Vytesňovanie má určité hranice a netreba to robiť bezhlavo. Aby sme náhodou nevytesnili aj mozog…

VÁŠNIVÉ VYTESŇOVANIE

Lekár: „Počuli ste už o Ravashiho syndróme? Ravashi bol indický futbalový hráč. Pri motokárových pretekoch v roku 1957 prišiel o obe nohy. V šoku z nehody došiel sám domov iba na kýpťoch. Jeho mozog odmietal fakt, že nemá nohy.  Dva mesiace cvičil a pokračoval vo futbale.

Muž: „Bez nôh?“

Lekár: „Áno. Tím bol aj tak zlý. Boli v piatej lige.“

Nie, nie je to pravdivý príbeh.

Hoci niekde som čítala o indickom futbalistovi, ktorý prišiel o jednu nohu a  pokračoval vo volejbalovom aj futbalovom tíme.

Dialóg je z výbornej čiernej komédie „Adamove jablká“ a Ravashiho syndrómom „trpel“ farár Ivan, ktorého mozog po ťažkom detstve odmietal akékoľvek zlo a všetko videl úplne inak.

„Keby sme všetci počúvali iba rozum, svet by bol veľmi pochmúrne miesto,“ hovorieval.

„Bol to starý kocúr, skrátka, spadol, keď sme strieľali,“ skonštatoval, keď jeden z jeho zverencov strieľal a omylom trafil kocúra.

Jeho žena sa neotrávila, bola to nehoda. Dieťa jej dalo lieky namiesto cukríkov. Jeho mentálne postihnutý syn nebol chorý. Bol úplne zdravý, len unavený po chrípke.

Ivan zažil toľko ťažkostí a bolestí, že si na všetko musel nájsť vysvetlenie, aby s tým vedel ďalej žiť. Všetky zlé veci odmietal. To všetko v Ivanovom svete neexistovalo.

Ak by ho to niekto prinútil pochopiť, teoreticky by ho zabil.

A tak sme s kamarátkou, s ktorou sme boli na filme v kine, po dlhej „intelektuálnej“ debate pochopili, v čom spočíva náš ďalší šťastný život.

Na margo toho mužského: „Všetky ženy sú krásne, len my málo pijeme“, sme vymysleli: „Všetci muži sú zodpovední, spoľahliví a empatickí, len my málo vytesňujeme.“

VYTESŇOVANIE. To je to správne slovo.

Inšpiráciou nám boli naši manželia. Sú to tí najúžasnejší, najzodpovednejší a najspoľahlivejší VYTESŇOVAČI. Keby existovala súťaž vo vytesňovaní, myslím, že by hrali prvú ligu a valcovali by prvé priečky. Hoci konkurencia je silná. Väčšina mužov je v tom viac než dobrá. A predsa len, priznajme si to, my, ženy, im v tomto nesiahame ani po členky.

Zatiaľ sa to učíme, ale netreba zúfať, časom sa to aj my možno naučíme. Nejde o zabúdanie, ide len o uvoľňovanie pamäte pre niečo iné. Vypustenie informácií, ktoré vyhodnotíme ako menej podstatné, prípadne nepodstatné až nežiaduce. Nie je to nič zlé.

Ale má to svoje úskalia.

Problém s vytesňovaním alebo mazaním môže nastať vtedy, keď ten Erasure (Vymazávač) uprednostní na vymazanie zápis, ktorý sa partnerovi Vymazávača javí ako veľmi dôležitý. Alebo pre istotu vymaže všetko. Aj vytesňovanie má určité hranice a netreba to robiť bezhlavo. Aby sme náhodou nevytesnili aj mozog. Netreba sa báť. Chce to len cvik a prax a sem-tam tichá domácnosť predsa nikoho nezabila.

Viem, je to ťažké, náš mozog odmieta vytesňovať.

Vedci zistili, že aktívna snaha na niečo zabudnúť, respektíve vytesniť, vyvoláva v mozgu viac aktivity, ako snaha niečo si zapamätať.

Možno ste si práve položili otázku:

„Ako je možné, že muži vedia tak dobre vytesňovať, keď to vyžaduje viac aktivity?“

Po hlbokej úvahe sme našli odpoveď. Sú už vo vyššom leveli a nesnažia sa si to už ani zapamätať. Takže nie je čo vytesňovať.

Úspešní Vytesňovači sú na najlepšej ceste k jednoduchému a šťastnému životu.

Bez práce plno koláčov.

Ako na to?

Vedci radia, že by sme sa mali snažiť o pravý opak. Pretože, čím viac sa snažíme niečo vytesniť, tým viac na to myslíme. Jednoducho povedané, ak chcete na niečo „zabudnúť“, sústreďte sa.

Chce to tréning. Každý deň vytesnite jednu vec. Na začiatku to pôjde dosť sťažka. Ale po pár týždňoch sa to stane vašou prirodzenou súčasťou a po niekoľkých rokoch si už ani nespomeniete, že s tým bol nejaký problém a objavíte čaro vášnivého VYTESŇOVANIA. A budú koláče.

Šťastní ľudia VYTESŇUJÚ.

Až kým nevytesnia aj nás a opýtajú sa: „A ty si čia/čí?“

Potom už nám nezostane nič, iba „…len my málo pijeme.“ ?

Silvia Grecová

#zivotologia

 

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať