Viete, že nízka sebadôvera a pocit menejcennosti či nedokonalosti môžu mať vplyv na to, ako vidíme?

Foto: Ali Geršičová

Vidíte dobre? Nízka sebadôvera a pocit menejcennosti či nedokonalosti môžu mať vplyv na to, ako vidíme?

Keď sa povie krátkozrakosť, nie každý si hneď dokáže predstaviť, čo sa skrýva za týmto pojmom. Zvyčajne totiž nie je úplne jasné, či ide o rozmazané videnie do diaľky alebo na blízko a či sa koriguje šošovkami s plusovými alebo mínusovými dioptriami.

Tí, ktorých sa tento problém bytostne dotýka v tom majú jasno.

Ide o rozmazané videnie do diaľky,  ktoré sa napravuje okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami s mínusovou korekciou (rozptylkami).

Pre ostré videnie je dôležité, aby sa lúče svetla odrazené od predmetu, na ktorý pozeráme, a ktoré sa lámu na zakrivenom povrchu očnej gule, spojili vzadu na sietnici v jednom bode, ktorý sa nazýva žltá škvrna. Je to miesto najostrejšieho videnia, naše centrálne videnie.

Krátkozraké oko je charakteristické predĺženou očnou guľou, čo spôsobuje, že spomínané lúče sa zbiehajú skôr než dopadnú na žltú škvrnu, t. j. ešte pred sietnicou. Na sietnicu potom dopadnú rozptýlené na väčšiu plochu než je žltá škvrna, preto vidíme rozmazane.

Pomocou šošovky rozptylky dokážeme tieto lúče sústrediť do jedného bodu a zabezpečiť tak ostrý obraz sledovaného predmetu.

To ako sa krátkozrakosť prejavuje, aj ako ju vieme napraviť pomocou šošovky rozptylky, už teda vieme. Oveľa náročnejšie je však zistiť pôvod, príčinu jej vzniku.

Keď s týmto problémom prvýkrát navštívime očného lekára, jeho otázky zrejme budú smerovať k tomu, či niekto v našej rodine už krátkozrakosť mal alebo má. Ak áno, pôvod je jasný, za všetko môže genetika.

Okrem genetiky však existujú aj ďalšie teórie vysvetľujúce pôvod krátkozrakosti.

Výživovo-metabolická teória hovorí, že krátkozrakosť je výsledkom stravovania a/alebo metabolických faktorov (nedostatok vitamínov, podvýživa; zubné kazy; znížená funkcia štítnej žľazy; vplyv hormónov; vedľajšie účinky niektorých liekov spôsobia krátkozrakosť 1 – 6 dioptrií, po ich vysadení sa zrak vráti do pôvodného stavu,  atď.).

Ďalšia teória sa zameriava na to, ako oči používame. Podľa nej je krátkozrakosť výsledkom nadmerného používania očí pri pozeraní na blízko; vplyv slabého osvetlenia na zrak, atď.

Podľa inej teórie, ide o biologickú variáciu, t. j. krátkozrakosť aj ďalekozrakosť sú, vo väčšine prípadov, len dôsledkom  alebo obyčajným kolísaním v dĺžke očnej gule a sile očných optických prvkov tak, ako sa bežne vyskytujú rozdiely vo všetkých biologických systémoch – vo výške, v hmotnosti, v dĺžke prstov, dĺžke nôh, atď.

Ako ďalšie možné príčiny krátkozrakosti sa uvádzajú napríklad aj iné choroby tela, nedostatok slnečného svitu, či fyzickej aktivity a pod.

Foto: Ali Geršičová

Veľmi zaujímavá je teória psychológie, osobnosti, emócií, ktorá hovorí, že krátkozrakosť a podobne aj ďalekozrakosť sú príznakmi emocionálnych zvykových postojov.

Janet Goodrich, Ph.D. austrálska zraková terapeutka vo svojej knihe How to Improve Your Child´s Eyesight Naturally píše:

„Krátkozrakí ľudia sú veľmi citliví a strach zo zlyhania maskujú svojou húževnatosťou, dobrým vychovaním alebo sa stávajú triednymi klaunmi. Mladý krátkozraký človek cíti povinnosť byť perfektný v očiach druhých, ale vo vlastných zostáva nedokonalý.“

Behaviorálni optometristi – to sú takí, ktorí berú do úvahy vplyv správania človeka na jeho zrak, na základe dlhodobých pozorovaní zosumarizovali základné charakterové črty krátkozrakého človeka:

Uzavretý, orientovaný na seba, plachý, samotársky. 

Ako dieťa veľmi dobrý v škole. Viac času trávi sám doma než v spoločnosti, má málo kamarátov. Jeho myseľ často  fantazíruje.  Dokáže podávať výkony pod veľkým tlakom.

Dr. Roberto Kaplan, profesor optometrie a špecialista na zrakovú terapiu vo svojej knihe The Power Behind Your Eyes uvádza:

Z rozhovorov s desiatkami tisíc krátkozrakých pacientov som bol schopný katalogizovať vzory osobností a ich potenciálne správanie. Krátkozrakí ľudia majú často podobné znaky. Precízni, intelektuálne založení, introverti. Uprednostňujú analytické a logické myslenie pred emóciami. Svet je pre nich zmätočný, nevedia ako zvládať situácie, ktoré sú tam vonku, mimo nich. Sú to vášniví čitatelia. Excelujú v škole. Ako povolanie si zvyčajne volia inžinierstvo, účtovníctvo, informačné technológie.

Ak sa zmení ich vnímanie a zlepší ich zrak, dosť často túžia po zmene takých aspektov života ako je kariéra či vzťahy.“

Neviem ako vy, ale v mojom prípade všetky uvedené charakteristiky dokonale sedia. V mladosti som bola samotárka, introvertka, večne s knihou v ruke. Patrila som medzi najlepších študentov.

Som vyštudovaná inžinierka v odbore účtovníctvo a audítorstvo.

Po dvadsiatich rokoch sa môj zrak zlepšil a okuliare nepotrebujem už viac než 14 rokov.

Zmenila som aj povolanie. Namiesto účtovníctva vyučujem Batesovu metódu prirodzeného zlepšenia zraku. (pozn. redakcie – Rozhovor o metóde nájdete TU – KLIK  )

Čo dodať na záver?

Doktor optometrie Jacob Liberman, autor aj u nás známych kníh Dobrý zrak bez brýlí a Světlo – Lék budoucnosti v jednom zo svojich videohovorov hovoril práve o tom, ako súvisí naše vnímanie sveta s naším zrakom.

V pamäti mi utkveli 3 jeho myšlienky:

1. V angličtine EYE (oko) = I (ja) – obidve slová sa vyslovujú rovnako

2. I SEE (vidím) = I UNDERSTAND (rozumiem) – v angličtine vidieť znamená aj rozumieť

3. AKO VIDÍM OČAMI, TAK VIDÍM SVOJ ŽIVOT (a naopak) – náš vnútorný zrak odráža ten vonkajší.

Jacob Liberman (a nielen on) na prvé miesto kladie náš psycho-emocionálny stav a vnímanie/chápanie života ako hlavný faktor ovplyvňujúci naše videnie.

Pozvánka

V septembri budem súčasťou podujatia SooGooD. Budem viesť workshop na tému zlepšenia zraku prirodzene. Pozrite si celý program. Keď vás osloví, pridajte sa…

LINK: SooGooD

Daniela Maťuchová

Ing. Daniela Maťuchová  – ProVitalis – www.provitalis.sk
Foto: Ali Geršičová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať