Proktológia a vyšetrenie konečníka na ceste za zdravím. Počas rektoskopie sa vyšetruje konečník do hĺbky 20 cm

Proktológia a vyšetrenieProktológia a vyšetrenie konečníka na ceste za zdravím

Pred pár dňami sme uverejnili rozhovor s MUDr. Tiborom  Molnárom. Článok mal veľkú odozvu a zaujal mnohých čitateľov najmä tým, že otázky, ale aj odpovede boli takpovediac bez servítky. Aj keď, pri debate o konečníku by sme mohli skôr povedať, že bez WC papiera…

Prostredníctvom mailu mi posielate veľa otázok. Postupne ich preposielam pánu doktorovi. Rozhodla som sa však, že by bolo fajn napísať súhrn a doplniť priamo kontakt . Predsa len, je lepšie konzultovať váš stav priamo s odborníkom.

Proktológia a kedy vyhľadať pomoc?

Konzultáciu s proktológom by ste nemali odkladať najmä v prípade výskytu nasledujúcich príznakov:

  • bolesť počas vyprázdňovania;
  • krv v stolici;
  • bolesť alebo svrbenie v konečníku;
  • pocit cudzieho predmetu v konečníku.

Na proktologické vyšetrenie, v medicínskom centre DoktorPRO , v ktorom pôsobí aj MUDr. Tibor Molnár sa môžete objednať telefonicky alebo prostredníctvom objednávkového formulára, ktorý nájdete na ich webovom sídle: https://doktorpro.sk/

Prevencia?

Preventívna prehliadka je vždy lacnejšia ako hasenie problému. Ako spomenul pán doktor aj v rozhovore, netreba sa vyšetrenia obávať. Technológie pokročili a nebude vás to stáť ani veľa času a rozhodne ani veľa peňazí.

Vstupné vyšetrenie u proktológa – ako to vyzerá?

Vstupné vyšetrenie u proktológa trvá pol hodiny. Lekár si preštuduje anamnézu pacienta, vypočuje si jeho sťažnosti, stanoví diagnózu a odpovie na otázky, ktoré pacienta zaujímajú.

Vstupná prehliadka u proktológa zahŕňa okrem štandartného vyšetrenia aj komplexnú diagnostiku proktologických ochorení:

  • rektálne palpačné vyšetrenie;
  • anoskopia;
  • rektomanoskopia (rektoskopia).

Pacient pri vyšetrení leží na boku. Bezbolestnosť zákroku zaručí špeciálny anestetický gél. 

Anoskopia v Bratislave v Doktorpro Bratislava je vizuálne vyšetrenie análneho kanála pomocou malej dutej trubičky s kamerou a svetlom, ktorá sa do neho zavedie. Zákrok je bezbolestný.

Počas rektoskopie sa vyšetruje konečník (do hĺbky 20 cm). Pacient môže sledovať priebeh vyšetrenia na obrazovke a proktológ ho upozorní na zistené abnormality. Po vyšetrení konečníka lekár stanoví predbežnú alebo konečnú diagnózu a zvolí individuálnu liečbu. Proktologické ochorenia sa v Medicínskom centre Doktorpro Bratislava liečia ambulantne, bez hospitalizácie. Ak lekár predpíše rádiofrekvenčnú terapiu alebo ligáciu gumičkou (Barronova ligatúra), zákrok sa vykoná na klinike v priebehu jednej hodiny. Ceny vyšetrenia sa pohybujú od 49€.

Veríme, že vás informácie v tomto krátkom článku zodpovedali na väčšinu základných otázok. Rozhovor s MUDr. Tiborom Molnárom nájdete tu: https://www.40plus.sk/zdravy-analny-otvor-rady-a-odporucania-mudr-tibora-molnara/

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať