste hypersenzitívna/y!

Čo je to hypersenzitivitaViete, čo je to hypersenzitivita? Ja som hypersenzitívna

Dnes mi, povedané jazykom bežnej populácie, „ prepína“. Uvedomujem si to. Viem, že dnes budem mať ťažký deň. A nebudem to vedieť nikomu vysvetliť. Bude mi len do revu a budem mať chuť natiahnuť si cez hlavu paplón a spať aspoň rok. Budem unavená,  precitlivená a smutná bez akéhokoľvek dôvodu. Také dni mávam, keď je toho na mňa veľa a som tzv. prepodnetovaná.

Som  hypersenzitívna.

Tému mám teoreticky aj prakticky zvládnutú už roky. Horšie je to s reakciami okolia. Ľuďom som zvykla vysvetľovať, že sa počas takýchto dní len snažím minimalizovať vzruchy a podnety, že si musím dávať pozor na to, s kým a koľko času trávim, pretože ma to zvykne prevalcovať… Ale málokto to chápe. Väčšina z nich si myslí, že „vymýšľam“, prípadne mi „nič nie je dobré“ a najradšej mám komentáre typu : „mať tak tvoje starosti..“.

HSP ( z angličtiny Highly sensitive person) nie je diagnóza, ale citový stav, charakterová črta.

Je spôsobená kombináciou génov, temperamentu a sociálnych faktorov z detstva. Hypersenzitívni ľudia filtrujú svoje, ale i cudzie radosti a bolesti s ťažkosťami. Obrazne povedané, nechajú sa nimi pohltiť. Cítime, keď vám nie je dobre, cítime nevypovedané veci, čítame medzi riadkami. Veľmi ľahko dokážeme vycítiť zmenu nálady iného človeka a jeho starosti. Aj keď konkrétne nevieme dešifrovať o čo ide, vieme s istotou guľometu povedať, že sa niečo deje.

Ak vidíme do vašich životov, lebo ste nám blízki, vieme identifikovať, o čo ide, spojíme si konkrétne veci. Ak sme s vami v úzkom kontakte a na pravidelnej báze, cítime vaše rozpoloženie aj na diaľku. Disponujeme veľkým množstvom informácií, ktoré obvykle ľudia nevnímajú. A tie nejako spracovávame.

Je to najmä silná a rokmi vycibrená intuícia, ale z veľkej miery je to preto, lebo nevieme mať  kontrolu nad vnemami a emóciami, ktoré sa na nás lepia ako suchý zips. Veľakrát si vôbec nedávame pozor, lebo nám na vás zálež. A keď cítime, že sa s vami niečo deje, snažíme sa vám pomôcť. Vo väčšine prípadov na úkor seba. Na seba rýchlo zabúdame, pretože nie je priestor. Riešime iné veci, iné životy a iné osudy.

Nesťažujem sa, ja to mám takto a mne to vyhovuje.

Ľudia cítia že so mnou môžu hovoriť a aj hovoria. Teším sa dôvere, ktorú mi preukazujú. To je môj bonus. To je to, čo si z toho beriem ja. Keď je toho na mňa veľa, už viem ako ventilovať. Na čas sa stiahnem a dám si pauzu. Dotankovávam sa tým, že som sama so sebou. Športujem, ležím a pozerám do steny, spím, idem sama von, alebo do kina. Potrebujem počuť moje vlastné myšlienky, aby som vedela, že som sa sama sebe nestratila.

Moja koncentrácia sa opäť načítava, z hodiny na hodiny je stav mojej vnútornej baterky na vyššom percente.

Cítim sa dobre, mám kúsok vášho príbehu a opäť svoju stratenú energiu.

Ak ste hypersenzitívny človek, patríte k  15 až 20% populácie.

Inak reagujú hypersenzitívne ženy, inak muži a inak dokonca reagujú deti.  Ak sa dobre poznáte a hypersenzitivitu nepovažujete za slabosť, ale za výhodu, prežijete veľmi pestrý a zaujímavý život. Ak si však nedáte pozor, budete zraniteľnejší, rýchlo sa vyčerpáte a budete o sebe pochybovať. Musíte sa naučiť chrániť svoje vnímanie a nastaviť si hranice. Metód je niekoľko a nie sú zložité.

V prvom rade si doprajte čas a počúvajte sa, sledujte svoje telesné, ale aj psychické reakcie.

Zo začiatku pomáha, ak si zaobstaráte zošit a do neho si budete postupne zapisovať reakcie a pocity na rôzne situácie.

 • Ako reagujete, keď ste s niekým, na kom vám záleží a on sa trápi?
 • Ako reaguje vaše telo na nevyslovené, ale pre vás citeľné odmietnutie?
 • Radi riskujete a idete za hranu?
 • Stáva sa vám často, že sa pustíte aj do vzťahov, ktoré sú komplikované, náročné a vyžadujú vynaloženie veľkého množstva energie?
 • Ak áno, čo sa s vami deje potom?
 • Ste v eufórii?
 • Ako dlho to trvá?
 • Kedy príde moment, že už pociťujete únavu?
 • Ignorujete ju?

Viete, čo je to hypersenzitivita? Ak odpovedáte ÁNO na väčšinu týchto otázok, ste takmer určite v skupine HSP ľudí:

 • .cítim ako sa cítia iní ľudia
 • .mám veľký zmysel pre spravodlivosť
 • .vadia mi príliš hlasné zvuky a hluk, ostré svetlá a niekedy aj silné vône
 • .ak sa dostanem do konfliktnej situácie, moje telo reaguje aj telesnými reakciami, napr. cítim triašku, svalovicu, bolia ma nohy, brucho, slzia mi oči, atď.
 • .ak som svedkom konfliktu niekoho iného, mám potrebu vyriešiť ho, aj keď sa ma vôbec netýka
 • .som dobrý poslucháč a ľudia mi dôverujú
 • .plánujem a organizujem si dni, aby som sa vyhol nečakaným situáciám
 • .mám vysoké nároky na seba samého a trpím pocitmi viny, ak sa mi niečo nepodarí tak, ako som chcel
 • .potrebujem byť často aj sám so sebou, stiahnuť sa, na chvíľu dobiť baterky, aj keď mám rád ľudí
 • .v dusnej atmosfére neviem vydržať, potrebujem harmonické prostredie
 • .nálady iných ľudí beriem osobne a vzťahujem ich na seba
 • .nedokážem mať s niekým dlhodobo konflikt
 • .veľmi citlivo reagujem na násilie páchané na iných ľuďoch, sociálnu nespravodlivosť, ubližovanie sociálne slabším, chorým, menšinám a pod.

Ak ste vysokosenzitívny človek, pravdepodobne máte/môžete mať nábeh na depresiu, chronickú únavu a vyhorenie.

Hypersenzitivita býva veľmi často zamieňaná za neurózu, depresiu, ko-závislosť ( závislosť na inom človeku), niekedy dokonca za adhd. Nie ste lekár ani terapeut. A aj keď sa dobre poznáte, diagnózu si sami stanoviť nemôžete. Nechajte to na odborníkov. Obrňte sa dostatočnou trpezlivosťou a vyčleňte si čas.

Verte mi, veľmi sa vám uľaví. Takto zistíte, kto vlastne ste. Odhodíte zábrany a prijmete svoju citlivosť ako výhodu, ak s ňou budete vedieť pracovať. Pomôže vám, že o tom bude vedieť vaše okolie a bude k vám preto pristupovať láskavo a ohľaduplne.

Teraz už viete, čo je to hypersenzitivita. Je len na vás, či sa rozhodnete hypersenzitivitu pociťovať ako záťaž, alebo ako dar.

Nora Remiarová

Autorka je redaktorka a blogerka

Poďte si s nami oddýchnuť…

SooGooD – víkendovka pre vaše telo a myseľ vo Wellnes hoteli Kontakt

Mohlo by vás zaujímať