Návodov na pesto z medvedieho cesnaku je veľa. Ja vám ponúkam základný, ktorý je mojím favoritom

Cesnak medvedí (Allium ursinum) + recept na pesto z medvedieho cesnaku

S príchodom jari sa všetko živé prebúdza, hlási sa k životu. Jar vždy prináša novú nádej na slnko a teplo. Vnútorne nás oblaží a roznieti, rozradostní nás zeleň i jasavý svet vtákov a my máme tú možnosť to všetko celým srdcom precítiť.

MEDICUS CURAT, NATURA SANAT – LEKÁR LIEČI, PRÍRODA UZDRAVUJE

Cesnak medvedí, ľudovo zvaný aj medvedí lenek, je jedným z prvých poslov jari a ja ho nesmierne milujem.

Hneď ako sa objaví, je mojím favoritom a rozhodne nesmie chýbať v mojom jedálničku. A keďže ho ozaj mám veľmi rada a jeho obdobie rastu je obmedzené, uchovávam si ho v podobe „medvedieho pesta“, aby som mohla z jeho účinkov profitovať čo možno najdlhšie.

Latinský názov cesnaku medvedieho vo voľnom preklade znamená „určený pre medvede.“ Táto rastlinka rastie hojne na Sibíri, kde ho s obľubou konzumujú medvede, aby si po zimnom spánku prečistili žalúdok, črevá i krv. To sa prenieslo aj do jeho pomenovania. Starovekí Germáni verili, že im dodá medvediu silu. V stredoveku bol vraj účinným prostriedkom proti upírom. Cesnak medvedí rastie aj na väčšine európskeho územia na vlhkých lúkach a v lesoch, pri zbere ho skôr zacítime, ako zbadáme.

Rastlina na pohľad pripomína konvalinku, no typická vôňa v momente vylúči zámenu. S ohľadom na túto novú zelenú krásu, by sme mali podstúpiť jarnú kúru odhlieňovania a prečisťovania. Prinesie nám zdravé, isto nezanedbateľné osvieženie.

Cesnak medvedí má v podstate rovnaké vlastnosti ako cesnak kuchynský, len oveľa liečivejšie.

Je preto vhodný najmä ako súčasť jarných kúr na prečistenie a lieči chronické kožné choroby. Túto rastlinu si obzvlášť pochvaľoval švajčiarsky lekár, zelinkár a kňaz Johann Kunzle:

„Prečisťuje celé telo, odstraňuje choré, usadené látky, ozdravuje krv, vypudzuje a zneškodňuje jedovaté substancie. Večne chorľavejúci ľudia s lišajmi, múčnatou tvárou, škrofulózou a reumatizmom, mali by si cesnak medvedí ceniť nad zlato. Ani jedna bylinka na zemi nie je taká účinná na čistenie žalúdka, čriev a krvi. Mladí ľudia budú prekvitať ako ružové kríky a rozvíjať sa ako jedľové šišky na slnku!“

Kunzle ďalej uvádza, že pozná rodiny, ktorých členovia predtým chorľaveli, po celý rok chodili po lekároch, mali plno vyrážok a lišajov, tvár olovnatosivú, akoby už boli jednou nohou v hrobe a len-len ušli hrobárovi z lopaty, no po dlhšom čase užívania tohto skvelého božieho daru celkom vyzdraveli a ožili.

Cesnak medvedí môžeme užívať aj ako koreninu, kedy čerstvé listy rastlinky (zbierame ich v apríli a v máji) pokrájame nadrobno ako pažítku alebo petržlen a dajú sa na chlieb, do polievok, šalátov a jedál. Alebo ho používame vo forme tinktúry, vína alebo pesta, kedy ho máme poruke po celý rok.

 

Návodov na pesto z medvedieho cesnaku je veľa. Ja vám ponúkam základný, ktorý je mojím favoritom:

  • 150 g medvedieho cesnaku
  • 100 ml olivového oleja
  • ½ ČL himalájskej alebo morskej soli
  • štipka mletého čierneho korenia

Listy cesnaku medvedieho nakrájame na cca 2-3 cm pásiky. Všetky ingrediencie vložíme do mixéra a mixujeme na požadovanú koncentráciu. Je fajn nechať aj pár celých kúskov. Vzhľadom k tomu, že cesnak má silné antibakteriálne účinky, jeho konzervácia je ľahká – pestom naplníme fľaštičky od výživy, dobre ich uzatvoríme a skladujeme v chladničke. Takto uskladnené pesto z medvedieho cesnaku vydrží až do ďalšieho roku.

Ešte nakuknime do starého herbára:

„Cesnak medvedí usuš, rozdrv na prach a za jednu štvrťku (1 štvrťka = asi 4,5 g) z neho uvar vo víne. Ak to víno budeš piť, otvorí ti pečeň a slezinu.“                    (Juraj Fándly, Zelinkár, Trnava 1793)

Na zdravie, priatelia!

Autorka textu: Ing. Mária Verbeníková

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať