Snažíte sa vyhovieť svojej polovičke a odozva žiadna? Máte v rovnici nejakú neznámu, ktorú treba vyriešiť…

Ako budovať dobrý vzťahAko budovať dobrý vzťah? Pojednanie o dokonalosti…

Niekto múdrejší, ako ja, povedal, že dokonalosť je nudná. Ja osobne sa nerada nudím. Takže dokonalosť by ma z tohto titulu nemala zaujímať. Napriek tomu sa o ňu, zrejme v stave nepríčetnosti, snažím. A asi to tak nejak máme zakódované v sebe všetci. Chabreme sa za ňou každý deň a výsledok je aký? No taký, že sadneme večer za nejakú obrazovku, je jedno, či je to TV, PC alebo mobil, a zistíme, že niekto je zas o niečo dokonalejší práve v tom, na čom sme celý deň úporne pracovali.

Dá sa vôbec definovať dokonalosť u človeka?

Som si istá, že ak by sme vytvorili definíciu dokonalosti človeka ako právne záväznú normu a ukázali ju trom právnikom, tak každý by nám ju vyložil inak. Preto nečakajte odo mňa, že by som mala čo len malinkú snahu, vytvoriť takúto definíciu. Môj mozog mi našepkáva, že sa to nedá. Prečo sa teda o ňu aj tak snažíme? Preto, že chceme byť žiaduci.

Ale pozor!

Dokonalosť vôbec nie je žiaduca, ak chceme byť žiaduci. Ťažko sa miluje ten, na kom sa občas nemôžeme zasmiať. Je preto priam žiaduce mať výrobné chyby a kazy aj v konaní. Kto vyrobí trapas, nám tým urobí deň veselším a hneď je nám sympatickejší. Napriek tomu, že my nie sme dokonalí, a dobre vieme, že dokonalý človek ani neexistuje, hľadáme dokonalého partnera. A tento životný paradox nás privádza do záhuby.

Veď je dávno jasné, že nám treba troch jedincov, aby nám dali dohromady dokonalého partnera, aj toho sexuálneho. Bigamia je u nás zakázaná, ale nie je zakázané žiť spolu bez papiera.

Poďme sa pozrieť, ako by to vyzeralo v praxi.

Ja potrebujem troch, aby spĺňali moje predstavy. Ale keďže ani ja nie som dokonalá, tak by som mala začať hľadať ďalšie dve, aby ten môj (teda vlastne už traja) dosiahol dokonalého partnera. To sme už šiesti! Fúha. No to sa môžeme rovno vrátiť do paleolitu, kde sa žilo v malom spoločenstve. Všetci sa delili o jedlo, radosť, starosť a aj o sex. Ani netušili, kto je otcom dieťaťa, resp. práveže to mohli len tušiť.

Dnešní muži to majú už v hlavách nastavené úplne inak. Potrebujú si byť na 100 % istí, že práve oni sú otcami svojho dieťaťa. V dnešnej dobe to už s testami DNA nie je žiadny problém. Problém je v tom, že ak by boli citovo zainteresovaní, tak by mali kolosálny problém deliť sa o svoju ženu s ďalšími dvomi. A ani tej žene by nebolo fuk, že ten, ktorého ľúbi, ľúbi ďalšie dve.

Nakoniec zisťujeme, že na tej nanútenej monogamii predsa len niečo dobré bude.

Treba len pracovať na vzťahu a privádzať ho k dokonalosti. Aj keď vieme, že občas budeme ľutovať svoj výber a závidieť šťastne nezadaným. Alebo budeme závidieť partnerku či partnera susedovcom a kolegovcom, lebo na dokonalého partnera, ako vieme, treba ďalšie dve osoby. Dnes som sa zamerala na partnerskú dokonalosť.

Tú chceme ponúknuť hlavne svojím vzhľadom. Ale vedzte, že dokonalosť partnera je na míle vzdialená od jeho vizáže.

Máme sa preto vôbec snažiť byť dokonalí partneri?

Prečo nie.

Je super byť úspešní v partnerstve, ale nemusí byť dokonalé. Stačí, keď sa veľa smejeme, aj zo svojich chýb, milujeme navzájom, a keď nás partner o niečo požiada, tak sa snažme dokonale mu vyhovieť. No dokonale, proste vyhovieť.

Ak sa jedna strana snaží vyhovieť svojej polovičke a odozva žiadna, tak máme v rovnici nejakú neznámu, ktorú treba vyriešiť. Môže sa však stať, že napriek hľadaniu riešenia, neznáma ostáva stále neznáma. Vtedy rovnica nemá riešenie a napriek úsiliu časom rovnica prestáva dávať zmysel.

Vtedy sa treba pohnúť iným smerom a vytvoriť novú rovnicu = dvojicu.

Aj taký je život. Nedokonalý, ale stále krásny. Niekedy dokonca dokonale nádherný.

Magdaléna Ruttkayová

Ak máte záujem nahliadnuť do môjho blogu, je to ľahké. Použite najznámejšiu sociálnu sieť. Tam ma hravo podľa mena nájdete. A potom mi stačí napísať správu a ja vám pošlem link.

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Ako budovať dobrý vzťah, keď zistíte, že partner je narcis?

Ako zistiť, že žijete s človekom s narcistickou poruchou? A čo sa dá robiť? Čo odkazuje Zuzana ľuďom, ktorí s takýmto človekom žijú? Ako to vôbec rozpoznať? A začať žiť ODznova?

 

Mohlo by vás zaujímať