S akým nastavením do Nového roku a budúcnosti vykročiť, aby sme sa nespreneverili vlastnému JA?

S akým nastavením do Nového roku a budúcnosti vykročiť, aby sme sa nespreneverili vlastnému JA?

Blíži sa koniec roka. Čas, kedy častejšie rekapitulujeme, hodnotíme minulosť a zamýšľame sa nad budúcnosťou. A robíme to aj napriek tomu, že vieme, že budúcnosť reálne neexistuje. Sú to len farebné predstavy v našej mysli, motivované vonkajším svetom a bohato pretkané emóciami, s ktorými sa pohráva náš temperament.

Ak rozumieme reči temperamentu, tak podľa dominantného/prevládajúceho typu môžeme celkom presne určiť, akú dynamiku tieto predstavy o budúcnosti jednotliví ľudia majú.

Ak sa jedná o sangvinika, niet sa čoho báť.

Jeho budúcnosť je plná fantázie. Je knihou  príležitostí a je jedno, na ktorej strane knihu otvoríte. Vždy sa jedná o príbeh so šťastným koncom. Sangvinik vie, že všetko, čo príde, je len malým okamihom, ktorý rýchlo preletí, a preto nie je nutné sa ním príliš vážne zaoberať. Vždy sa nájde niečo a niekto, kto pomôže a spoločne sa dá všetko zvládnuť.

Cholerika jeho budúcnosť nezaskočí.

Vie, že život je výzvou a stačí, keď bude mať nejaký cieľ a všetko pod kontrolou. Z praxe vie, že platí zákon džungle, kde silnejší vyhráva a slabší musí ustúpiť. A keď sa niečo pokazí? Žiadny veľký problém. Prekážky sú od toho, aby sa prekonávali. Nie je hanbou padnúť, hanbou je zostať ležať.

Flegmatik verí tomu, že každý má svoje miesto na Zemi a všetko je tak, ako má byť.

Stavať  si vzdušné zámky sa neoplatí. Keď už človek niečo dosiahol, zvykol si, či má zaužívané, treba si to vážiť, držať sa toho a nešpekulovať nad neuváženými zmenami. Dôležité je stáť pevnými nohami na zemi a trpezlivo pracovať na tom, čo už má. Istota je istota.

Melancholik vie, že nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť horšie.

Poriadok, systém a pravidlá, podľa ktorých by to tu mohlo všetko perfektne fungovať, nezodpovední jedinci nedodržiavajú, neustále sa niečo mení, a to na optimizme človeku príliš nepridá. Jedinec nie je schopný sa neustálym a čoraz rýchlejším zmenám prispôsobovať, za každým rohom číha nejaké nebezpečenstvo a pre budúcnosť platí jediné: byť pripravený na najhoršie a veriť v lepšie.

Vďaka temperamentu existujú  ľudia, ktorí i napriek životným skúškam, ťažkému detstvu či zdravotným komplikáciám, vidia svoju budúcnosť pozitívne. A naopak existujú takí, ktorí majú všetky možné benefity života a sú stále nešťastní, či s niečím nespokojní. Majú totiž  zapísané na hlbšej úrovni, že to tak má byť, a môžeme im radiť či rozprávať o krajších a svetlejších zajtrajškoch, aj tak si pôjdu po svojom.
Ku ktorému z tohto videnia budúcnosti máte najbližšie?

  • Zdajú sa vám minimálne dve z nich nepochopiteľné a nezmyselné?
  • Ich vlastníkom však zmysel dávajú a nezmysleným sa im môže zdať skôr vaše videnie.

Pravidlá hry, ktorú s našimi myšlienkami a emóciami hrá vrodený temperament, nemôžeme (na rozdiel od naučeného správania sa) nijak zvlášť ovplyvniť.

Ale pozor… i keď platí, že je náš typ temperamentu naším prirodzeným nastavením a bez neho by sme to neboli my, žiť s ním a byť s ním v súlade, nie je vôbec jednoduché.

Prečo? Lebo sme neustále v konfrontácii s pravidlami tých druhých.

Lebo nás rodičia, učitelia a spoločnosť presviedčajú a učia, že sa máme správať, cítiť a snívať inak. Väčšinou podľa toho, ako je to prirodzené im. Len vtedy, ak je medzi obidvomi stranami kompatibilita, zdá sa byť všetko v poriadku. Ak vyjadríte účasť sangvinikovi, ktorému sa v živote udiala nejaká tragédia, a poviete mu, že všetko bude dobré, tak sa stretnete s pozitívnou odozvou. Vďačne príjme súcit, ktorý mu poskytnete, opätuje vám objatie, vyplače sa a onedlho už ho vidíte opäť pozitívne naladeného. Takéto nastavenie má totiž vo svojej výbave a nie je mu nič prirodzenejšie, ako takéto správanie.

Ak rovnakú podporu poskytnete melancholikovi a poviete mu, že všetko bude dobré (don’t  worry, be happy), tak vedzte, že ste v jeho očiach klesli minimálne  o dve priečky. Žiadne objímanie nebude. Keď totiž dokážete bez akejkoľvek analýzy nezodpovedne vypustiť z úst, že bude lepšie, vôbec ste nepochopili vážnosť situácie a nie ste hodný zdieľať s ním jeho žiaľ.

Tak s akým nastavením do Nového roku a budúcnosti vykročiť, aby sme sa nespreneverili vlastnému JA?

S ľútosťou musím napísať, že akúkoľvek všeobecnú radu by som poskytla, vždy by som sa nepríjemne dotkla minimálne troch typov. Takže, snáď len malý odkaz od nemeckého psychológa W. Wundta :

„… pri bežných, všedných radostiach a starostiach je treba byť sangvinikom,
pri závažných životných rozhodnutiach melancholikom,
vo vzťahu k dojmom, ktoré sa hlboko dotýkajú našich záujmov cholerikom,
a konečne pri plnení už raz prijatých rozhodnutí flegmatikom.“

Redakcii a čitateľom 40plus prajem krásne Vianoce a v roku 2024 čo najviac harmónie. Vnútornej i tej, ktorú je možné dosiahnuť v kontakte s vonkajším svetom.

Veď:

„Ľudské telo je chrám.

Choroba je trhlina v harmónii.

Zdravie je súzvuk.“

(Hippokrates)

S úctou PhDr. Věra Tepličková

Autorka vedie poradňu VeraTemp. Ide o na Slovensku pravdepodobne jedinú poradňu, ktorá sa zaoberá temperamentom. „Rozhodla som sa, okrem svojej práce v poradni,  tému temperamentu popularizovať. Robím prednášky, besedy a iné formy osvety  v rôznych prostrediach a pre rôzne cieľové skupiny (učitelia, študenti, rodičia, verejnosť, firmy,…). V tejto práci som našla zmysel svojho života a vôbec mi nevadí, že mám 56 rokov a začínam odznova.“

Pripravila: Martina Valachová. Věru môžete kontaktovať tu:  https://www.veratemp.sk/

Mohlo by vás zaujímať