Rasca čierna (černuška siata) – olej z nej používali už faraóni na bolesti hlavy, zubov, pri nachladnutí a infekciách.

Rasca čierna - využitie v kuchyni a liečeníRasca čierna – využitie v kuchyni a liečení / LEKÁR LIEČI, PRÍRODA UZDRAVUJE: Černuška siata (Nigella sativa)

Dnes som si upiekla výborný kváskový chlebík. Stále je iný aj vďaka rôznym ingredienciám alebo koreniu, ktoré do neho pridávam. Dnes moje chuťové bunky „volali“ po rasci čiernej čiže po černuške siatej, ktorej úžasná vôňa mi práve naplnila celý byt. Poďme si teraz čosi máličko povedať na tému –  rasca čierna – využitie v kuchyni a liečení…

Černuška siata je stará kultúrna rastlina a jej pravlasťou je západná Ázia a severná Afrika.

V starovekom Egypte sa černuška doslova považovala za všeliek. Olej z černušky je známy aj ako olej faraónov, nakoľko najlepší lekári ho používali pri tráviacich problémoch faraónov po ich extravagantných hostinách. Olej sa taktiež používal na bolesti hlavy, zubov, pri nachladnutí a infekciách. Fľaštička tohto oleja sa dokonca našla pri skúmaní hrobu egyptského kráľa Tutanchamóna, čo len dokazuje jeho neskutočnú hodnotu.

O rasci čiernej (černušku môžeme nájsť aj pod týmto názvom) a jej liečebnom využití píše vo svojich poučeniach aj Dioscorides, Paracelsus, Mattioli či Hildegarda z Bingenu. Zmienky nájdeme aj v spisoch ajurvédy, čínskej, tibetskej a arabskej medicíny. Prorok Mohamed údajne povedal, že semená rasce čiernej môžu vyliečiť čokoľvek okrem smrti.

Rasca a liečenie

V súčasnosti sa pri liečbe najviac používa čistý olejový extrakt zo semien černušky, ktorý obsahuje viac než sto účinných látok, kde hlavnou účinnou látkou je tymochinón a saponín alfa-hederín. Tymochinón má silné antioxidačné, antikarcinogénne a antimutagénne účinky. V prípade alfa-hederínu sa preukázalo protinádorové pôsobenie, ktoré je predmetom záujmu farmakologického skúmania. Niekoľko štúdií preukázalo, že extrakt z čiernej rasce môže pomôcť jednotlivcom s autoimunitným ochorením.

Olej z černušky pomáha upokojiť nervový systém, stimuluje energiu a pomáha pri zotavení z únavy a vyčerpania.

Semienka černušky posilňujú obranyschopnosť, majú antimikrobiálne a dezinfekčné účinky, taktiež regulačný a posilňujúci účinok na imunitný systém. V Ázii sa čierna rasca často používa v boji proti črevným parazitom. Vplyv zdraviu prospešných látok na hladké svalstvo nám môže pomôcť pri bolestiach v bruchu, kŕčoch v žalúdku či pri črevných problémoch.

Semená černušky siatej po rozomletí korenisto aromaticky (pre mňa orientálne ) voňajú a aj chutia. Vo všeobecnosti sú známe aj v strednej Európe ako čierna rasca v tureckom chlebe. Ja osobne ju z času načas používam aj pri varení zemiakov.

Vyskúšať sa oplatí…

Vyskúšajte, som presvedčená, že černuška vám učarí a krásne rozšíri obzor chutí. Černuška siata má mnohovýznamné účinky na naše zdravie a je jednou z najviac cenených liečivých rastlín v histórii ľudstva.

Autor: Ing. Mária Verbeníková

Rasca čierna - využitie v kuchyni a liečení - posýpka z rasce na pečivo

Mohlo by vás zaujímať