Nevyžiadané rady? Odborníkov na život iných je veľa, ale sú odborníkmi aj na ten svoj?

Nevyžiadané rady? Odborníkov na život iných je veľa, ale sú odborníkmi aj na ten svoj?

Poznáte to asi všetci. Stane sa vám v živote niečo zlé, nepríjemné, niečo, čo vás zaskočí. Najprv si každý chce pomôcť sám. Keď sa mu to nepodarí, porozpráva o svojom trápení niekomu blízkemu, kamarátovi alebo niekomu z rodiny. Uľaví svojej duši. A čo nastane potom? Nevyžiadané rady, rady a zas len rady. Mal by si urobiť toto alebo, vieš čo, radšej toto. Jeden kamarát radí jedno, druhý kamarát radí niečo iné. Je to úplne pochopiteľné. Každý z nás zažil v živote niečo iné a niečo iné mu pri riešení jeho problémov fungovalo.

Elena má problém so svojou dcérou.

Dobré a poslušné dievča. Mali spolu výborný vzťah. Vedela, že v období puberty to asi nebude medzi nimi až také ideálne, ale to, čo prišlo, ju začalo znepokojovať. Dcéra Betka bola, jednoducho, „neriadená strela“. V škole si zhoršila prospech zo všetkých predmetov, dokonca i z telesnej výchovy. Doma prestala pomáhať, nevadilo jej, že je všade neporiadok. Jej izba sa premenila na sklad oblečenia, voľne pohádzaného po zemi. Elena konečne pochopila aj vtip, ktorý hovorila jej kolegyňa v práci. „Keď idem do dcérinej izby, ako by som išla do IKEA. Odnášam si odtiaľ tri poháre, dve šálky a päť tanierov.“

Betka vymenila okruh spolužiačok a kamarátov, s ktorými sa stretávala. Teraz na ňu pred domom čakali divne oblečené indivíduá. Aj ona sama oblečením medzi nich čoskoro zapadla. Prestala chodiť na volejbal, hoci predtým nevynechala ani jeden tréning. Najhoršie však bolo to mykanie plecom, ako to majú pubertiaci vo zvyku. Vrcholom všetkého bolo, keď jej dcéra vykričala, ako jej zničila život, keď jej nedovolila ísť na chatu s neznámym ctiteľom zo zoznamky, starším o osem rokov.

Elena sa o svojej dcére rozprávala aj s kolegyňami. Jedna jej radila pritvrdiť. Tresty a za zlé známky „zaracha“. Druhá zas poľaviť, „veď je v puberte“ a ono to prejde samo. Elena sa cítila ako neschopná matka, ktorá vo výchove svojej dcéry zlyhala.

Keď sme sa stretli, najprv o dcére dlho rozprávala.

Poprosila ma, aby som jej poradila, čo má robiť a čo urobila vo výchove zle. Bez podrobnejšieho poznania ich vzťahu však na tieto otázky odpovede nepoznám. Všetko mi teda porozprávala. A rozprávala a rozprávala. Aj na ďalšom stretnutí rozprávala. A postupne sama od seba začala nachádzať odpovede. Spomenula si na svoje detstvo i na svoj vzťah s rodičmi, najmä s mamou. Paralel tam našla toľko, že zostala z toho sama prekvapená. Bolo na nej vidieť, ako sa postupne uvoľňuje a nevidí už všetko také beznádejné.

Nevyžiadané rady

Zistila, že nevyžiadané rady od druhých nefungujú.

Ona ich od kolegýň ani nežiadala. Každý z nás je jedinečný a zažili sme v živote niečo iné. Povedala mi, že ju nikdy nikto nevypočul, nikdy predtým sa takto nevyrozprávala. Dokonca mala pocit, že keď počuje samu seba hovoriť nahlas o tom, čo ju hnevá, ako keby v vzápätí sama nachádzala tie správne riešenia pre seba.

Klienti a ich traumy alebo starosti sú pre mňa veľakrát inšpiráciou na rozmýšľanie.

Koľkokrát človek dostane nevyžiadanú radu a koľkokrát ju sám dáva? Ako sa cítime, keď takéto nevyžiadané rady dostávame. A ako sa cítime, keď ich rozdávame? Je to veľký rozdiel, však? Ľudia okolo nás presne vedia, ako máme vychovávať svoje deti, kedy je najlepšie tie deti mať, aká práca je pre nás najlepšia a čo by sme mali jesť, aby sme boli zdraví. Odborníkov na život iných je veľa, ale sú odborníkmi aj na ten svoj?

Niekto sa považuje za povolaného rozdávať rady, lebo má svoj vek a veľa toho zažil. Áno, skúsenosti sú dôležité, ale to, ako som niečo vyriešila ja, neznamená, že to bolo jediné a najlepšie riešenie. A preto by sme mali nechať ostatných nájsť tie svoje správne riešenia, nechať ich niekedy sa aj popáliť, ale najmä nechať ich žiť ich vlastný život.

Mgr. Zuzana Gažová, psychologička – Viac informácií a možnosť konzultácie TU

PD - Zuzana Gažová

Tu nájdete texty zamerané na prácu s traumou:

Hejteri

Bulímia a anorexia

Trauma z Vianoc

Strach z pavúkov či hmyzu

Strach zo šoférovania

Strach z chýb – lekár

Strach prehovoriť po anglicky

Korektúry: Katarína Málková

Mohlo by vás zaujímať