Odpoveď na otázku, či mi hrozí infarkt alebo porážka, sa nedá vyčítať len z hladiny cholesterolu.

Zvýšený cholesterolZvýšený cholesterol – musím užívať lieky ?

Počas nedávnych sviatkov v znamení prerušovaného hladovania a následného prejedania sa v rodinnom kruhu možno niekde nad údeným s vajíčkom vyvstala zaujímavá rodinná debata o cholesterole, takmer ohnivá diskusia rodinných mäsožravcov a zarytých vegetariánov o rizikách živočíšnej stravy. Zvýšený cholesterol – musíte užívať lieky ?

Prečo sa bojíme cholesterolu?

Lebo sa ukladá do ciev a vedie k ateroskleróze, srdcovému infarktu, mozgovej porážke…

Aká je teda „bezpečná“ hladina cholesterolu?

To záleží na:

  • Množstve cholesterolových častíc
  • Stave cholesterolových častíc

Množstvo

Cholesterol je tuk, ktorý sa prirodzene vyskytuje v našom tele. Je nevyhnutný pre život. Hlavný inžinier nás naprogramoval a naprojektoval s cholesterolom v každej jednej bunke. Takisto ako ostatných živočíchov. Ak umelo znižujeme hladinu cholesterolu, zasahujeme do tohto plánu. Je však pravda, že hladina cholesterolu KORELUJE s kardiovaskulárnym rizikom. To znamená, že čím vyššiu hladinu cholesterolu v krvi máte, tým je pravdepodobnejšie riziko, že sa vám budú poškodzovať cievy a dostanete infarkt.

Prevencia srdcovocievnych ochorení je preto zameraná na znižovanie jeho hladiny. U chorých ľudí s poškodením ciev to má zmysel. Lieky na zníženie cholesterolu dokážu zachrániť v skupine pacientov so známym srdcovým ochorením pred predčasnou smrťou na infarkt každého 83. liečeného pacienta, zabránia každému 39. nesmrteľnému infarktu srdca a každej 125. mozgovej porážke (údaje sú z množstva klinických štúdií a sú dostupné na www.thennt.com).

Zvýšený cholesterol – liečbu cholesterolu liekmi by sme si však nemali zamieňať s falošnou predstavou bezpečia.

Neznamená, že sa môžeme vykašľať na nepopulárnu – netabletkovú liečbu stravou, pohybom, režimom. U zdravých, nerizikových ľudí je znižovanie cholesterolu zbytočné až škodlivé, úmrtiu sa tabletkami nepodarilo zabrániť a na zabránenie jedného nesmrteľného infarktu by sme museli liečiť 217 pacientov, s reálnym rizikom nežiaducich účinkov liečby.

Existuje malá skupina ľudí a rodín, ktoré dedia genetickú poruchu vedúcu k výrazne zvýšenej hladine cholesterolu, majú tzv. familiárnu hypercholesterolémiu. Takýchto aktívne vyhľadávame v ambulancii pediatra odberom krvi v 17 rokoch. Tí sú bez liečby výrazne ohrození sklerózou ciev a jej komplikáciami už v mladom veku. Pre nich znamená tabletková liečba šancu na život bez zvýšeného rizika poškodenia ciev.

Stav cholesterolových častíc

Keď sa trochu upokojil „hon na cholesterol“ koncom minulého storočia, začalo sa skúmať, prečo sa u niektorých ľudí cholesterol ukladá viac aj pri „normálnych“ hladinách. Zistilo sa, že nie všetky cholesterolové častice (to je forma, akou sa cholesterol prepravuje v krvi) sú rovnaké. Tie „zdravé“ nie sú také nebezpečné, poslúchajú príkazy a telo ich dokáže kontrolovať tak, aby neškodili cievam.

Existujú však aj „nezdravé“ alebo nejakým spôsobom modifikované, „pokazené“ cholesterolové častice. Tieto sa oveľa častejšie zachytávajú do cievnej steny a zostávajú v nej akoby uväznené. Nazývajú sa rôzne, napr. oxidované LDL, malé denzné LDL častice. Ich hladina sa dá v krvi zistiť špeciálnymi vyšetreniami. Rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení, spojené s častejším výskytom sklerózy ciev a jej komplikácií, významne prispievajú k „pokazeniu“ LDL cholesterolových častíc. Patrí k nim zlé fungovanie cukrového metabolizmu, inzulínová rezistencia až manifestná cukrovka 2. typu, fajčenie, obezita, dlhodobý zápal…

Zabrániť „pokazeniu“ dokáže vybraná rastlinná strava s dostatkom antioxidantov (napr. cesnak, zelený čaj a ďalšie).

Aby to bolo ešte zaujímavejšie, začína sa čoraz viac hovoriť o cievnej bariére a jej priepustnosti.

Podobne ako pri zvýšenej priepustnosti črevnej bariéry, vedie i zvýšená cievna priepustnosť k zlému fungovaniu cievy, zníženej odpudivosti povrchu a zvýšenému vychytávaniu cholesterolových častíc i buniek. A, napodiv, tiež ju ovplyvňujú klasické rizikové faktory srdcovocievnych ochorení, ako je vysoký krvný tlak, zvýšenie hladiny cukru a inzulínu, fajčenie, fyzická neaktivita, ale i dlhodobý nízko dávkovaný zápal…

Preto odpoveď na otázku, či mi hrozí infarkt alebo porážka, sa nedá vyčítať len z hladiny cholesterolu.

Do tejto rovnice si musíme dosadiť viaceré premenné, napr. vek, pohlavie, fajčenie alebo nefajčenie, hmotnosť, výšku tlaku krvi, prítomnosť cukrovky. Šikovní inžinieri vymysleli aplikáciu tak, aby ste si svoje srdcovocievne riziko vedeli vypočítať sami. Napr. na stránke www.u-prevent.com.

Zvýšený cholesterol Čo však do tejto rovnice nevedeli pridať (pre nedostatok klinických štúdií), ale rozhodne tam patrí, je výška vašej pravidelnej fyzickej aktivity, kvalita a charakter vašej stravy, kradnutie alebo nekradnutie spánku, stres a pod.

Takže ak sa budete nabudúce nad bravčovým mäskom zamýšľať nad témou zvýšený cholesterol, zamyslite sa nad celkovým srdcovocievnym rizikom a nad tým, čo robíte pre svoje telo každý deň. Zúžené zorné pole so zameraním na hladinu cholesterolu veľa nepovie a strach zo samotného cholesterolu vám neprospieva.

MUDr. Dana Vavricová Ďureje

LFUK Bratislava, atestácia v odbore vnútorné lekárstvo

Pracovisko: Ambulancia vnútorného lekárstva DVD MED s. r. o., Partizánske

doktorkaonline.sk

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať