Mnohé choroby sú výsledkom roky trvajúceho systémového nízko dávkovaného zápalu v tele. Ako sa zápalu zbaviť?

Zápal v tele je boj, zápal znamená chorobu, mať v tele zápal je zlé…

My lekári často hovoríme naším pacientom o zápale. O tom, že zápal v tele je niečo nebezpečné, sa dozvieme takmer z každej reklamy z oblasti zdravia a výživových doplnkov. Málokde sa však dozvieme, čo sa vlastne v tele deje…

Čo je to zápal v tele?

Definícia zápalu hovorí o reakcii tela na akékoľvek poškodenie tkaniva, s cieľom eliminácie škodcu a reparácie poškodenia.

V ľudskej reči to znamená, že je zápal organizované hnutie proti tomu, čo naše telo označilo za nebezpečné. Tejto akcie sa zúčastňujú nielen imunitné bunky, ale podľa toho, o akom veľkom zápale hovoríme, môže byť toto hnutie „celotelové“, teda zúčastňuje sa na ňom takmer každá bunka. Je to geneticky naprogramovaný postup, ako ochrániť seba samého. Hlavný inžinier bol pri tvorení minimalistický. Zvolil a naprogramoval jeden postup na ochranu pred akýmkoľvek poškodením.

Cieľom zápalu je vyliečenie.

Manifestáciou zápalu sú choroby. Na akú chorobu ochorieme, záleží od príčiny, veľkosti, času a miesta, kde sa zápal odohráva. A heuréka, až na začiatku druhého tisícročia n. l. zisťujeme, že zápal vlastne spôsobuje takmer všetky „neúrazové“ ochorenia.

Zápal znamená:

  • Že sme identifikovali nebezpečenstvo, nepriateľa.
  • Že sa ho snažíme zničiť.
  • Že po takejto akcii musíme poupratovať zvyšky po boji.
  • A že bojisko obnovujeme, teda ho znovu zmeníme na fungujúce tkanivo a pod., alebo nefungujúcu jazvu…

Ako to v tele môže vyzerať?

Neprítomnosť zápalu je ZDRAVIE. Zdravie znamená, že žijeme v neutrálnej krajine, v pokoji a mieri, a prípadné poškodenie a opotrebovanie je rýchlo opravené tak, aby všetko fungovalo. Skoro ako Švajčiarsko…

AKÚTNY ZÁPAL v tele je ako živé bojisko, veľa sa ničí, málo sa pozerá na sprievodné straty a poškodenie.

Bežný život na bojisku nefunguje. Všetka pozornosť, zásobovanie a sila je sústredená smerom k bojisku. Človek s akútnym zápalom má angínu, zápal pľúc, hnačku alebo aj dočervena opálenú, teda spálenú kožu.

CHRONICKÝ ZÁPAL v tele je ako obliehanie…

Bojisko je obsadené vojskom, bojov je menej, zomiera sa skôr na vyčerpanie a nedostatok zásob. Bežný život je ochromený, obnova je minimálna. V ľudskom tele je to situácia, kedy nedokážeme odstrániť príčinu zápalu. Takéto niečo sa u pacienta deje, ak má chronický zápal priedušiek, obličiek, alebo bojuje sám so sebou – teda má autoimunitné ochorenie, napr. reumatoidnú artritídu, kolitídu. Telo nie je akútne ohrozené, ale postupne chradne a oslabuje.

CHRONICKÝ SYSTÉMOVÝ NÍZKO DÁVKOVANÝ ZÁPAL – je bojisko, o ktorom vieme len posledných cca 20 rokov.

Nie je to vyslovene otvorený konflikt, je to skôr diverzná činnosť. Vojaci a silové zložky sú aktivované, nie je ich však veľmi vidieť. Sú skôr skrytí, ale svojou činnosťou vytvárajú nezdravé prostredie. Život tu beží inak, normálne fungovanie sa mení na „nenormálne“. Regenerácia a oprava výrazne viazne, bunky starnú rýchlejšie a choroba sa manifestuje na individuálne najkrehkejšom mieste tela.

Človek trpiaci na tento typ zápalu je môj bežný pacient 40+. Lieči sa na „civilizačné“ choroby, ako napríklad vysoký tlak, srdce, cukrovku, stukovatenie pečene, nádory, depresiu, osteoporózu atď. Tieto choroby považuje za niečo prirodzené, spojené s vekom a genetikou. Je konzumentom zdravotnej starostlivosti, akceptuje liečbu poskytovanú modernou medicínou a netuší, že jeho choroby sú výsledkom roky trvajúceho systémového nízko dávkovaného zápalu.

Tento typ zápalu poznáme len posledné dve desaťročia.

K jeho objaveniu prispelo používanie protizápalovej liečby posledných 20 rokov, kedy napr. pri protizápalovej liečbe reumatoidnej artritídy došlo k zlepšeniu cukrovky, alebo dokonca k zníženiu počtu infarktov! Teda došlo k úprave chorôb podmienených nízko dávkovaným zápalom.

Nie, to neznamená, že každého pacienta s civilizačnou chorobou budeme liečiť biologickou protizápalovou liečbou… Také jednoduché to nie je. Pomohlo to však porozumieť nášmu telu. Pomohlo nám to posunúť sa od tlmenia príznakov chronických ochorení k pochopeniu ich príčiny. A od pochopenia príčiny je len malý krôčik k snahe o jej riešenie.

A čo patrí k najpodstatnejším príčinám systémového nízko dávkovaného zápalu?

To najjednoduchšie a zároveň najdôležitejšie:

  • nevhodná strava
  • obmedzený pohyb
  • nedostatočný spánok

Prevencia? 

Prirodzená, „newesternizovaná“ strava s dostatkom vlákniny a fermentovaných potravín, dostatok pohybu so zadýchaním sa a kvalitný spánok s prirodzeným zobudením sa je jednoduchá cesta k prevencii, ale i veľká pomoc pri liečbe chronických ochorení. Ochorení, ktoré sú podmienené nízko dávkovaným zápalom. V západnom svete na ne najčastejšie trpíme a zomierame a investujeme do nich najväčšie množstvo finančných prostriedkov zdravotných systémov.

Ale to sme už pri novoročných predsavzatiach, a na tie máme, ako každý rok, ešte pár týždňov čas…

MUDr. Dana Vavricová Ďureje

www.danavavricova.sk

www.doktorkaonline.sk

Pracujem ako lekárka viac ako 20 rokov... ...za ten čas som pochopila, že v bežnej medicínskej praxi sa málo času venuje tomu, aby pacient pochopil, kde je problém

Pracujem ako lekárka viac ako 20 rokov… Za ten čas som pochopila, že v bežnej medicínskej praxi sa málo času venuje tomu, aby pacient pochopil, kde je problém.

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať