Čo robiť pri bolesti kostí? Ak máme na mysli bolesť kostí ako takých, nie bolesť kĺbov, šliach, svalov?

Bolesti kostí

Dostal som otázku, čo robiť pri bolesti kostí. Ak máme na mysli bolesť kostí ako takých, nie bolesť kĺbov, šliach či svalov, tak prvým dôležitým predpokladom je určiť zdroj bolesti kostí, pretože ich je viacero.

U detí býva bolesť kosti často spojená s obdobím rýchleho rastu v čase dospievania. U žien po menopauze môže bolesť spôsobovať aj niektorý stupeň osteoporózy.  Dochádza ku krehnutiu kostí, k ich prasklinám až zlomeninám. No a potom sú extra závažné diagnózy, pri ktorých tiež bolia kosti. Tie v tomto článku nevezmeme v úvahu.

Ako si teda môžeme pomáhať?

V našej tradičnej bylinkárskej praxi je to hlavne Symphytum officinale (kostihoj lekársky) na vonkajšiu aplikáciu.

Na liečbu používame koreň, ktorý zo zeme vyberieme na jar, keď vyrašia prvé listy, alebo na jeseň, keď už listy zožltnú. Prečo? Koreň je pre rastlinu „špajza“. Plná je na jeseň po období rastu a na jar zase v koreni nastane jeho „prebudenie“, naštartovanie pre nový život. Pokiaľ ho vykopeme počas leta, tiež pomôže, no jeho účinky sú slabšie.

Kostihoj

Koreň po vykopaní umyjeme pod tečúcou vodou a necháme obschnúť. Následne posekáme na centimetrové kúsky a spracujeme na tinktúru, masť alebo pripravíme kašovité obklady z nastrúhaného koreňa.

Možnosťou je aj posekaný koreň zaliať Alpou, resp. Lesanou. Dať na tmavé miesto, ideálne denne pretrepať, po mesiaci scediť a následne používať na potieranie boľavých miest.

V tradičnom liečiteľstve východných Slovanov používajú pri bolestiach/zápaloch Comarum palustre (nátržník močiarny – sabelnik baľotnyj).

Na liečbu sa opäť používa koreň a rhizóm, rovnako sa vykopáva skoro na jar alebo na jeseň, jesenný zber je však uprednostňovaný. Kvalita sa posudzuje podľa prierezu koreňa (rhizómu) – ak je dutý, pokladá sa za kvalitnejší.

Bolesti kostí - nátržník
Bolesti kostí – nátržník

Najčastejšie sa následne spracuje na extrakt (tinktúru) vo vodke, ktorá je tam tradičným nápojom.

Po spracovaní sa konzumuje 3 – 4x denne ½ h. pred jedlom, v množstve 1 ČL – 1PL, podľa hmotnosti, po dobu 21 dní. Nasleduje 7 dní pauza a opäť možno absolvovať 21-dňový liečebný postup.

Súčasne je možné extraktom aj masírovať boľavé miesta 1 – 2x denne.

Pokiaľ sa vyhýbate aj stopám alkoholu, potom si pripravte liečivý odvar.

Odvar pri bolesti kostí

Do šálky, ktorá je vo vodnom kúpeli, vsypte 1 PL koreňov a zalejte vriacou vodou 200 ml, držte vo vriacom vodnom kúpeli ¼ h. a následne nechajte pomaly chladnúť ¾ h. Preceďte a doplňte do objemu 200 ml prevarenou vodou. Konzumujte 3x denne ½ h. pred jedlom po 1 PL.

Martin Velloria, bylinkár srdcom

 

 

 

 

 

Martina nájdete tu: (LINK-flexitariánstvo)

Mohlo by vás zaujímať