Ako používať bylinky? Je ich účinnosť dokázateľná? Radí Martin Velloria

Ako používať bylinkyAko používať bylinky? Je ich účinnosť dokázateľná? Radí Martin Velloria

Ak nás niečo bolí, ideme väčšinou k lekárovi. Mnohí ľudia však časom hľadajú cesty prírodnej pomoci. Niekedy preto, že liečba úplne nefunguje. Niekedy preto, že sa dostanú k informáciám a pátrajú ďalej. Ako používať bylinky? Je ich účinnosť dokázateľná? Čo bylinky naozaj dokážu, o tom som sa rozhodla urobiť rozhovor s bylinkárom srdcom, s Martinom Velloriom.

Martin, ako ste sa dostali k bylinkám? Mali ste profesijne k liečiteľstvu blízko?

Profesijne je viacero mojich príbuzných lekárov vrátane môjho brata. Kým žila babka, vravela, že jeden vnuk lieči bylinkami, druhý je lekár. Už od detstva nás rodičia viedli k zberu tradičných liečivých bylín a k ich spracovaniu. Sušeniu na prípravu čajov, vareniu sirupov či dnes populárnemu púpavovému „medu“ (konkrétne tento nám ako deťom nechutil, včelí bol lepší).  No nebolo to bylinkárstvo v pravom zmysle slova.

Veľa času som ako dieťa strávil v prírode, v lone Strážovských vrchov, a rodinné dovolenky sme trávili turistikou po Československých horách. Študoval som to, čo bolo na Považí tradičné – strojárstvo, a skoro 20 rokov so pracoval v obchode, kde som si prešiel všetky obchodné pozície až po riaditeľa pobočky či Country Managera. Keď som oslávil 40 rokov, prišlo zamyslenie, či takto chcem a viem žiť v zdraví ešte 25 rokov do dôchodku. Odpoveď bola NIE. Zdravý životný štýl – šport, strava, ma sprevádzal po celý čas.

Po 40-ke sa to ľuďom stáva, že sa zamyslia… 

Áno. Preto sme sa s kamarátkou rozhodli otvoriť obchod so zdravou výživou. Po krátkom čase som pochopil, že len „podávanie“ produktov ľudom ma neteší, ale pokiaľ mali zdravotný problém, a ten sme s pomocou prírodných produktov odstránili, to bolo to „pravé orechové“. Takto postupne som prešiel na prípravu vlastných produktov. Najskôr to boli rôzne nápoje pre športovcov – proteínové, pred tréningom, po tréningu, neskôr nápoje pri zdravotných ťažkostiach. Boli to práškové zmesi sušených plodov, koreňov, bylín, ktoré sa zmiešali s vodou a veľakrát pomohli. Ich chuť bola častokrát, povedzme, osobitá, a preto dodnes ich pripravujem, už len keď ma o ne požiadajú ľudia, ktorým pomohli, a opätovne ma o ne žiadajú napriek ich (ne)chutnosti.

Ako používať bylinky - hrozí predávkovanie?

Plynule som prešiel k tvorbe liečivých zmesí bylín na prípravu čajov. Okrem tradičných bylín česko-slovenského bylinkárstva som pred rokmi prešiel aj k tradičnému bylinkárstvu východných Slovanov – https://www.facebook.com/groups/494445658229043 – časť z nich som písal v tejto skupine zameranej na byliny.
V súčasnosti pri liečbe používam mnou pripravované miešané liečivé byliny, liečivé korene, extrakty (tinktúry) – z liečivých bylín východných Slovanov, miešam oleje pôvodom z RF, ako doplnok používam liečivé gély, krémy, mastičky z RF a produkty tradičnej medicíny z RF.

Často sa stáva, že niektorí ľudia alebo aj lekári v silu bylín neveria. Ako používať bylinky?

Je len málo lekárov, ktorí sú ochotní verejne priznať a akceptovať bylinnú liečbu. Osobne som v kontakte len s jedným, pediatrom MUDr. Michalom Slivkom, ktorý napísal aj niekoľko knižiek na túto tému. Veľakrát sa mi stalo, že ľudia lekárom nepovedali o ich liečbe bylinkami, lebo sa báli ich reakcie. Mám však aj úsmevné príhody, keď lekár diagnostikoval ochorenie a predpísal liečbu, oni mi však napísali a objednali si moju prírodnú liečbu. Po jej absolvovaní, počas ktorej neužívali lieky, boli na kontrole a lekár skonštatoval uzdravenie. Keď mu následne povedali, ako to dosiahli, reakcie lekára boli pestré, od odmietania, hnevu, neverenia až po uznanie a pochvalu.

Stalo sa aj to, že pacienti mali v zdravotnej dokumentácii diagnostikované chronické ochorenie, no po dostatočne dlhej spolupráci a po kontrole a meraniach lekárom im bolo zo zdravotného záznamu vyškrtnuté ako nejestvujúce. Krásne sú tiež prípady ľudí, kde boli lekári bezradní a prírodná liečba ich ochorenie zmiernila, uzdravila tak, že im lekári povedali: „Keď vám to pomáha, tak v tom pokračujte.“

Najdôležitejšou zo všetkého je v dnešnej dobe prevencia. Ale ak by sme chceli preventívne užívať byliny na všetko, asi by to nešlo. Čo teda robiť, ak sa človek cíti pomerne zdravý? Treba vôbec prevenciu?

Bylinkári v minulosti odporúčali začať deň horkým čajom – čajom podporujúcim trávenie, ktorý nás naštartuje do nového dňa, to je jedna z možností prevencie. V obdobiach zvýšenej chorobnosti je vhodné popíjať cez deň čaje na zvýšenie odolnosti, imunity, v ktorých sa nachádza echinacea. Večer na pohodu, upokojenie a kvalitný spánok čaje s obsahom medovky, levandule… Ľudia v strese (a kto dnes nie je) čaj s ľubovníkom alebo východným Šišakom bajkalským… Počas horúceho leta popíjať čaje s mätou, ktorá má na telo ochladzujúci účinok, atď.

To, čomu čelí väčšina dnešnej populácie, je stres. A stres stojí za množstvom ochorení. Existuje protistresová bylina?

K protistresovým sa radia tzv. adaptogénne rastliny a je viacero liečivých koreňov, ktoré vieme zaradiť do skupiny antistresových bylín.

Ako používať bylinky - zmes

Sme na konci jari. Ktorú bylinku by si mohli ľudia teraz aktuálne nazbierať a nasušiť a má širokospektrálne použitie? Slovensko je veľmi rôznorodé a čo aktuálne rastie?

U nás, v Kremnických vrchoch – alchemilka, list jahody lesnej, pastierska kapsička, skorocel, fialka poľná, list a kvet púpavy, pľúcnik, prvosienka, smrekové výhonky a pod. Z nich ako čaj na bežné pitie sú vhodné jahodové listy.

A dá sa bylinami predávkovať? Na ktoré byliny si v tomto ohľade treba dať pozor?

Pokiaľ máte záujem pravidelne popíjať bylinkové čaje, odporúčam kúpiť si knihu o liečivých bylinkách. Pretože každá liečivá bylinka je droga a len malo bylín je vhodných na dlhodobé pravidelné popíjanie, aj keď sa cítite zdravo. Pokiaľ pravidelne užívate aj lieky, vtedy je to ešte dôležitejšie.

Ako používať bylinky – hrozí predávkovanie?

Určite áno, predávkovanie hrozí. Je jednoduché pravidlo, bylinky oveľa lepšie účinkujú v menších množstvách pri dlhodobom užívaní, ako krátkodobé užívanie extra veľkých dávok byliniek. Aj bežná žihľava, ak by sme ju používali na prípravu čaju dlhodobo a veľa, vám vie spôsobiť problémy. Z pohľadu možného predávkovania sú vhodnejšie zmesi liečivých bylín, ako piť dlhodobo jednodruhové čaje.

Záver: Ak sú vám témy ohľadne byliniek blízke, Martin Velloria pre našich čitateľov bude pripravovať texty, ktoré by mohli ukázať cestu k zdraviu pomocou prírody. Sledujte nás a nič vám neunikne. Martina nájdete tu: (LINK-flexitariánstvo)

Pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Ako byť zdravý a plný sily?

Možno vás zaujme rozhovor s MUDr. Vojáčkom. Lieky pacientom nepredpisuje, ale výsledky má znamenité. Rozhovor môžete sledovať priamo tu…

Mohlo by vás zaujímať