Prečo som odišla pár rokov pred dôchodkom z dobre plateného postu? Mám 57 a plním si svoj sen!

Prečo som odišla pár rokov pred dôchodkom z dobre plateného postu? Mám 57 a plním si svoj sen!

Pred pár mesiacmi som napísala prvý článok s titulkom: Prečo som odišla pár rokov pred dôchodkom z dobre plateného postu. Celý si ho môžete prečítať v tomto linku: https://www.40plus.sk/temperament-a-jeho-tajomstva-mam-56-a-idem-si-plnit-svoj-sen/  Čo sa stalo za rok plnenia si sna? A čo je to temperament a poradňa na základe temperamentu? Viac v dnešnom texte…

Temperamentová poradňa v praxi…

Predstavte si, že prídete domov z práce a v obývačke na konferenčnom stolíku nájdete pohodenú partnerovu/partnerkinu použitú ponožku. Za predpokladu, že nie ste na začiatku vzťahu, kedy ešte dokážete pozerať na tento kus bielizne s milosrdným úsmevom na tvári, zobrať predmet do rúk  a láskyplne ho doniesť do prádlového koša bez jediného náznaku rozčúlenia, máte k dispozícii 4 možné reakcie. Ktorá z nich je najbližšia vašej povahe?

  • ponožku si možno ani nevšimnete,
  • ponožku si všimnete, ale necháte ju na stole (je partnerova/partnerkina, tak nech si ju uprace),
  • ponožku si všimnete, s frfľaním ju (ako vždy) upracete a upozorníte partnera/partnerku, že je to hnus a že to bolo posledný krát,
  • to, že bude použitá ponožka, vreckovka alebo tanier so zvyškami horčice na stole, tušíte už od vstupu do bytu. Utvrdíte sa v tom, že ste mali pravdu, vypeníte, pomyslíte si, že vám to partner/partnerka robí naprotiveň, s tlakom 200 /100 mu/jej zatelefonujete a informujete ho /ju, do akého rozpoloženia vás opäť dostal/a.

Vybrali ste si?

Už výber jednej z týchto možností jemne naznačí, aký typ temperamentu u vás prevláda.

Skúmaniu ľudského temperamentu sa venujem už viac ako desať rokov. Najskôr to bolo zo záujmu, dnes už so zámerom. Za toto obdobie  som si vypočula desiatky prednášok, prečítala tisícky strán odbornej i populárnej literatúry, preskúmala som príbehy možno stovky ľudí a pochopila som, že prepojenie mojej kvalifikácie vzťahového pedagóga a štúdium ľudského temperamentu je fantastickou kombináciou a príležitosťou pre vytvorenie jedinečnej služby.

Prvého marca 2024 – dnes – je to rok, čo som si otvorila temperamentovú poradňu.

Na naše pomery niečo neznáme a nezvyčajné.

A pretože všetko neznáme a nezvyčajné ľudí tak trochu priťahuje, netrvalo dlho a kalendár s objednávkami termínov sa začal zapĺňať. Ľudia z  blízka i z ďaleka, mladí i starší,  deti, rodičia i starí rodičia, dievčatá i chlapci, muži i ženy, single i páry v rôznych štádiách vzťahu.
Je zaujímavé, že takmer nik netušil, čo temperament vlastne je. A čo od toho očakávať?

Po roku fungovania poradne svojich klientov ešte nemôžem rátať na stovky, no zo spätnej väzby a odporúčaní tých, čo poradňu navštívili, usudzujem, že moje rozhodnutie venovať sa vplyvu tejto málo známej zložky osobnosti na vzťahy, bolo správne.

Základom mojej práce je rozpoznanie temperamentu a jeho vplyv na život dotyčného človeka. Skúmam jeho prínos i negatíva, dopad na vzťahy, na prácu, na spokojnosť i nespokojnosť. Niekomu stačí už toto poznanie a zo stretnutia odchádza s inšpiráciami a s plánmi, ako s týmto darčekom naložiť .

Poradňa večer…

Ľudí, ktorí prichádzajú do poradne zo zvedavosti či preventívne, je však menej.

Väčšinou na dvere poradne klopú ľudia  s problémom. Ak sa rozhodnú nebrať informáciu o svojom temperamente len ako malé rozptýlenie, ale chcú na nej stavať, nastáva krásna spolupráca. Na jednej strane – príjemné preberanie vrodených pozitív a možností, čo s nimi, na strane druhej – tvrdý výpočet negatív a námety, ako ich zmierniť. V niektorých prípadoch sa obsah stretnutí veľmi podobá na terapiu.

Dĺžku stretnutia si reguluje sám klient (čo mnohí klienti považujú za luxus), pričom čas nestrácame vyplňovaním dotazníkov. Priznám sa, dotazníkom v prípade určovania temperamentu neverím, lebo hodnotenie samého seba nie je vždy objektívnym podkladom.  Pri diagnostike vychádzam vyložene z osobného rozhovoru a z pozorovania (u detí využívam i rôzne činnosti a hru).

A čoho si všímam?

Komunikácie (verbálnej i neverbálnej), emócií, dynamiky reakcií na určité podnety, názorov, osobných pohľadov na iných ľudí, na vzťahy atď.  To všetko, a mnohé iné, mi približne po pol hodine vykreslí jasný obraz dominujúceho  typu temperamentu človeka. A nielen to. Ak sa „čítaniu“ venujem dlhšie,  je možné zistiť napr. i to, aký odtlačok na vás zanechali nátury rodičov.

  • Ako s temperamentom sangvinika môže zamávať melancholická matka?
  • Ako život flegmatika ovplyvní cholerický otec?

Pre niekoho je takýto vplyv pozitívom a zdrojom poznávania iných ľudí, pre niekoho trauma na celý život.

A s akými problémami prichádza najviac klientov?

Podľa veku. Mladší ľudia riešia väčšinou kariéru a samých seba, páry – partnerské vzťahy a svoje malé deti, a tí najstarší – vzťahy s ich dospelými deťmi.

A s čím klienti odchádzajú?

Väčšinou “s červíkom“ v hlave a s otázkou: „Ako je možné, že o niečom pre život takto podstatnom sa dozvedám až teraz?“

Věra Tepličková (www.veratemp.sk)

Mohlo by vás zaujímať