fbpx
Zázračné bylinky rastú v máji

3 TOP májové liečivé rastliny. Míňate v lekárni majetok? Zistite, ktoré liečivé byliny práve zakvitnú

Zázračné bylinky rastú v máji3 TOP májové liečivé rastliny. Míňate v lekárni majetok? Zistite, ktoré liečivé byliny práve zakvitnú

Mnohí z vás počas obdobia stíšenia a útlmu objavili čaro prírody. Veď v podstate nebolo veľmi kam inam na vzduch. Lesy a podhorské lúky nám poskytujú nielen čerstvý vzduch, ale aj liečivý pokoj a lekáreň, ktorá je zadarmo. Vyžaduje si len rešpekt a zaobchádzanie s láskou a úctou.

Možno ste si pri prechádzke ani neuvedomili, že ste prešli okolo liečivej bylinky, lebo na prvý pohľad pôsobila ako burina. Rovnako tak obyčajné listy stromov nepôsobia zrovna ako účinný liek. Príroda je v tomto smere však úplne dokonalá a poskytuje nám presne to, čo v daný moment potrebujeme.

Práve na jar toho vylieza zo zeme najviac. Každá bylinka má svoje špecifické vegetačné obdobie, preto ak si chcete nejakú liečivku vlastnoručne natrhať, treba čo to naštudovať, aby ste zber nepremeškali.

Zázračné bylinky rastú v máji. Čo kvitne práve teraz?

Vrchol jarnej bylinkovej sezóny je práve v máji, ktorý je bohatý na všetko kvitnúce. Omamné vône sa šíria vzduchom – orgován, čerešne, jablone, rôzne kríky.

HLOH OBYČAJNÝ

Jedným takým voňavým kríkom je práve hloh. Je to snáď najrozšírenejší krík na Slovensku. Rastie na stráňach a okrajoch lesov a dokonca ho nájdete aj v niektorých záhradách ako okrasné kríky a dosť sa objavuje aj v mestských parkoch. Nádherne kvitne a vonia a neskôr má výrazné červené plody.

Hloh je bylinkou srdca. Pozitívne pôsobí na celý kardiovaskulárny systém, zlepšuje prekrvenie vencovitých tepien, cirkuláciu krvi, znižuje krvný tlak, stabilizuje srdcový rytmus. Okrem toho blahodárne vplýva aj na psychické prejavy súvisiace so srdečnou energiou – depresie, úzkostné stavy, stres či strach, ktoré sa na fyzickej úrovni prejavujú práve nepravidelným alebo zrýchleným búšením srdca. Pre dnešný uponáhľaný svet hotový poklad, čo poviete?

Účinky tejto liečivky ale nechcite na počkanie. No ak budete trpezliví a v kúre vydržíte, výsledky sa dostavia a budú trvalé.

Hloh
Hloh

ALCHEMILKA OBYČAJNÁ

Alchemilka je výsostne bylinkou žien. Je úplne jedno, v akom období sa momentálne nachádzate. Pomáha v začínajúcej puberte pri nepravidelnej menštruácii, ktorú napraví. Tehotným ženám napomôže pri ochabnutom podbruší, pretože dokáže spevniť svalstvo. Upevňuje tak plod, a pokiaľ patríte do skupiny rizikových prípadov, odporúča sa od tretieho mesiaca na etapy piť čaj z alchemilky. Zároveň sa odporúča piť hneď po pôrode (8 až 10 dní), pretože napomáha rýchlejšej regenerácii a uľavuje pri popôrodných komplikáciách (zápaly podbrušia, horúčka, sneť, hnisanie, vredy, prietrže brušnej blany). Ak ste zrelá žena a trápia vás nepríjemnosti v prechodovej fáze, rovnako vám uľaví čaj z alchemilky.

Okrem ženských problémov má ešte jeden významný liečivý účinok – pomáha veľmi dobre liečiť rany po vytrhnutí zubu, pretože má výrazné sťahujúce účinky.

Nájdete ju predovšetkým na okrajoch lesov a ciest, na svahoch a vlhkých lúkach vo vyšších polohách a v horských oblastiach.

Alchemilka

BAZA ČIERNA

Túto voňavú krásku snáď netreba nikomu predstavovať. Ak ste sa s ňou nestretli osobne (rastie naozaj všade, nielen na okrajoch lesov, ale aj v mestách, záhradách, v parkoch), potom na vás v tomto období musí vyskakovať aj z internetu, kde sa to hemží najmä receptami na obľúbený bazový sirup.

Okrem tejto pochutiny bez éčok, ktorá je obľúbená najmä v rodinách s malými deťmi, má baza tiež liečivé účinky. Je dokonalou liečivkou pri všetkých chorobách z nachladnutia. Pri chrípke ju preto môžete smelo piť aj vo väčšom množstve. Výborne napomáha telu k prirodzenej liečbe a regenerácii organizmu, pretože vyvoláva potenie, ničí choroboplodné baktérie a čistí zahlienené priedušky. Môžete ju okrem čaju využiť aj zvonka pri naparovaní.

Neskôr na jeseň dozrievajú aj plody, ktoré majú iné účinky ako kvety – tíšia bolesti nervového systému, ako sú zápal trojklanného alebo sedacieho nervu (ischias).

Ešte jedno upozornenie na záver. Aj pri bylinkách platí overené pravidlo – všetkého s mierou. Preto ak sa rozhodnete pre bylinkovú kúru, mala by trvať maximálne dva až tri týždne. Pokiaľ chcete kúru zopakovať, je potrebný odstup minimálne jedného až dvoch týždňov.

Martina Oboňová

Kvitne už aj nechtík. Na čo všetko zaberá?

Nechtík lekársky odstráni starecké škvrny, ale dokáže omnoho viac

Mohlo by vás zaujímať