Prípravu nechtíkovej masti podľa tohto receptu zvládne každý. Pozrite, na čo všetko nechtík zaberá…

Nechtík lekársky odstráni aj starecké škvrny.Niekedy predminulý rok priniesol manžel nechtík lekársky a zasadil ho do dvoch kochlíkov.

Teraz ho máme plný dvor a ja som začala pátrať, že načo všetko je nechtík dobrý… Ostala som v nemom úžase. Veď posúďte sami…

Už dlhšie si chodíme po rady k Eni. Je to (aj) naša rodinná bylinkárka, ktorá sa venuje sile prírody. Jej záhrada je vždy plná nechtíku. A teraz už viem prečo.

  • Predovšetkým pomáha na všetky kožné pliagy.
  • Zvyšuje imunitu, pri pravidelnom pití čaju prečisťuje krv, veľmi silno účinkuje pri infekčnej žltačke.
  • Je vynikajúcou podporou pečeneprečisťuje ju a posilňuje, pomáha pri tvorbe pečeňových štiav. Práve preto sa používa aj na vyháňanie črevných parazitov.
  • Upravuje krvný obeh, priaznivo pôsobí na žily a praskajúce vlásočnice, silno pomáha slezine.
  • Má silné pôsobenie aj pri vírusových chorobách.
  • Používame ho ako kloktadlo, upokojuje a dezinfikuje boľavé ďasná. Omývanie očí nechtíkovým záparom zlepšuje zrakpomáha unaveným očiam.
  • Čaj z nechtíkových kvetov pomáha aj pri zápale hrubého čreva, ale aj pri silných hnačkách.
  • Veľmi urýchľuje hojenie rán, ak ranu natierame nechtíkovou masťou, rýchlo pomáha aj pri chrastavosti v nose.

Uvádza na svojej stránke Eniris.

Mňa zaujalo aj to, že nechtík lekársky odstráni alebo zmierni starecké škvrny. Ja našťastie žiadne nemám, ale čoraz viac si všímam u mojich priateľov diskusiu na túto tému. Niektorí z toho majú traumu. Vyskúšajte si preto kúpiť alebo dopestovať nechtík a pripraviť tinktúru či masť. Ak si nechtík zasadíte, bude vám rásť a kvitnúť stále – od jari až do zimy.

Dokonca si ho môžete pridávať aj do šalátu. Nechtík je totižto jedlý.

Príprava nechtíkovej masti – recept od Eni

Postup

Natrhajte si v záhradke nechtíkové hlávky (nejaký pridaný list neuškodí), dajte do smaltovanej alebo sklenenej nádoby. Pridajte toľko nesolenej, domácej bravčovej masti, aby boli kvety v rozpustenej masti celé ponorené. Zohrievajte pomaly až do doby, kým sa začne tvoriť pena. Pozor, pena sa urobí veľmi rýchlo, vtedy ihneď nádobu odstavte a zmes chvíľu miešajte.

Potom kvety v masti nechajte odpočívať až do druhého dňa. Zmes opäť trocha prihrejte, aby sa roztopená masť dala zliať. Zlievajte cez tenké prírodné plátno, najprv nechajte trocha odkvapkať a potom všetku masť cez plátno dôkladne povytláčajte.

Ja si masť zlievam do menších, decových, dvojdecových pohárov a držím v chladničke. Kým mám čerstvé kvety, dovtedy si niekoľkokrát v roku robím čerstvú masť. V zime, ak sa náhodou masť minie, urobím ju z mrazených alebo zo sušených nechtíkových kvetov. Sušené kvety najprv (asi 7-8 minút) nad parou v prikrytej nádobe trocha oživím a potom pokračujem akoby som mala čerstvé kvety.

Zvyšky kvetov sa po vytlačení masti dajú okamžite použiť ako obklady na vystúpené žily alebo na opuchnuté členky. Nechtíková masť výrazne pomáha na kŕčové žily, ak ich denne riadne premastíme a potom ich previažeme plátnom na niekoľko hodín denne (aj na noc, pozor, príliš neškrtiť, iba jemne, zvoľna, ale pevne). Nechtíková masť rýchlo pomáha aj pri zápaloch ciev, nevyliečiteľných vredoch, fistulách, omrzlinách, ranách po popálení. Masť je výborná aj na hojenie rán po operácii, natiera sa priamo do rany. Viaceré skúsenosti potvrdzujú, že nechtíková masť je výborná aj na nohy a prsty napadnuté plesňou.

Tip:

V kombinácii s púpavou a oreganom sa dá vyrobiť hojivý pleťový krém, ktorý je vhodný aj na natieranie pokožky bábätiek. Pokožku vyživuje a spomaľuje jej starnutie. Táto masť sa môže použiť aj na natieranie bradaviek kojacich mamičiek.

Viacej informácii nielen o nechtíku nájdete na stránke www.eniris.eu.

-red-

Mohlo by vás zaujímať