Prevencia ochorenia pečene je životne dôležitá a odporúčam ju dospelým 2x ročne…

Prevencia ochorenia pečenePrevencia ochorenia pečene je životne dôležitá a odporúčam ju dospelým 2x ročne. 

Renomovaný odborný časopis Journal of Hepatology zaraďuje Slovensko medzi krajiny s „veľmi vysokou a stúpajúcou“ úmrtnosťou na následky chorôb pečene. Preto je prevencia ochorenia pečene je životne dôležitá. Z európskych krajín je Slovensko na 4. mieste a súčasne Slovensko je 1. na svete vo výskyte cirhózy pečene, konečného štádia všetkých chronických chorôb pečene (Lancet Gastroenterology Hepatology 2020).

Doposiaľ v rámci projektu SÍRIUS vyšetrili cca 2 500 občanov SR, z ktorých 50 % má v rámci vyšetrenia zachytenú steatózu (stukovatenie) pečene!Choroba pečene je najčastejšia príčina smrti dospelých na Slovensku vo veku 25 – 45 rokov a v priemere skráti život pacienta o 20 rokov.

Často potom maloleté deti takto zbytočne predčasne prichádzajú o otcov a matky. Ženy o manželov, muži o manželky, matky a otcovia o synov a dcéry.

Prevencia? 

Prevencia ochorenia pečene je životne dôležitá a odporúčam ju dospelým 2x ročne, na jar a na jeseň v trvaní jedného mesiaca. Ak už máte pečeň chorú, je potrebné aktívne podporiť jej samouzdravovaciu schopnosť vhodnými bylinkami. Doba trvania? Až do jej plného uzdravenia.

Možností, ako podporiť zdravie pečene, je veľa a je možné pri prevencii vybrať si podľa preferencií:

Liečivá zmes bylín na prípravu čaju: 1 ČL vsypať do šálky, zaliať vriacou vodou, lúhovať ¼ h, scediť a popíjať priebežne počas dňa, po dúškoch 2 – 3 šálky denne.

Liečivá zmes koreňov na prípravu macerátu: večer vsypať 1 PL do termosky, zaliať vriacou vodou 350 ml. Ráno scediť a piť 3x denne po 100 ml, ½ h pred jedlom

Extrakt (tinktúra): 3x denne pridať 33 kvapiek do 50 – 100 ml vody a vypiť ½ h pred jedlom.

Liečivý MIX olejov: 3x denne s jedlom skonzumovať 1 ČL

Pri diagnostikovanom ochorení pečene závisí od prípadných ďalších diagnóz a konzumovaných liekov, ktoré 2 až 3 produkty súčasne potrebuje chorý užívať, aby sa jeho pečeň uzdravila.

Pre ozdravenie pečene sú všeobecne najviac známe semená pestreca mariánskeho, pričom sa odporúča niekoľko spôsobov prípravy liečivého produktu a následnej konzumácie:

  • Celé semeno sa v množstve 30 g zaleje 500 ml vody. Privedie sa do varu a na malom plameni pomaly varí, kým neostane 250 ml odvaru, ten sa konzumuje po 1 PL každú hodinu.
  • Mleté semeno 1 ČL nasypeme do šálky, zalejeme 250 ml vriacej vody, lúhujeme 20 min a pijeme po dúškoch 2 – 3 šálky denne.
  • Olej lisovaný zo semien – 3x denne s jedlom skonzumujeme 1 ČL.

PS.: Najviac sa mi osvedčila konzumácia kvalitného oleja z pestreca (rozdiel v kvalite a následných účinkoch olejov je podľa mojich skúseností priepastný).

Ďalšou známou liečivou bylinou pre zdravie pečene je koreň púpavy lekárskej.

Pričom najsilnejší je vykopaný a spracovaný na jeseň alebo na jar, keď vyrašia prvé listy.
Na prípravu odvaru z púpavy sa 1 PL suchých rozdrvených koreňov naleje do 1 šálky horúcej vody, varí sa 15 minút a potom sa ochladí 45 minút pri izbovej teplote. Vypite 1/2 alebo 1/3 šálky 15 minút pred jedlom podľa zdravia pankreasu.

Z mojej praxe ponúkam niekoľko tipov menej známych liečivých bylín pre zdravie pečene:

Bylinka, ktorá ma už v názve pečeň – pečeňovník trojlaločný (Hepatica nobilis).

Jej opis nachádzame už v stredovekých herbároch, napriek tomu ju a jej liečivé účinky pozná veľmi málo ľudí. Kvitne skoro na jar, marec – apríl, krásnym modro-fialovým kvetom. Na liečbu sa však zberajú až jej listy v čase, keď odkvitá. Pritom treba dbať na to, aby sme ich nevytrhli aj s korienkami.

Ako jej názov napovedá, lieči všetky ochorenia pečene (nedostatočná funkcia, NAFLD, stukovatelá pečeň, cirhóza, zápal a ďalšie), žlčníka a žlčovodov, ktoré čistí od piesku i kamienkov, upokojuje podráždenú slezinu a je vhodná i pri urologických ťažkostiach. Najvhodnejšie je používať ju v zmesiach.

V minulosti bol veľmi populárny a dnes je menej známy pyštek obyčajný (Linaria vulgaris).

Rastliny rastú v skupinách na slnečných a suchých stanovištiach, na pasienkoch, medziach, úhoroch a roliach od hôr až po nížiny. Byľ je husto listnatá a niekedy rozkonárená, pričom má striedavo sediace a úzko kopijovité celistvo okrajové končisté listy. Zakončuje ju strapec päťpočetných sírovo-žltých kvetov s výraznou ostrohou, dvojzubým horným a trojzubým dolným pyskom, so štyrmi dvojmocnými tyčinkami a s vrchným semenníkom. Kvitne od júna do októbra.

V tradičnom ľudovom liečiteľstve sa používal na liečbu chorôb žlčníka, žlčovodov i pečene. Na rozdiel od iných bylín používaných pri ich liečbe, nechutí horko, čo je v dnešnej dobe výhodou.

Martin Velloria, bylinkár srdcom

 

 

 

 

 

Martina nájdete tu: (LINK-flexitariánstvo)

Prevencia ochorenia pečene a liečenie pečene…

Pozrite si aj rozhovor o pečeni s MUDr. Hrušovským

 

Mohlo by vás zaujímať