Ako budovať dlhodobý partnerský vzťah, aby to celé do seba zapadlo ako dieliky z puzzle?

Ako budovať dlhodobý partnerský vzťahAko budovať dlhodobý partnerský vzťah?

Zažili ste už niekedy ten pocit, keď za každú cenu chcete, aby to už konečne bol ten pravý? Alebo aby človek, s ktorým ste, bol vaša chýbajúca polovica? Aby medzi vami zavládla absolútna a dokonalá kompatibilita a veci šli hladko? Ale čo to vlastne je, ten pravý, tá pravá? Poďme si na tému – ako budovať dlhodobý partnerský vzťah – trochu zamudrovať.

Stretnúť toho pravého vyzerá podľa väčšiny asi takto nejako:

Rozumiete si, obaja hľadáte rovnaké veci, máte plus mínus rovnaké politické názory, klape to v debatách aj v posteli a viete sa spolu smiať. Ak sa dokážete prekvapovať, prinášať si do vzťahu iskru a drobné radosti, obohacovať ho a robiť ho čo najmenej stereotypným, poskytujete si istotu a bezpečie, gratulujem vám: absolvovali ste vysokú školu partnerstva a verte mi, nedokáže to každý. Vlastne, dokáže to len zopár ľudí, väčšina po čase len rezignuje a pristane na pohodlie a nudu.

Nedávno som počula krásnu myšlienku, že tým pravým sa partner stáva až vo vzťahu samotnom, počas toho vzťahu.

Páči sa mi to, pretože to potvrdzuje môj dlhoročný pocit, že ľudia, ktorí sú spolu, k sebe môžu plnohodnotne zapasovať ako dieliky z puzzle až po spoločnej snahe. Predstavujem si to ako projekt, ku ktorému sa obaja postavia s rovnakým vkladom, vyhrnú si rukávy, zamyslia sa a pohľadajú spôsob, ako docieliť, aby bol na konci plnohodnotný, kvalitný a výživný produkt. Ak máme teda rovnaký zámer, cieľ, prečo to zvykne haprovať?

Základom úplne všetkého je komunikácia, hovoria múdre príručky a knihy. Je na tom niečo, pretože ak nevyslovíte, čo cítite, čo vás teší a zraňuje, čo vás irituje alebo znepokojuje, len ťažko sa druhá strana dovtípi, kadiaľ treba ísť, lebo nikoho z nás nedodávajú do života s pribalenou mapou a orientačnými bodmi. Napriek tomu si ale myslím, že základom každého úspešného partnerstva je najmä rovnaká motivácia.

Predstavy o partnerstve majú ľudia rozdielne.

Niekomu stačí tráviť spolu dva-tri dni v týždni, niekto sa potrebuje vedľa toho druhého ráno zobudiť, niekto cíti istotu v prekonávaní životných prekážok spoločne, niekto si potrebuje zachovať kúsok svojho vlastného sveta, kam nikto iný nemá prístup. Niekto potrebuje „viac“, inému, naopak, stačí málo. Pre niekoho je dotyk základ, pre niekoho len príjemný bonus. A takto by sme mohli pokračovať dozajtra.

Je v poriadku, ak niekto chce všetko. A rovnako v poriadku je, ak niekomu stačí menej.

Kľúčom k tomu, aby to klapalo, však je, kde sa to pretne… a či vôbec. Toto je manipulačný priestor, v ktorom sa ukáže, či má zmysel pokúšať sa. Na prvý pohľad je to hotová alchýmia, ale v skutočnosti je to veľmi jednoduché, buď chceš, alebo nie. A odpoveď musí byť obojstranne kladná, lebo len vtedy ten tandem funguje. Inak ťaháte na tom pomyselnom tandemovom bicykli za dvoch, možno aj dorazíte do cieľa, ale už vám neostane energia na nič iné.

Máme už o kúsok viac, než dvadsať rokov, a ak začíname v tomto veku niečo nové, položme si otázku, čo chceme vlastne nájsť.

A zároveň si priznajme, koľko sme my sami ešte ochotní poskytnúť. Hovorme otvorene, ušetríme si tým veľa času a boľavých konfrontácií. Už sme veľkí, takže schopnosť formulovať myšlienky by sme v tomto veku už mali mať hravo zvládnutú.

Ak vám niekto kúpi letenky do Mexika, pretože vášnivo rád cestuje, no vy ste napríklad zarytý turista, bojíte sa lietať a viac chcete chodiť lesom, asi sa spolu neokúpete v mori. Hovorím to ako metaforu, poznám aj ľudí s rozdielnymi záujmami a ide im to. Ale mnohých to rozdelí, lebo to vyžaduje výdaj energie, prispôsobovanie sa, a to sa nie každému chce. Predsa len, s vekom ubúda energia. Dostávame sa k starým dobrým kompromisom, bez ktorých to nejde, aj keď ste zamilovaní až po uši.

Jednoducho povedané: ak niečo chcem, trochu sa musím zamyslieť nad tým, čo som pre to ochotný urobiť, inak to mať nebudem.

Je naivné predpokladať, že to pôjde „samo“. Na svete tak nefunguje vôbec nič, tak prečo by mal bez nášho pričinenia fungovať práve vzťah dvoch ľudí?

Dajte si dnes večer doma brainstorming s vaším partnerom/partnerkou.

Opýtajte sa ho, či je všetko ako má byť, kam ešte môžete spolu zájsť a či mu/jej vyhovuje to tempo. A hovorte aj o vašich predstavách. Aj o tom, čo potrebujete, aby ste sa cítili chcení, prijatí a v bezpečí. Je jedno, či ste spolu zopár mesiacov, alebo dlhé roky. Toto je investícia, ktorú robíte pre zajtrajšok. Alebo napíšte tomu druhému list, mail. Povedzte veci, ktoré vám inak spôsobujú rozpaky alebo vás zvyknú v takých situáciách prevalcovať emócie.

Zistite, čo je hnací motor vášho partnera, ako vás vidí jeho optikou, možno sa dozviete nové veci, nájdete spôsob, ako bojovať so stereotypom vyprchávajúceho vzťahu a šeďou bežných dní.

Lebo aj dobrý plavec sa môže utopiť, ak nezváži svoje možnosti a pustí sa do neprebádaných vôd. Plávať je ľahké, ak viete ako na to.

Nora Remiarová

Autorka je redaktorka a blogerka

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať