Ako začať nový život po rozvode? Syndróm rozvedeného muža má fázy. Začína to pred rozvodom…

SYNDRÓM ROZVEDENÉHO MUŽA – Ako začať nový život po rozvode

Práve rozvedený muž je prírodný úkaz, ktorý sa začína zjavovať čoraz častejšie. Tento syndróm má skoro každý rozvedený jedinec a má niekoľko vývojových fáz. Našťastie, je liečiteľný. Ako začať nový život po rozvode?

Prvá fáza nastáva dokonca ešte pred rozvodom.

Fáza tzv. neveriaci Tomáš – ja tomu nemôžem uveriť. Ono treba spozornieť, keď žena vyšle výstrahu smerom k mužovi.

– Spamätaj sa!

Vtedy by sa s tým možno dalo niečo ešte urobiť.

Lenže chlap neverí. Ale uverí, keď mu príde žiadosť o rozvod. Pretože svoju polovičku niečím vytočil ako žiarovku. Cesty späť už niet.

To si tak sadne potom na lavičku, na ktorej o niekoľko mesiacov bude sedieť opäť, ale budú mu robiť spoločnosť aj dva kufre. Keď je majetnejší, tak aj štyri. Ale ani ten nemá vyhrané, má príkaz dva po vybalení vrátiť.

Veď rozvod prebehol nielen od stola, ale aj od matraca. Keď je žena blahosklonná, venuje mu ten matrac a jeho bicykel k tomu.

Ale nepredbiehajme. 

Zatiaľ sedí a vyzerá ako zmoknuté mača. Okoloidúci sused by musel byť slepý, aby to „mačiatko“ prehliadol. Stisne mu srdiečko a prisadne si.

– A tebe sa čo stalo?

– Ona sa chce so mnou rozviesť.

– No a…?

– Ako to ja zvládnem, však si neviem ani oprať…

– Ako nič, neboj. Na to sú práčky a pracie prášky. Neber to ako tragédiu, odsťahuj sa a ideš znova žiť.

Chlap si prejde ďalšími fázami ako nič, užíva si v náručí sfrustrovaných štyridsiatničiek, ktoré si prechádzajú tiež svojimi vlastnými fázami a zrazu zistí, že je už vyliečený a pripravený kedykoľvek sa opäť vrátiť k svojej exmanželke.

Už jej dávno všetko odpustil.

Príbeh po rokoch ožíva znova. Len obsadenie sa mení

Hrdina z lavičky je zahojený, pripravený rozdávať svoje múdro podobne postihnutým súkmeňovcom. Aby bolo jasné, oni sú postihnutí spoločným osudom, inak sú zdraví a všetkého schopní. Aj sa opäť oženiť a čakať zázrak, že s touto to bude iné. No nebude. Aj tu mu bude vyčítaná doska dohora vztýčená, neparfumované ponožky nespárovane oddychujúce na podlahe, oprskané zrkadlo… a kamaráti.

Ale zatiaľ inde, v inom Matrixe, sa niekto ďalší oslobodil zo sveta snov. Na scénu nám vstupuje ďalšie zmoknuté mačiatko mužského rodu. Je vo fáze šoku, alebo aj „sám s kuframi na dvore“.

Mačo (nemýliť si to s machom!) mal síce štyri kufre a všetučky boli len jeho, mohol si ich nechať, ale jeho vyslobodená duša bola aj tak zmätená. Mačiak, časom kocúr na love, sa po pár dňoch rozkukal v prenajatom byte a došlo mu, že má síce až štyri kufre vecí, ale neodvratne sa raz zašpinia všetky.

On nie je Alžbeta II., lebo tá má všetko len jedenkrát oblečené. On bude nosiť veci do roztrhania a treba ich medzitým aj oprať. A sme tam, kde sme boli pri prvom mačiatku.

Treba prať…

Niežeby títo muži všetkého schopní práčku kupovali prvýkrát, veď aj manželkám kedysi nejakú kúpili, ale tak rozhodli sa sami si ju doviezť a spojazdniť. Však sú predsa machri, to dajú. Ale práčke sa po zapnutí niečo nepáčilo a dávala to najavo nielen blikaním, ale aj prapodivným zvukom, ako keď niečo drhne.

– Nejdeme sa pozrieť do návodu na obsluhu?

– Nie, návody sú pre s.ačky! – vraví ten čerstvo rozvedený.

No veď ono stačilo len uvoľniť bubon, načože návod, pche.

Tak, to by sme mali…

Práčka stojí, je funkčná, ale len čistá voda neoperie. A tak sa išlo na nákupy pre začínajúceho osamelého mládenca. Jeden so skúsenosťami, druhý nováčik. Obchod bol nabitý tovarom všetkého druhu a najprv im cvrnkli do nosa taniere a poháre. Čerstvý rozvedenec bral do vozíka celé sady. Starý praktik ho hamoval, aby zastavil nákupné nadšenie.

– Načo ti je 12 kusov? Veď žiješ sám! Tu sú po jednom kuse, zober si len toľko, koľko potrebuješ.

– Tak šesť?

Praktik včas zastavil oči, aby nešli hore stĺpikom.

– Máš tri deti, každému jeden tanier a jeden pre teba, čiže štyri ti stačia. A takisto poháre. Čím menej toho budeš mať, tým menej budeš umývať.

O niekoľko regálov ďalej sa dostali k tomu, po čo prišli pôvodne. K pracím potrebám. Chlap s bohatou praxou mu odporúčal prací gél, nie prášok. A prišla na rad aj aviváž.

Prvý rozvedený mal už všetky vyskúšané a jednoznačne mu odporúčal svoju obľúbenú značku. Bolo potrebné vybrať už len vôňu.

Jednu otvoril a dal mu pričuchnúť.

Začali vzbudzovali pozornosť. Však dvaja chrumkaví chlapi v najlepších rokoch spolu na rodinných nákupoch a čuchajú aviváž.

– Sme jak dvaja buzeranti, toto ja už nedávam. Zober hocijakú. Nech už skončí tento cirkus.

Tak jedna fľaška s voňavým obsahom pristála pod sušiakom na bielizeň. Pri uterákoch sa vôbec nezdržali. Kufre obsahovali aj uteráky, to mu žena nabalila. Ani tie nemusel vracať. Dobrú ženu si kedysi vybral, starostlivú. Pokladníčke trhalo kútikmi pri pohľade na pekný párik, ktorý pyšne kočíkoval svoj nákup smerom ku nej. Už z diaľky jej boli jasne vyfarbení do dúhova.

A po vete toho, ktorého osud ošľahal prv, už nemala žiadne pochybnosti.

– Preboha, zabudli sme na štipce!

To sa už nezdržala a otvorene sa na nich zubila.

Po fáze nákupov prichádza fáza „to zvládnem sám“. 

Ej, bisťu, nebolo väčšieho hrdobca, ako keď zahlásil, že už pral a voňalo to.

-Veď to vôbec nie je ťažké! – dodal.

Potom prichádza ďalšia fáza. To nezvládnem až tak úplne sám. Treba upratovať, variť… a sexovať. Tu má náš aktér niekoľko možností. Buď bude na to ozaj sám a Kája mu bude vzorom – to zvládnu sám, na to snad sílu mám, alebo si niekoho nájde. Pri hľadaní si musí ujasniť, či ide za tieto služby platiť, alebo nájde ochotníčku.

Starý praktik mu ponúkol svoju dcéru.

No tak prrrr, nie sme v treťotriednom filme, samozrejme, ako výpomoc na upratovanie! Študentke sa hodí každé euro. Kocúr lovil v iných vodách, starších. Na začiatku sú to blonďavé vody, časom sa zmenia na čierne.

Dcéra o tom jemne informuje otca, že ujo ma zrejme novú známosť. Ocino dávno vie, veď aj on je kocúr na love a tiež už mal v odtoku celú farebnú škálu. Rozvod a znovu nadobudnutú slobodu treba predsa riadne osláviť, to je tá najkrajšia fáza, fáza zábavy.

Po týchto oslavách nastáva posledná fáza, fáza samostatnosti. Syndróm ide do stratena. 

U niekoho je aj fáza a là Truhlík: všade som bol, všetko viem, ženu nepotrebujem. Ale takých mužov je málo. Väčšina si, našťastie, nedá povedať a potrebuje vo svojom živote jeden pevný prístav – v náručí milovanej a milujúcej ženy. A tomu sa hovorí terno.

A ako toto všetko viem?

Jeden známy úžasne voňal. Porozprával mi svoj dlhý príbeh o olejových parfumoch, ale do prania! Život vás naučí.

Začal asi takto:

– To som ti raz tak sedel na lavičke…

… a zbytok už viete…

Kolobeh života je úžasný, raz kedysi prvý rozvedený muž poradil druhému s tým, ako začať nový život po rozvode. A ten pomohol ďalšiemu a ten ďalší ratoval toho prvého, ktorý sa stihol rozviesť znova… a takto to ide dokola.

Podobnosť s inými mužmi vôbec nie je náhodná. Nejeden z vás sa v tom spoznal.

Môžete sa zapojiť do diskusie, že aj vášho kamaráta susedov brat (však sa nemusíte hneď priznávať, že toto sa stalo priamo vám) si touto radostnou etapou života prešiel tiež.

Magdaléna Ruttkayová

Ak máte záujem nahliadnuť do môjho blogu, je to ľahké. Použite najznámejšiu sociálnu sieť. Tam ma hravo podľa mena nájdete. A potom mi stačí napísať správu a ja vám pošlem link.

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať