Každý človek sa narodí s určitým prednastavením, ktoré tvorí jeho prirodzenosť. Aké je to vaše?

Je určovanie temperamentu škatuľkovaním?

Popravde… je. No pre človeka veľmi výhodným. V každej škatuľke sú totiž danosti, ktoré človek dostane do vienka na fungovanie a obohatenie tohto sveta. Vedieť sa orientovať v tejto škatuľke a využiť nadelené danosti je privilégiom a zmyslom života každého z nás. Je zaujímavé, že mnoho ľudí odhaľovanie temperamentu považuje za negatívum.

Vraj poznanie pevne daného  tak trochu obmedzuje a bráni človeku vybrať si vlastnú cestu.

A to je fakt.

Nemalo by to tak byť.

Človek by mal mať absolútnu slobodu vo všetkom.

Veď je pánom tvorstva.

Ak sa človek narodí ako introvert, mal by mať šancu byť extrovertom. Napr. taký pán Milan Lasica, ak by chcel, ak by sa natrel zlatou farbou a do vlasov by si napchal zopár pávích pier, mohol by pred 10 rokmi pokojne v ohňovej show zastúpiť Dana Nekonečného.

Alebo nie?

Mohol, ale vyzeralo by to neprirodzene a smiešne.

Každý človek sa narodí s určitým prednastavením, ktoré tvorí jeho prirodzenosť.

Ak sa pokúsi túto prirodzenosť obísť (čo je možné a aj sa to často deje), tak výsledok sa okamžite prejaví . A to nielen v nechápavom pohľade okolia. Na každý rozkol a nesúlad medzi prirodzeným a naučeným  nás upozorní naše vlastné telo a najmä závan nespokojnosti, ktorý po takomto prejave pocítime. Ak sa niekto takto správa dlhodobo, telo si pocity a rozpoloženia pamätá, ukladá a štedro sa nám odmení. Ak si zapamätá viac pozitívnych reakcií, tak v dobrom. Ak je v jeho pamäti viac nespokojnosti a nepríjemného šteklenia okolo žalúdka, tak v menej dobrom. O tom je celá psychosomatika a psychosomatici by mohli rozprávať…

  • Zviažte sangvinikovi ruky, zakážte mu mimiku a po čase prestane komunikovať.
  • Posaďte cholerika za pás a po čase začne mať problémy s tlakom (a aj všetci okolo neho:-).
  • Urobte z flegmatika manažéra s povinnosťou zavádzať rýchle zmeny a po čase prestane spávať a začne sa vám strácať pred očami.
  • Núťte melancholika improvizovať a po čase ho s obhryzenými nechtami a vypadanými vlasmi stretnete na psychiatrii.

Nuž, príroda to má dobre a efektívne zariadené.

Zmysel života človeka je zakódovaný v prednastaveniach, ktoré si priniesol vo svojej „temperamentovej škatuľke“ do života.

Ak ich nerešpektuje, alebo ak mu nie je dovolené ísť podľa nich, rúti sa svet. Ten jeho, ale i ten veľký, spoločný, náš.

Věra Tepličková

Autorka vedie poradňu VeraTemp. Ide o na Slovensku pravdepodobne jedinú poradňu, ktorá sa zaoberá temperamentom. „Rozhodla som sa, okrem svojej práce v poradni,  tému temperamentu popularizovať. Robím prednášky, besedy a iné formy osvety  v rôznych prostrediach a pre rôzne cieľové skupiny (učitelia, študenti, rodičia, verejnosť, firmy,…). V tejto práci som našla zmysel svojho života a vôbec mi nevadí, že mám 56 rokov a začínam odznova.“

Pripravila: Martina Valachová. Věru môžete kontaktovať tu:  https://www.veratemp.sk/

Mohlo by vás zaujímať