Pripravte si zdravú bazovú malinovku

Je obdobie, kedy nám príroda ponúka hotové poklady. Tento rok si všetci zapamätáme, ako rok, kedy sa mnohí z nás začali obzerať naookolo, pretože príležitosti cestovať sa zúžili často len na spoznávanie najbližšieho okolia.

Začali sme viac chodiť do prírody a okrem svojho najbližšieho okolia spoznávame aj dary, ktoré nám príroda dáva.

Baza je liečivá a výborná aj na prípravu nápojov

Jeden z mojich priateľov pripravil spolu s deťmi fantastickú bazovú malinovku. Nejde o klasický sirup, ktorý sa konzervuje. Ide o nápoj, ktorý môžete po pár hodinách rovno piť. A pohostiť ním aj vašich priateľov. Na jeho prípravu potrebujete iba zopár ingrediencí.

Bazová malinovka je chutná a zdravá

Bazová malinovka je chutná a zdravá

Čo budeme potrebovať na prípravu bazovej malinovky?

3 L fľašu

Väčšiu hrsť neumytých kvetov bazy

Celý bio citrón na krúžky

Cukor podľa chuti (pol pohára napríklad)

Zopár listov medovky (ak máte)

Postup na prípravu bazového nápoja

Postup je veľmi jednoduchý. Do 3L pohára naložíme striedavo bazu, citrón a môžeme pridať lístky medovky. Zalejeme vodou, zakryjeme utierkou alebo gázou, aby nápoj dýchal. Takto pripravenú malinovku necháme stáť cez noc, alebo 5-6 hodín na slniečku. Hotovo.

Podávať ju môžete rovno z fľaše ( ak máte fľašu s kohútikom, tak obsluhu zvládnu aj malé deti). Ak máte radi chladnejšie nápoje, do pohára si môžete pridať zopár kociek ľadu. A osviežujúci nápoj je na svete.

Recept máme od Jána Pullmana s rodinou.

Aké má baza účinky, o tom už onedlho.

Na zdravie!

P.S: Ak máte dobrý recept, ktorý by mohli oceniť aj ďalší čitatelia, napíšte nám. Radi ho zverejníme.

A ešte doplníme zopár informácií o baze

Okrem bazovej malinovky alebo sirupu bez éčok, má baza tiež liečivé účinky. Je dokonalou liečivkou pri všetkých chorobách z nachladnutia. Pri chrípke ju preto môžete smelo piť aj vo väčšom množstve. Výborne napomáha telu k prirodzenej liečbe a regenerácii organizmu, pretože vyvoláva potenie, ničí choroboplodné baktérie a čistí zahlienené priedušky. Môžete ju okrem čaju využiť aj zvonka pri naparovaní.

Plody z bazy dozrievajú na jeseň

Neskôr na jeseň dozrievajú aj plody, ktoré majú iné účinky ako kvety – tíšia bolesti nervového systému, ako sú zápal trojklanného alebo sedacieho nervu (ischias).

Ešte jedno upozornenie na záver. Aj pri bylinkách platí overené pravidlo – všetkého s mierou. Preto ak sa rozhodnete pre bylinkovú kúru, mala by trvať maximálne dva až tri týždne. Pokiaľ chcete kúru zopakovať, je potrebný odstup minimálne jedného až dvoch týždňov.

Viac o bylinách, ktoré rastú najmä na jar sa dozviete tu:

Bylinky, ktoré rastú v máji sú zázračné

 

Pripravte si aj…

Výborná knedľa zo žemlí či rožkov

 

Mohlo by vás zaujímať