Až raz umriem, nechcem, aby tu viseli fotky, na ktorých som škaredá! My, ženy, ešte aj v truhle chceme vyzerať dobre.

Závisť a ako so závisťou pracovaťAž raz umriem, nechcem, aby tu viseli fotky, na ktorých som škaredá!

Každý sa v živote už stretol so závisťou. Závidieť sa dá všetko možné aj nemožné. My, Slováci, sme na to experti. Dokážeme závidieť vraj aj chorobu. Susedovu zelenšiu trávu. A závidíme aj vlastnému mladšiemu ja. Najčastejšie si závidíme výzor. Hmotné statky, úspechy, ktoré si ľudia tiež tak radi závidia, dám bokom.

Pretože, my sme ženy a ešte aj v truhle chceme vyzerať dobre.

Máme to proste v génoch, tú obrovskú chuť páčiť sa. Zároveň sme dostali do výbavy veľkú nošu so sebakritikou. Aj tá, čo získa titul Miss World, je k sebe neraz kritická. Prečo je to tak, netuším.

Chlap je malý, tučný, plešatý, nahodí outfit Fantozziho – trenky nad pupok a do toho tielko, a keď sa vidí v zrkadle, tak sa na seba zazubí chrupom zúfalo volajúcom po zásahu dentistu. On sa v ňom vidí ako mačo a jeho pohľad hovorí – stále na to mám, som idol žien. Tak toto teda závidím mužom ja. Ušetria si kopec mindrákov.

Celkovo sa neraz vnímame oveľa horšie, ako nás vidí okolie.

Je preto priam logické, že si navzájom závidíme a porovnávame sa.  Lebo nám nebolo dopriate mať husté vlasy, pekné nohy, guľatý zadoček atď. A tá potvora, čo sa práve vedľa nás postavila na zastávke, toto všetko má. Z motivačných článkov na nás priam kričí, ako sa máme milovať také, aké sme. Každú jednu nedokonalosť. No čo ja viem, ale chce to riadnu odvahu milovať svoje zabiehajúce oko, vyrážku cez celý krivý nos, zuby ako noty na bubon (zub, prestávka, voľno, nič, ďalší zub), porast v podobe chlpov, ktorý rastie kdekoľvek na našom tele…

Ten zoznam je nekonečný…

A tak si predstavte tú nespravodlivosť, keď máte toľko ochlpenia a v takej dĺžke, že aj dlhosrstá kólia môže závidieť, ale na hlave máte tri vlasy v dvoch radoch! Kto by nezávidel ženskej, ktorá povie, že ona sa vlastne ani holiť nemusí, lebo skoro vôbec nezarastá?! A na hlave má leviu hrivu od narodenia.

Alebo zúfalo schovávate svoj nedokonalý úsmev za dlaň pri osobe, ktorá sa na vás cerí dokonalým chrupom, a len tak mimochodom utrúsi, že nemá ani jeden kaz. Zuby zdedila po svojej babke. Samozrejme, že myslí geneticky, nie jej protézu. Pretože babka žiadnu nemala. V 90-ke ju volali „tá šelma zubatá“, keďže stále ešte mala svoje zuby a bez väčších kazov.

Veď vás môže roztrhnúť od zavzdušnenia! Museli by ste byť svätá, aby ste aspoň byľku nezávideli.

Nech vyzeráme akokoľvek, máme v sebe zakorenenú potrebu páčiť sa, ako som už spomínala.

Ako veľmi, vám plasticky ukážem na výrokoch dvoch babiek.

-Vyzerá to, že sa blíži búrka. To aby som išla spať s rúžom na perách. Keby nám náhodou odfúklo strechu a boli by sme v správach.

Druhá babka darovala rodine vlastnú zarámovanú fotku. A dodala:

Až raz umriem, nechcem, aby tu viseli moje fotky, na ktorých som škaredá!

Aj moja stará mama v 90-ke používala mejkap, pod ktorým schovávala pigmentové fľaky. Veľmi ma to prekvapilo. Skutočne som bola dovtedy presvedčená, že v takom veku je to už každej jedno, ako vyzerá. Zdá sa, že nie je. Môže byť aj vojna a niektoré ženy sa dožadujú kolagénu. Nie na kĺby, ale aby mali vypnutú pleť bez vrások. Aj také som zažila. Samozrejme, je to otázka priorít. Proste, niekto sa o seba bude starať za každých okolností.

Viete, čo ma vyprovokovalo napísať toto zamyslenie?

Tie závistlivé komentáre pod fotkami herečiek. Hlavne tých starších, ktoré stále vyzerajú výborne. Majú postavu aj pleť vysokoškoláčky. No, dobre. S prižmúreným ľavým okom. Ale fakt vyzerajú stále dobre. Aj tie, ktoré nepodľahli botoxovému trendu. A už sa tam roja komentáre typu „aj ja by som tak dobre vyzerala, kebyže mám toľko peňazí a celý život by som nič nerobila.“

Skutočne?

Videli ste už zaguľatenú herečku? Ja áno.

Videli ste už nadmerne vráskavú herečku? Aj takú som už videla. A nejednu.

A nie je to zvláštne? Veď predsa majú peňazí, že už tucet vidiel pri ich prehŕňaní polámali. Tak v peniazoch to asi nebude. A ani v tom, že celý život nič nerobili, lebo však vyzerajú, akoby chodili na nočné dvanástky od svojich piatich rokov a k tomu vyfajčili celý kubánsky kontraband.

Každá chce dobre vyzerať, ale nie každá je ochotná niečo pre to obetovať a urobiť.

A tu je ten psík zakopaný (inak neviete, kto toto prirovnanie vymyslel, a prečo zakopal práve psa?:-)). Poďme teda toho psíka obrazne vykopať a dať na frak závisti.

Ako som už spomínala, je to vec priorít. Ak má niekto prioritu  sadnúť si k telke, vyjedať deň čo deň pri tom misku čipsov a dosoliť si ich ešte slzami pri telenovele, tak je jasné, že nebude mať štíhlu postavu.

Ak má niektorá pitný režim len 5 káv a krabičku cigariet, niet divu, že vyzerá ako adeptka na slivku do vianočnej kapustnice. Tá je tiež taká vysušená. A je stvorená pre reklamu – na vrásky.

A poďme sa pozrieť medzi obyčajné ženy.

Poznáte matku troch detí a manželku priemerne zarábajúceho chlapa, ktorá pracuje piatky, sviatky a vyzerá ako práve zídená z predvádzacieho móla?

Ešte raz si tú vetu prečítajte.

Je z nej jasné, že tvrdo pracuje, nemá veľa peňazí a vyzerá dobre. V čom tkvie jej úspech? V prioritách. Nenájdete ju pri telenovele chrúmať čipsy. A je ochotná vstať o pár minút skôr a popracovať na svojom výzore. Večer si ide trebárs zabehať, cez víkend zoberie deti do prírody a podobne. A je ochotná investovať časť svojho zárobku do seba. Tie prefíkanejšie investujú manželov plat.

Ak teda nič pre svoj lepší výzor  nerobíte, tak navždy mlčte. 

Ak sa snažíte a jediná odmena, ktorej sa vám dostane je, že len váš pes pri vás šťastne vrtí chvostom, vtedy máte právo sa ozvať a závidieť.

Neprezradím žiadne tajomstvo, keď napíšem, že aj tá dokonalá bytosť (krásne prefiltrovaná ako káva), ktorú práve obdivujete v obľúbenom magazíne, by objavila na každej jednej z nás, čo by nám závidela. Tak doprajme inej krásny úsmev. Nám príroda nadelila krásny zadok. Že tebe nenadelila ani ten zadok? Tak máš krásne oči, výstavné prsia, opaľuje ťa hneď do hneda, nemáš pehy, máš pehy, vlastné pevné nechty, pleť bez chybičky…

Záver:

Variant č. 1:

A viete, čo je aj tak dôležitejšie, ako váš výzor? Vaše zdravé sebavedomie. A dobrá nálada k tomu. Keď toto spojíte, chlapi sa za vami pôjdu potrhať a ani si nevšimnú vašu medzierku medzi zubami či odstávajúce uško.

Variant č. 2:

A viete, čo je zvláštne na závisti? Dáva nám občas životné lekcie. Vy niekomu niečo závidíte a nakoniec zistíte, že všetko je úplne inak. A nakoniec ste radi, že ste radi.

Ak niekto zrazu schudne, možno zistíte, že tá jeho zoštíhlená postava nebola cieľ. Len vedľajší „produkt“ choroby alebo starostlivosti o člena rodiny, kde je ten človek v jednom kole a nestíha sa ani poriadne najesť. A až vtedy pochopíte, že nie je vskutku čo závidieť. Radšej si necháte svoje kilečká navyše, len nech ste vy aj vaši blízki zdraví.

To je to, čo sa počíta.

Magdaléna Ruttkayová

Autorka je blogerka

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať