Negatívne myslieť naozaj ovládame, ale sústrediť sa, na čo chceme, nám pripadá nemožné. Ako tvoriť dobrý život?

Ako si tvoriť vlastný dobrý životAko si tvoriť vlastný dobrý život

Niektorí ľudia hovoria, aký je ich život ťažký. Sťažujú sa na rôzne situácie, ľudí vo svojom okolí, a aj keď tvrdia, že to chcú inak, opakovane zažívajú stres, majú komplikované vzťahy a dejú sa im udalosti, ktoré im spôsobujú potiaže.

Je možné, že títo ľudia ešte nevedia, že všetko si tvoríme sami. V skratke: kam zameriavame pozornosť, tam dávame svoju energiu a to sa nám potom deje. Ak sa sústredíme na témy, ktoré nás zaťažujú, ak ich neprijímame a naďalej s nimi bojujeme, práve tam dávame energiu a tvoríme si aj naďalej životné situácie pre nás obtiažne.

Viete si však predstaviť, že si poviete, že chcete prežívať situácie, v ktorých sa budete cítiť za každých okolnosti dobre?

„Dobre“ však nechápte ako trojku v rámci stupnice hodnotenia v škole. Za „dobre“ si totiž môžete dať naozaj čokoľvek. Môže to vyzerať ako rovnica: cítiť sa dobre = cítiť sa príjemne, cítiť radosť, spokojnosť, lásku, pocit zdravia, harmóniu, energiu, kreativitu, hojnosť… skrátka, čokoľvek, v čom sa práve vy cítite dobre.

Problém je spravidla v tom, že mnohí to považujú za akúsi fikciu, za niečo nemožné, a preto to ani neskúsia. Pritom negatívne myslieť naozaj ovládame, ale sústrediť sa, na čo chceme, nám pripadá nemožné.

Je to tým, že u mnohých prevládajú rôzne predsudky, presvedčenia, myšlienkové konštrukcie, ktorými sa obmedzujú.

Túto skupinu môžeme nazvať Dobrovoľní obmedzovači alebo Neveriaci Tomášovia, ktorí neveria sami sebe a tomu, že oni sami sú tvorcom svojho života. Preto sa do zmien svojho vnútorného nastavenia ani nepúšťajú, veď tým by popreli svoje kritické myslenie, svoju osobnosť, a teda samého seba! A okrem toho, taká vnútorná zmena býva niekedy bolestivá, tak radšej dobrovoľne zostanú v tom, čo už poznajú.

Iná skupina by zas najradšej chcela od života niečo konkrétne – konkrétny dom, konkrétneho partnera, konkrétne číslo na výplatnej páske… toto sú takzvaní Očakávači. Očakávania ich však natoľko deformujú, že sú neustále ponorení v budúcnosti, nevedia sa dočkať, kedy sa im už konečne splní ich túžba a, naopak, cítia hnev, sklamanie, frustráciu, keď sa im to neplní.

Tým, že nežijú v prítomnosti, zabudli sa radovať tu a teraz, sú v permanentnom napätí, v strehu a v negatívnom naladení, s pochybnosťami voči samému sebe – veď čo, ak sa mi moja túžba nesplní? Teda zameriavajú pozornosť ani nie tak na svoj cieľ, ako skôr na obavu, že ho nedosiahnu.

A tak som vyskúšala niečo nové.

Rozhodla som sa vedome, že sa chcem nachádzať v situáciách, kde sa budem cítiť dobre a s detským úžasom a vďačnosťou budem prežívať svoje zážitky. Konkrétne túžby som pustila. Abstraktné želania sa mi osvedčili, pretože nemôžem vedieť, čo v ďalšej chvíli príde a čo ma počas každého momentu čaká. Ak to môžem k niečomu prirovnať, je to podobné, ako keď rozbaľujete kinderko – nikdy neviete, čo je v ňom.

Ten moment prekvapenia je u mňa umocnený úžasom a vďakou za to, čo ku mne prichádza. Je to prijatie toho, čo dostávam, v uvedomení, že ako myslím, cítim a čomu verím, taký život potom mám.

A tak môžem zažívať situácie, ktoré mi prinášajú dobrý pocit.

V podstate od rána, keď vstanem a nekladiem odpor udalostiam dňa, všetko vychádza a perfektne do seba zapadá. Volá sa to synchronicita, nahromadenie javov, ktoré zdanlivo nemajú spolu žiadnu súvislosť, ale dejú sa nám. Sú to čarovné momenty. Napríklad rodinná logistika už ráno spôsobí, že sa ocitnem na mieste a v situáciách, kde som pôvodne nemala byť. A napriek tomu, všetko ide ako po masle, až príde krásny večer a ja si uvedomím, že som bola po celý deň v prítomnosti ľudí, s ktorými som sa cítila – ako inak – dobre.

A počas dňa, keď som v takomto nastavení, príde niečo ako čerešnička na torte.

Napríklad kompliment ako vyjadrenie záujmu a pozornosti, ponuka spolupráce alebo pozvanie. Alebo čokoľvek príjemné, čo neočakávam a čo z princípu neviem predvídať. Je úžasné vnímať aj to, že už na tom nelipnem, že nie som na tom závislá. Len to prijímam a teším sa. Ďakujem všetkým, ktorí sa počas toho dňa vyskytli v mojej prítomnosti. A ďakujem aj sebe, keďže som to ja, ktorá som si dovolila cítiť sa dobre. Pretože máme iba to, čo si vnútorne dovolíme.

Zora Vypušťáková, povolaním právnička a manažérka, ale tiež life a business koučka, etikoterapeutka, autorka blogu Priestor pre zmenu.

Korektúra: Katarína Málková

Ako sa stavať sama k sebe a naučiť sa pracovať s tvárovou jogou a masážami?

Aj o tom sme sa rozprávali so Zuzkou Ondrisovou…

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať