Život je ako hra Člověče, nezlob se. Niekomu sa ujde viac jednotiek a niekomu tri šestky po sebe…

Život je ako hra Člověče, nezlob se.

Život je ako hra Člověče, nezlob se. Vyfasuješ figúrky jednej farby (temperament), hádžeš kockou a ideš dopredu podľa stratégie, ktorú si po každom hode zvolíš. Musíš rešpektovať, že hra má svoje pravidlá, hracie pole svoje hranice a i to, že okrem teba sú tu aj iní hráči. Pochopiť návod na hru je celkom jednoduché, hrať už tak jednoduché nie je.

I keď sa zdá, že o osude rozhoduje kocka, nie je to celkom tak.

Kocka ti dáva príležitosti a je na tebe, ako sa s nimi vysporiadaš. Či výzvu prijmeš, alebo neprijmeš. Či prerazíš ty, alebo to dopraješ niekomu inému. Či sa budeš mstiť,  či budeš riskovať, či budeš niekoho ľutovať, či uprednostníš pomalý, ale istý postup, alebo či pôjdeš hlava–nehlava. Môžeš si niečo priať, môžeš niekomu závidieť, môžeš nadávať na kocku či figúrky (svoje i cudzie), môžeš sa dokonca pokúsiť porušovať fair play, no vždy hráš len s tým, čo máš.

Červené farba označuje z pohľadu temperamentu cholerikov.

Aké danosti sa presadiť na svojej ceste využívajú cholerici? Rozhodnosť, akčnosť, schopnosť valcovať i cez prekážky. Idú do hry s jediným možným cieľom: vyhrať.

A čo žltá farba? Farba sangvinikov?

Sangvinici do hry idú s dušou hráča, ktorý si prišiel nielen zariskovať, ale najmä si hru užiť a zabaviť sa. Rozosmievajú seba i ostatných, tvoria z hry príbeh, snažia sa odpútať pozornosť od hry. Nie, aby mohli porušovať pravidlá (väčšinou), ale aby záujem a pozornosť ostatných stiahli na seba.

Zelená farba je farbou flegmatikov a je symbolom nádejí.

Flegmatik ide do hry s nádejou, že nech vyhrá, kto vyhrá, nikomu nebude ublížené. Pre blaho druhých sa vzdáva vlastných príležitostí a teší sa, že sa niekto teší.

Figúrky modrej farby predstavujú melancholicky ladeného hráča.

Ten  má hru naštudovanú a premyslenú najviac. Sleduje nielen svoje  a cudzie stratégie, ale dáva pozor najmä na dodržiavanie pravidiel. Tie musia už pred hrou presne určovať kompetencie, možnosti a spôsoby, ako sa dostať do cieľa, a porušiť ich znamená okamžitú diskvalifikáciu diverzanta.

A presne takto je to i v živote.

K dispozícii dostaneš na štarte nejaký kapitál/potenciál/figúrky a potom s nimi nakladáš podľa príležitostí, ktoré ti osud/vesmír/Boh/príroda/kocka nahráva. Niekomu  sa ujde viac jednotiek a niekomu tri šestky po sebe. Či ich prijmeš ako údel, príležitosť alebo výzvu, je čisto na tebe.

Tak veľa šťastia.

PhDr. Věra Tepličková (www.veratemp.sk)

Mohlo by vás zaujímať