Cesnak nemá len antimikrobionálne účinky. Je vynikajúcim liekom aj zvonku. Napríklad na ošetrovanie rán.

Cesnak má nielen antimikrobionálny účinok, ale je vynikajúcim liekom aj zvonku. Napríklad na ošetrovanie rán. LEKÁR LIEČI, PRÍRODA UZDRAVUJE: Cesnak kuchynský( Allium sativum)

Cesnak určite nájdeme v každej kuchyni a mnohí z nás vedia, že je mimoriadne zdravý – len s jeho konzumáciou, kvôli jeho iniciatívnej vôni, sa akosi nevieme skamarátiť. Cesnak spolu s cibuľou sa oddávna rátali za jedny z liečebne najmocnejších bylín sveta. Je dobré si jeho účinky stále pripomínať, a najmä, nezabúdať.

Domovinou cesnaku je pravdepodobne Sin-ťiang v Strednej Ázii a bola aj jeho prvotným vývojovým centrom.

Do Číny sa dostal azda s kočovnými Mongolmi a určite už 2000 rokov pred n. l. sa pestoval vo veľkom. Sanskrt má pre cesnak dokonca tri mená. Za jeho druhé vývojové centrum sa pokladá Stredomorie. Zvyšky strúčikov cesnaku sa našli dokonca v Moravskom krase pri Adamove a pochádzajú z halštatskej kultúry (rozhranie doby železnej a bronzovej), čo sú ojedinelé nálezy z predhistorickej rastlinnej produkcie.

Už v staroveku bol cesnak univerzálnym liekom – tým, čo zabíja všetky choroby. Grécki lekári ho volali „páchnuca ruža“.

V starom Egypte dostávali stavitelia pyramíd denne silnú dávku cesnaku, čo prospievalo nielen ich zdraviu (azda aj ako prevencia epidémií), ale podporovalo aj ich silu a pracovitosť. Rímski vojaci ho dostávali na podnietenie bojového nadšenia – je možné, že sa v tom skrývalo hygienické opatrenie. Cesnak sa pridával aj kohútom do krmiva tesne pred kohútimi zápasmi.

Cesnak obsahuje pomerne veľa látok

Patria tu vitamíny A, B1, B2, C, amid kyseliny nikotínovej, ale aj mnohé stopové prvky, najmä organické zlúčeniny síry. Cesnak je účinný proti mnohým mikroorganizmom a pomáha pri viacerých i ťažkých chorobách. Jeho antimikrobionálny účinok sa využíva proti nákazlivým črevným chorobám, ako sú infekčné hnačky, úplavica, ale aj pri chorobách gastrointestinálneho traktu, ktoré sa prejavujú zvýšenou tvorbou črevných plynov, nadmerným kvasením a hnilobnými procesmi.

Cesnak je vynikajúcim liekom aj zvonku – napríklad na ošetrovanie hnisavých rán, ktoré nereagujú na mnohé moderné lieky. Strúčik cesnaku sa rozdrví a zabalí sa do plátenného vrecka. Na ranu sa položí sterilná gáza a na ňu sa položí vrecko s cesnakom. Prekryje sa gázou a navrch sa dá igelitová plienočka. Obviaže sa.

Nadmerný obsah cholesterolu v krvi dnes považujeme za jednu z príčin kôrnatenia ciev.

Užívaním cesnaku sa znižuje riziko vzniku krvných zrazenín – chuchvalcov v cievach, a zlepšuje sa porucha prekrvenia.

TIP

Proti vysokému krvnému tlaku sa odporúča takáto cesnaková šťava:

Zomelieme 70 gramov očisteného cesnaku a tri olúpané citróny. Zalejeme litrom studenej vody, po dvoch dňoch zlejeme, kašu prelisujeme a obe tekutiny spojíme. Užívame dva-trikrát denne po čajovej lyžičke.

Liečivé účinky cesnaku prenikajú až do najjemnejších kapilár a vylučujú sa cez pokožku, čo trvá aj niekoľko hodín.

Práve pritom si treba uvedomiť, že cesnak je pravdepodobne najlepším rastlinným liekom vôbec. A preto je cesnak vhodný na každodennú zdravotnú prevenciu aj ako doplnok každej liečby. A je iba na nás, ako sa s jeho nespoločenskou vlastnosťou vyrovnáme.

Autorka textu: Ing. Mária Verbeníková

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať