Klimaktérium zasiahne telo i dušu. MUDr. Kosibová: Ženy nechcú o klimakterických príznakoch hovoriť.

Klimaktérium zasiahne telo i dušu ženy

Klimaktérium (prechod) je obdobím skončenia sa cyklickej hormonálnej funkcie vaječníkov a schopnosti reprodukcie ženy. Ovplyvňuje život žien a ich blízkeho okolia. Nejde len o biologický proces, ale i psychologický a sociálny proces, ktorý výrazne zasahuje do kondície, vzhľadu i správania žien. Prejde si ním každá žena, so začiatkom v priemere od  51. veku života. Klimaktérium zasiahne telo i dušu ženy.

Bolesti, nespavosť, nervozita, návaly…

V živote každej ženy raz nastane obdobie zvané klimaktérium. Žena začne pociťovať príznaky, ako sú návaly tepla, zmeny nálad, nespavosť či častejšie močenie. „Ide o prechod z reprodukčného do postreprodukčného obdobia. Tento prechod je spojený s poklesom plazmatickej koncentrácie estrogénov a z toho plynúcich somatických, funkčných a psychických zmien,“ vysvetľuje gynekologička a pôrodníčka MUDr. Zuzana Kosibová, a zdôrazňuje, že vek, v ktorom ženu toto obdobie zastihne, rovnako aj jeho dĺžka, sú u každej ženy individuálne. „Klimaktérium začína približne rok pred menopauzou – poslednou menštruáciou, ktorá je približne v priemere od 49. až 51. roku života ženy. Jeho dĺžka je individuálna, môže to byť od jedného do piatich rokov, ale malé percento žien prechádza týmto obdobím aj dlhšie.“

Ženy o psychickej nepohode radšej mlčia

MUDr. Zuzana Kosibová hovorí, že najčastejším príznakom klimaktéria je nepravidelné krvácanie. Ženy by sme v tomto období mohli rozdeliť do troch skupín. Prvou je tá, ktorá nepociťuje žiadne prejavy klimaktéria okrem vynechania menštruácie. Druhá skupina zmeny pociťuje, ale nepotrebuje alebo nechce ich riešiť, a treťou je skupina žien, ktorá pociťuje vazomotorické prejavy (návaly tepla, horúčavy, nočné potenie…), ktoré ich život ovplyvňujú natoľko, že je potrebné zahájiť liečbu. K vazomotorickým prejavom sa pridružia aj časté zmeny nálad či bolesti pri pohlavnom styku, častejšie močenie. „Na všetky tieto príznaky však existuje liečba. Z mojej praxe môžem povedať, že ženy nechcú o klimakterických príznakoch hovoriť. Hoci k tejto téme pristupujeme my, lekári, v ambulanciách citlivo, okrem „riešenia“ príčin krvácania, urogenitálnych ťažkostí, sa odpovediam na otázky smerujúce na psychický stav, poruchy spánku či vazomotorické príznaky vyhýbajú,“ hovorí gynekologička a pôrodníčka MUDr. Zuzana Kosibová.

Starajte sa o telo i dušu

Gynekologička a pôrodníčka radí ženám, aby sa tohto obdobia nebáli, pretože ide o prirodzený fyziologický proces v živote každej ženy a nie je nutné ho brať negatívne. „Treba sa na to pripraviť, prispôsobiť svoj životný štýl aj týmto zmenám, a hlavne si urobiť čas pre seba.“

Čo teda môžeme pre seba v tomto životnom období urobiť, aby sme niektoré symptómy zmiernili?

„Určite je potrebné mať záľuby, zostať v pohybe, či už pravidelnou chôdzou, alebo cvičením, dodržiavať pitný režim, myslieť pozitívne a zaradiť do svojho jedálnička stravu bohatú na bielkoviny, prirodzené fytoestrogény a omega-3 mastné kyseliny, doplniť príjem vápnika, vitamínu D.“ Naopak, čomu sa vyhýbať?

Gynekologička Zuzana Kosibová hovorí jasne: „Stresu, fajčeniu, alkoholu, kofeínu a pikantným jedlám, ktoré sú často spúšťačom návalov tepla. A keďže počas tohto obdobia dochádza k deficitu estrogénov, jeho následkom prichádza k zmene pH prostredia, k nedostatku laktobacilov. Liečbou sú lokálne krémy s obsahom estrogénov, lokálne a perorálne probiotiká. V prípade zníženého libida sa nastavuje hormonálna liečba. Venujte pozornosť svojim pocitom, emóciám a náladám, lebo dobré psychické zdravie je základom toho fyzického,“ radí gynekologička a pôrodníčka MUDr. Zuzana Kosibová.

MUDr. Zuzana Kosibová, PhD. je lekárka s atestáciou v gynekológii a pôrodníctve. Pracuje na I. gynekologicko-pôrodníckej klinike LFUK a UNB na Antolskej ul. v Bratislave. Zároveň pracuje aj v gynekologickej ambulancii na Gercenovej v Petržalke, kde vedie svoju súkromnú ambulanciu. Nájdete ju aj na sociálnych sieťach, prostredníctvom ktorých sa tiež odborne vyjadruje k témam, ktoré vás môžu zaujímať @mudr.zuzana_kosibova.

V spolupráci s Klubom zdravia Pripravila: Martina Valachová

Skúsili ste šalviu?

Klimaktérium bez fyzických ťažkostí + šalvia lekárska proti poteniu. Nehormonálna pomoc vo forme výživového doplnku MINAPENT.

K téme sme pripravili aj podcast…

Mohlo by vás zaujímať